Mrazivá dráma Černobyľ sa stala najlepšie hodnoteným seriálom. Nová epizóda vyjde už dnes

Fantastická rekonštrukcia jednej strašnej tragédie patrí k hitom tohtoročnej seriálovej sezóny.

Zdroj: HBO

Seriál Černobyľ sa začal vysielať 6. mája tohto roku a okamžite sa stal veľkým hitom. Miniséria z produkcie HBO ohromila divákov aj kritikov a stala sa najlepšie hodnoteným seriálom poslednej doby.

Strhujúca rekonštrukcia

Ako hovorí už názov, 5-dielny seriál sa zameriava na strašnú tragédiu z roku 1986, keď došlo k jadrovej havárii atómovej elektrárne pri meste Černobyľ na Ukrajine. Rozsiahle oblasti Ukrajiny, Bieloruska a Ruska boli kontaminované a úrady museli urýchlene evakuovať približne 200-tisíc ľudí. Tisíce ľudí zároveň stratili svoje životy.

Dodnes je černobyľská havária považovaná za najväčšiu katastrofu spôsobenú človekom. Tvorcom seriálu je Craig Mazin, na režisérskom kresle zase stojí Johan Renck. Hlavné úlohy si strihli Jared Harris, Stellan Skarsgård, Emily Watson, Paul Ritter, Jessie Buckley, Adam Nagaitis, Robert Emms a Sam Troughton.

Za sebou už máme tri epizódy, pričom štvrtá si odbije svoju svetovú premiéru dnes večer, a od zajtra si ju budeš môcť vychutnať na HBO aj ty s českými titulkami. Seriál síce ešte neskončil, ale už teraz môžeme povedať, že ide o obrovský úspech. Ako sme spomenuli vyššie, Černobyľ do nebies vychválili kritici aj diváci.

Niet sa čomu čudovať. Seriál je brilantne napísaný, drží sa faktov a ponúka absolútne strhujúci zážitok. Môžete očakávať slušnú porciu naturalizmu a poriadnu dávku mrazivej atmosféry a napätia. Počas sledovanie budete mať pocit, akoby ste boli katastrofe priamo prítomní.

Seriál sa nakrúcal v Litve a tvorcovia strávili veľa času študovaním všetkých faktov o tejto katastrofe. Všetky postavy, ktoré v Černobyle vystupujú, sú autentické s výnimkou Ulany Khomyuk, ktorú stvárnila Emily Watson. V minisérii sú tiež použité autentické rozhlasové a televízne zábery zo sovietskej televízie.

Prečo došlo k tragédii?

Dnes sa má za to, že k havárii v černobyľskej jadrovej elektrárni došlo kvôli súhre viacerých faktorov. Svoju rolu zohral chybný návrh reaktora, ale aj zatajovanie informácií o chybách a porušeniach bezpečnostných procedúr.

Komunikácia medzi bezpečnostnými a vedúcimi pracovníkmi navyše viazla a operátori boli nedostatočne vyškolení. Okamžite po havárii muselo byť hospitalizovaných viac ako 200 ľudí, z ktorých 31 zomrelo (väčšina na akútnu chorobu z ožiarenia).

Kvôli zvýšenej rádioaktivite, ktorá sa následne rozniesla do okolitých štátov, bol zaznamenaný zvýšený výskyt rakoviny štítnej žľazy u detí mladších ako 14 rokov. Podľa správ expertov bolo v dôsledku havárie množstvo uvoľnenej rádioaktivity ako 400 bômb z Hirošimy. Rádioaktívna kontaminácia zasiahla v malej miere aj Česko-Slovensko (najviac zamorené okresy Dunajská Streda a Komárno).

HBO

Dodnes je oblasť okolo černobyľskej elektrárne rozdelená na dve zóny. Do tej prvej sa po počiatočnej evakuácii vrátilo žiť približne 600 obyvateľov. Druhá zóna je však stále silne zamorená a je do nej zakázaný prístup (môžu do nej vstupovať len vedci a exkurzie). V druhej zóne sa nachádza aj mestečko Pripiať, ktoré bolo evakuované a dnes patrí k takzvaným „mestám duchov“. Pred katastrofou tam žilo viac ako 47-tisíc obyvateľov.

Radiácia mala vplyv aj na flóru a faunu, a tak napríklad územie Červeného lesa patrí k vôbec najkontaminovanejším oblastiam na svete. Došlo tiež k mutácii niektorých rastlín. Zdá sa však, že celkový dopad na prírodu nebol až taký zničujúci (rastliny a zvieratá majú odlišnú toleranciu rádioaktivity ako ľudia).

Kráľ medzi seriálmi

Všetky tieto udalosti zachytáva Černobyľ s veľkou presnosťou a patričným naturalizmom. Na medzinárodnej filmovej databáze IMDB sa miniséria Černobyľ dokonca prebojovala na 1. miesto najlepšie hodnotených seriálov histórie. Za sebou tak nechala také skvosty a obľúbené tituly ako Breaking Bad, Stranger Things či Game of Thrones.

Na stránke Metacritic, ktorá združuje filmové a seriálové recenzie, má seriál vynikajúce hodnotenie 83%, na Rotten Tomatoes zase svieti 96 % s priemerným ratingom 8.83/10. Pokiaľ ste seriál doteraz ignorovali, je načase dobehnúť prvé tri časti a tešiť sa na pokračovanie. Podobne silný zážitok totiž na televíznych obrazovkách tak ľahko nenájdete.

HBO

Zdroj: rottentomatoes.com, metacritic.com, imdb.com

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Reagujte!
Grr Grr
2
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
20
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
3
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Našli sme tie najdivnejšie fotografie vo fotobankách a pridali sme k nim príbehy

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME