Mrazivá novinka Noe od Sebastiana Fitzeka ti zaplní myseľ konšpiráciami. O čom je?

Ďalší vydarený psychologický triler autora, ktorý ťa nenechá spať…

Zdroj: Ria Veresová / EMEFKA

Pandémia koronavírusu zasiahla celý svet a už viac ako rok sú opatrenia a obmedzenia súčasťou našich životov. Rôzne katastrofické filmy a knihy tu boli už aj v minulosti, a sme si istí, že po týchto udalostiach sa umelci nechajú inšpirovať a čo-to sa v knižnom aj filmovom priemysle objaví.

Jednou z kníh, ktoré majú veľmi blízko realite dnešných dní, je aj novinka Noe od nemeckého kráľa psychotrilerov Sebastiana Fitzeka.

Fitzek je medzi čitateľmi známy svojím jedinečným štýlom písania, ktorý dokazuje aj v tomto desivom, vyše 440-stranovom príbehu na hranici fikcie a neľútostnej skutočnosti. Garantujeme ti, že počas čítania budeš žasnúť nad podobnosťami so súčasnosťou, a to aj napriek tomu, že autor túto knihu napísal ešte v roku 2013, dlho pred vypuknutím pandémie COVID-19.

Ria Veresová / EMEFKA

Kto je Sebastian Fitzek?

Sebastian Fitzek je nemecký spisovateľ psychotrilerov, ktorý sa vo svete preslávil v roku 2006 svojím debutom Terapia (Die Therapie), ktorý sa razom stal bestsellerom. Úspech zožali aj jeho ďalšie tituly, ktoré boli medzičasom preložené do dvadsiatich piatich jazykov a mnohé sa stali predlohou filmových a divadelných spracovaní.

Na Slovensku sa prvýkrát objavil v roku 2017, keď vo vydavateľstve Tatran preložili a vydali knihu Balík, čím vyvolali u čitateľov ošiaľ. Nasledovali knihy Terapia, Pasažier 23, Strach z lietania, Pacient, Izolovaní, Darček, Šialená hra, Zlodej duší, Cesta domov a najnovšia – Noe.

Fitzekov štýl písania si ľahko zamiluješ – píše pútavo, nepredvídateľne, uveriteľne a navyše sa ľahko vžiješ do deja, keďže autor vo svojich príbehoch rád využíva situácie z každodenného života. Postavy sú vykreslené dôveryhodne, a ak sa zaujímaš o psychológiu, určite si prídeš na svoje.

Profimedia

O čom kniha Noe je?

Nevie, ako sa volá. Netuší, odkiaľ pochádza. Nedokáže si spomenúť, ako sa ocitol v Berlíne a prečo žije ako bezdomovec v slepom tuneli metra desať metrov pod zemou. Nevie, prečo má na pleci čerstvú ranu po guľke. Vie len to, že ho niekto chcel zabiť a určite sa o to pokúsi znova.

Kumpáni z ulice ho volajú Noe, pretože toto meno má vytetované na dlani pravej ruky. Kam má ísť? S kým sa môže o tom porozprávať? Uteká pred niečím, alebo ho prenasledujú zlé sily, ako sa mu snaží nahovoriť jeho kamarát zo skrýše Oscar? Hrozí mu nebezpečenstvo, ak pôjde do nemocnice alebo sa obráti na políciu? Imaginárna hrozba je možno len jednou z mnohých konšpiratívnych teórií víriacich v hlave pomäteného Oscara, o ktorom vie Noe práve tak málo ako o sebe.

Pátranie po vlastnej identite sa pre Noema mení na nočnú moru. Kúsok po kúsku sa dozvedá o svojej úlohe v desivom globálnom sprisahaní, ktoré si už vyžiadalo desaťtisíce obetí a ohrozuje celé ľudstvo… Spomenie si na súvislosti a dokáže zatiahnuť záchrannú brzdu, skôr ako bude neskoro?

„Ľudia teraz robia nájazdy na lekárne a kliniky, pretože sa boja, aby nevyšli naprázdno. Prezident uvažuje o celonárodnom zákaze vychádzať. Nemôžem vám povedať ďalšie podrobnosti, ale keď sa video dostane online, všetko sa drasticky zhorší. Na celom svete zaručene prepuknú nepokoje podobné občianskej vojne.

Uvážte, že už teraz sa strach ľudí vybíja v xenofóbnych útokoch. Cudzincov ázijského pôvodu mlátia na ulici, lebo si ich spájajú s vírusom z Filipín. Hromadné nákupy, rady pred supermarketmi, bitky pred lekárňami – toto všetko sa už deje, hoci obyvateľstvo ešte nepozná celý rozsah pandémie. Čo sa stane, keď…“ (str. 180)

Knižnú novinku Noe si môžeš objednať tu.
Ria Veresová / EMEFKA

Čo nás na tejto knihe zaujalo?

V našich knižných článkoch sa netajíme tým, že je Sebastian Fitzek naša nemecká spisovateľská láska. Svoj spisovateľský talent nám pravidelne dokazuje či už v novinkách (napríklad v knihe Cesta domov), alebo v starších knihách, ktoré sa u nás vo vydavateľstve Tatran postupne prekladajú. Medzi také knihy patrí aj tento 8-ročný príbeh, z ktorého sme zo začiatku síce mali obavy, ktoré sa ale neskôr, našťastie, ukázali ako úplne neopodstatnené.

Najväčší „strach“ sme mali z pocitu, že sa nám kniha kvôli aktuálnej situácii zhnusí už pri prvých stranách. Predsa len – vonku sa dejú veci, aké sa dejú… a čitateľ potrebuje rozptýlenie, a nie ešte čítať o ďalších podobných katastrofách. Lenže! Ako to už pri Fitzekovi býva, keď sa raz do knihy pustíš, nedokážeš ju pustiť z rúk.

Potrebuješ vedieť, čo tento „pološialený génius“ zase raz vymyslel, aký zvrat príde, ako sa dej vyvinie a ako sa to celé nakoniec skončí. A to všetko aj napriek tomu, že sa podobným veciam v realite snažíš vyhýbať, ako sa len dá.

Okrem pandemickej situácie sa táto kniha venuje aj celkom vážnej téme preľudnenia planéty, ktorá ti v mozgu spustí rôzne konšpiračné teórie, a zároveň ťa prinúti pouvažovať o svojom správaní voči ostatným a prírode celkovo. Napriek tomu, že to nebol autorov hlavný zámer (ako vysvetľuje v doslove), pre nás to predstavovalo podstatnú časť príbehu, vďaka čomu nám stránky mizli rýchlosťou blesku, čím kniha splnila naše očakávania.

Ria Veresová / EMEFKA

Či už si Fitzekov verný fanúšik, alebo po jeho tvorbe siahneš prvýkrát, veríme, že ťa kniha svojím príbehom dostane, a prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.

Tento obsah vznikol v spolupráci s Vydavateľstvo TATRAN spol. s. r.o.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
5
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Žena si zarábala ako online modelka šteklivými fotkami. Jej deti za to vylúčili zo školy

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME