Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 22.12.2024
sk
Adela
cz
Šimon
, Simon, Simeon

Kvalitné filmy sa často spoznajú podľa toho, že majú scénu (alebo dokonca viacero scén), ktoré divákov zasiahnu, zabrnkajú na tie správne emócie a maximálne ich dojmú. Takých filmov a scén máme, našťastie, veľké množstvo. V tomto článku sme pre teba vybrali 10 z nich.

Pri týchto scénach sme v kinách nedýchali a často sa nám hrnuli slzy do očí (hoci sme to možno nikomu nepriznali). Upozorňujeme, že článok obsahuje spoilery!

1. Leví kráľ (Mufasova smrť)

Čo si budeme hovoriť, táto scéna traumatizovala na mnohé roky takmer všetkých z nás. Animovaný muzikál Leví kráľ patrí k najlepším a najznámejším disneyovkám. Scéna smrti kráľa Mufasu a následné nájdenie jeho tela malým Simbom je niečo, pri čom sa nám aj s odstupom rokov hrnú slzy do očí.

2. Hore (Carlov život s Ellie)

Animák Hore tiež iste nemusíme predstavovať. Výborná záležitosť z dielne štúdia Pixar sa stala slávnou aj pre svoju úvodnú strihovú sekvenciu. Vlastne by sa dalo povedať, že samotná úvodná desaťminútovka sa stala sama osebe kultom. Okrem toho sa dočkala mnohých rozborov a analýz.

Sledujeme v nej hlavného hrdinu Carla, ktorý si vezme za ženu svoju lásku z detstva Ellie. Následne máme možnosť vidieť ich celý život, pričom spoznávame aj ich odlišné, ale dopĺňajúce sa povahy. Čas ale ubieha a postupne sa obaja hrdinovia dostávajú do obdobia staroby, keď Ellie umiera. Skrátka, doják ako vyšitý!

3. Pán prsteňov: Dve veže (Samova reč o hrdinoch)

Epická fantasy trilógia Pán prsteňov patrí do zlatého fondu kinematografie. Vo všetkých troch dieloch by sme našli veľké množstvo emotívne silných scén. Do tohto článku sme pre teba vybrali scénu z druhého dielu Dve veže, v ktorej sa hobiti Frodo (Elijah Wood) a Sam (Sean Astin) spolu s Glumom (Andy Serkis) dostanú do Osgiliathu v Gondore.

Tu Froda takmer dostane jeden z Nazgûlov. Pod vplyvom prsteňa takmer zabije Sama, ale napokon sa spamätá a zdrvene si uvedomí, že svoju úlohu (zničiť prsteň) nedokáže splniť. Sam má následne veľmi silnú reč o hrdinoch z dávnych čias, ktorí vždy išli ďalej, nech už situácia vyzerala akokoľvek beznádejne. A hoci sa môže zdať, že temnota vyhráva, vždy ostáva dobro, za ktoré sa oplatí bojovať.

4. Titanic (Nearer, My God, To Thee)

Romantický veľkofilm Titanic sa stal filmovou udalosťou už krátko po premiére. Ľúbostný príbeh mladej Rose (Kate Winslet) a Jacka (Leonardo DiCaprio) na pozadí jednej z najväčších námorných katastrof histórie ponúkol strhujúci príbeh, skvelých hercov a silné emócie.

A jednou z najsilnejších bola nepochybne tá, v ktorej orchester na potápajúcom sa Titanicu začne hrať kresťanskú hymnickú pieseň Nearer, My God, to Thee z 19. storočia. Popri tom vidíme rôzne postavy, ako sa vyrovnávajú s nevyhnutnou smrťou, prípadne sa snažia zachrániť. Po skončení skladby nasleduje pamätná veta huslistu: „Páni, bolo mi cťou s vami dnes hrať.“

 

5. Marley a ja („Si skvelý pes, Marley!“)

Rodinná dramédia Marley a ja rozpráva o manželoch Johnovi (Owen Wilson) a Jenny (Jennifer Aniston), ktorí si zaobstarajú roztomilého labradora Marleyho. Ten sa ale ukáže byť hotovým živlom a počas svojho života pripraví svojim majiteľom hneď niekoľko neuveriteľných, ale zábavných kúskov. Počas filmu sledujeme, ako si John a Jenny postupne zakladajú rodinu, sťahujú sa, menia prácu a prežívajú radosti, ale aj starosti obyčajného života.

A Marley je stále s nimi a je neoddeliteľnou súčasťou rodiny. Keď napokon v starobe ochorie a na radu doktorky sa ho chystajú uspať, John má k nemu silný príhovor. Mnohokrát za film Marleyho nazývali „najhorším psom na svete“, ale John prezradí, že to nebola pravda a že si lepšieho psa želať nemohli. Marley mal totiž svoju rodinu stále rád, nech sa už dialo čokoľvek. Kto sa pri tejto scéne nerozplače, má naozaj srdce z kameňa!

6. Veľká ryba (Will dokončuje otcov príbeh)

Veľká ryba je nádherne atmosférickou fantasy a rozhodne patrí k tomu najlepšiemu, čo Tim Burton natočil. Okrem rôznych fantaskných bytostí a dobrodružstiev sa film točí hlavne okolo vzťahu umierajúceho Edwarda Blooma (Albert Finney) a jeho syna Willa (Billy Crudup).

Will si k otcovi ťažko hľadal cestu, pretože jeho fantastické dobrodružstvá, ktoré údajne prežil, považoval za klamstvá. V závere ale veľmi dojemným spôsobom dokončí príbeh svojho otca za prítomnosti všetkých jeho priateľov z minulosti.

7. Kult hákového kríža („Nenávisť je príťaž.“)

Kult hákového kríža je výbornou drámou, ktorá sa zaoberá rasovou nenávisťou, predsudkami a snahou nechať tieto emócie za sebou. Hlavným hrdinom je neonacista Derek (Edward Norton), ktorý sa dostane do väzenia za brutálnu vraždu dvoch černochov. Za mrežami ale pocíti krutosť na vlastnej koži a zároveň objaví nečakaného priateľa v mladom Afroameričanovi Lamontovi.

Po prepustení je rozhodnutý neonacistické kruhy navždy opustiť a podnieti k tomu aj svojho brata Dannyho (Edward Furlong). V samotnom závere ale Dannyho zastrelí jeho afroamerický spolužiak ako pomstu za incident, ktorý sme videli predtým. Derek sa vrhne k jeho telu a na pozadí počujeme Dannyho voice-over o tom, že nenávisť je príťažou a v skutočnosti nič nerieši.

8. Vykúpenie z väznice Shawshank (Brooksova smrť)

Vykúpenie z väznice Shawshank je skutočne parádnou drámou, ktorá emocionálne zasiahne snáď každého. Proste poctivý silný ľudský príbeh a jednoznačne jedna z najlepších adaptácií Stephena Kinga. Jednou z najsilnejších scén je aj záver života starého väzňa Brooksa (James Whitmore). Ten sa po 50 rokoch dočká podmienečného prepustenia, ale nedokáže sa zaradiť späť do spoločnosti. Napokon ako cestu z trápenia volí samovraždu.

9. Zelená míľa (John Coffey na míli)

Zelená míľa má tiež svoj základ v románe Stephena Kinga a aj v tomto prípade sa výsledok podaril na jednotku s hviezdičkou. Príbeh sa odohráva vo väznici, kde čakajú na popravu tí najhorší väzni. Jedného dňa sem privedú aj obrovského Johna Coffeyho (Michael Clarke Duncan), ktorý je odsúdený na elektrické kreslo za vraždu dvoch malých dievčatiek.

Paul Edgecomb (Tom Hanks) však o jeho vine začne pochybovať, keď zistí, že John dokáže zázračne uzdravovať ľudí. A hoci neskôr s pomocou Johnových schopností odhalí skutočného vraha, nemôže jeho osud nijako zmeniť. Johnova poprava patrí k vôbec najsilnejším scénam filmu.

10. Schindlerov zoznam („Mohol som zachrániť viac…“)

Vojnová dráma Schindlerov zoznam rozpráva príbeh Oskara Schindlera (Liam Neeson), ktorý počas druhej svetovej vojny zachránil pred smrťou 1 200 Židov. Samotná snímka je plná neuveriteľne mrazivých a smutných scén, ale najpamätnejšou je tá záverečná. Schindler dostane od zachránených ľudí prsteň s vyrytou citáciou z Talmudu: „Kto zachráni jedného človeka, zachráni celý svet.“ Schindlera sa ale zmocní hanba za to, že nezachránil oveľa viac ľudí.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.