Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 30.11.2022
sk
Ondrej, Andrej
cz
Ondřej

Ani tohtoročná zima sa nezaobíde bez vynikajúcich kriminálok, pretože najlepším spoločníkom na dlhé chladné večery sú jednoznačne temné a mrazivé krimi príbehy. No keďže je kriminálok na knižnom trhu nespočetné množstvo, je ľahké stratiť sa v ponuke. V dnešnom článku vám teda predstavíme krimi novinku z vydavateľstva TATRAN, ktorá vyniká výborne vygradovaným dejom a zápletkou, z ktorej vás zamrazí.

Deň matiek od populárnej nemeckej autorky Nele Neuhasovej je v poradí už deviaty prípad komisárky Pie Sanderovej, no čítať sa dá aj samostatne. Pre nás to bola autorkina prvotina a strávili sme s ňou niekoľko príjemne mrazivých večerov. V závere tohto článku vám teda prezradíme, čo od novinky Deň matiek môžete očakávať. 

Mona Rose/EMEFKA

Kto je Nele Neuhausová

Nele Neuhausová (1967) patrí k najúspešnejším autorkám krimirománov v Nemecku. Pracovala v reklamnej agentúre, študovala právo, históriu a germanistiku. Autorka je celosvetovo mimoriadne obľúbená a jej knihy boli preložené až do 15 jazykov. Niektoré sa dočkali aj filmovej verzie.

Od svadby pomáha svojmu manželovi v rodinnom podniku a píše. Jej krimiromány čitateľom nedajú vydýchnuť. Sú majstrovsky vyrozprávané, prekvapivé a šokujúce. Okrem nich však píše aj knihy pre deti a mládež a ľúbostné romány.

O čom je kniha Deň matiek?

Rutinné vyšetrovanie smrti starého dôchodcu odhalí mysterióznu sériu vrážd

V starom objekte neďaleko bývalej továrne na plnenie fliaš minerálnou vodou nájde doručovateľka novín mŕtvolu. Hlavná kriminálna komisárka Pia Sanderová zistí, že ide o bývalého majiteľa továrne Theodora Reifenratha. Žil sám a všetko nasvedčuje tomu, že je mŕtvy už niekoľko dní. Má poranenú tvár, možno nešťastne spadol alebo došlo k smrti cudzím zavinením.

V rámci rutinnej obhliadky miesta činu však Pia a jej šéf Oliver spolu s vyšetrovacím tímom urobia desivý objav: v psej ohrade, vedľa takmer na smrť vyhladovaného psa, ležia vyhrabané ľudské kosti. Forenzné oddelenie postupne nachádza na pozemku ďalšie mŕtvoly. Pred dvadsiatimi rokmi záhadne zmizla Reifenrathova žena Rita a jej muž odvtedy viedol samotársky život. Obyvatelia obce neveria, že by mohol byť sériovým vrahom.

Odkrývajú sa aj ďalšie podozrenia – manželia Reifenrathovci mali kedysi plný dom detí, ktoré si brali z detských domovov do pestúnskej starostlivosti. Zrazu sa nitky vyšetrovania rozbiehajú mnohými smermi za dnes už dospelými chovancami. Čo si pamätajú z mladosti a čo sa s nimi odvtedy stalo?

Súdnemu lekárovi Henningovi Kirchhoffovi sa podarí identifikovať obete zo psej ohrady. Sú nimi ženy, ktoré boli zavraždené pred mnohými rokmi, vždy v májovú nedeľu, na Deň matiek. Pia je presvedčená, že vrah žije a hľadá si ďalšiu obeť. A začiatok mája sa nezadržateľne blíži.

Knihu Deň matiek si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Čo môžete od knihy očakávať?

1. Strhujúci príbeh

Román Deň matiek v sebe ukrýva poriadne temný príbeh o deťoch v pestúnskej starostlivosti, o telesnom a duševnom týraní v rodine, no najmä o samotných matkách. Čitateľov si podmaňuje pomaly, no veľmi intenzívne, a navyše precízne stupňovanie napätia vytvára strhujúcu atmosféru, vďaka ktorej knihu nebudete môcť odložiť.

Systematické vyšetrovanie brutálneho zločinu dokresľuje súkromný život dvoch sympatických kriminalistov Pie a Olivera, ktorých si veľmi rýchlo obľúbite. Je to napínavé, temné a mrazivo znepokojujúce čítanie, úplne ideálne na dlhé chladné večery strávené na gauči pod dekou a s horúcim čajom v ruke.

2. Realistické postavy

Zo začiatku knihy môžete mať trošku zmätok z množstva rôznych mien a postáv, ktoré v knihe vystupujú. Je teda určite dobré prelistovať si na koniec knihy a pozrieť si menný register, vďaka ktorému sa budete v postavách ľahšie orientovať. Autorka však už vo svojich predchádzajúcich knihách dokázala, že svoje postavy vie vykresliť veľmi autenticky, a to aj napriek tomu, že ich je naozaj veľa.

Každú jednu postavu (aj tie menej dôležité) totiž vykresľuje do najmenších detailov a veľmi realisticky. Pôsobia tak ako ľudia z mäsa a kostí a je veľmi ľahké sa do nich vžiť. Vierohodné postavy sú jednoznačne jednou z autorkiných najväčších predností.

3. Kvalitný čitateľský zážitok

Niekoľko výborne zvládnutých dejových línií, veľký počet rôznych podozrivých, desivá a znepokojivá atmosféra, autentický náhľad do traumatizovanej detskej psychiky a nečakané zvraty, ktoré vyvrcholia v závere knihy – toto všetko vám kniha Deň matiek ponúka. Nele Neuhausová je jednoducho rozprávačka, ktorej sa vyrovná len málokto, a ak sa rozhodnete po jej knihách siahnuť, kvalitný čitateľský zážitok máte zaručený.

Mona Rose/EMEFKA

Nele Neuhausová je kráľovná nemeckých krimi trilerov, a preto by si jej knihy nemal nechať ujsť žiadny správny milovník tohto žánru. Ak do tejto kategórie patríte aj vy, s knihou Deň matiek určite nešliapnete vedľa. Prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.

Tento obsah vznikol v spolupráci s Vydavateľstvo TATRAN spol. s. r.o.


Ako hodnotíš tento článok?

Monika Ružová
Som vášnivá knihomoľka, šialená zberateľka kníh, Funko Pop figúriek a nadšená filmová a seriálová fanúšička. Čítam všetko od Young Adult, fantasy cez trilery a horory až po spoločenské romány a detské knihy. V mojich článkoch na EMEFKA sa teda zameriavam práve na literatúru a svet s ňou spojený.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť