Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa

Slovenská kinematografia chytá druhý dych a my tak dostávame v kinách jeden zaujímavý film za druhým. Už tento týždeň si to do kinosál namieri pozoruhodne vyzerajúci dramatický thriller Sviňa. Režírovala ho Mariana Čengel Solčanská a Rudolf Biermann podľa rovnomenného románu Arpáda Soltésza.

Desivý obraz slovenskej reality

V snímke nájdeme odraz udalostí, ktoré na Slovensku hýbali verejnosťou za posledné mesiace. Tvorcovia nám predstavia svet, v ktorom sú politici prepojení s mafiánmi, políciou a súdmi. Korupcia utešene prekvitá, a keď sa novinári snažia odhaliť pravdu, ocitajú sa v ohrození života.

Vo filme síce nezaznejú žiadne mená skutočných aktérov, ale je viac než jasné, že tvorcovia čerpali z neutešenej slovenskej reality. Dôjde napríklad na kauzu resocializačného centra, kde malo dochádzať k sexuálnym útokom na chovankyne, na mafiána, ktorý ovláda politikov, súdy aj políciu, či politika, ktorý ovládol celý štát a ktorý zabezpečuje tok peňazí v nekalých biznisoch.

Režisérka Mariana Čengel Solčanská si už podobný film podľa skutočných udalostí vyskúšala v úspešnej dráme Únos, takže bude zaujímavé sledovať, či sa jej podarí bodovať aj tentokrát. Rudolf Biermann je zase skúsený producent, ktorý sa podieľal na mnohých skvelých filmoch (Záhrada, Kawasakiho růže), takže veríme, že v pozícii druhého režiséra bude aj tentokrát zárukou kvality.

V hlavných úlohách sa predstavia výborní herci, ako Jozef Vajda, Marko Igonda, Dano Heriban, Gabriela Marcinková, Diana Mórová, Branislav Bystriansky, Jakub Rybárik, Dana Droppová, Petra Dubayová, Tibor Vokoun či Szidi Tobias.

Z trailerov sa zdá, že nás čaká poriadne intenzívny thriller, ktorý si rozhodne nebude nasadzovať ružové okuliare a otvorene nám ukáže, v akej krajine to vlastne žijeme. Pekný pohľad to rozhodne nebude, ale o dôležitosti tohto filmu nepochybujeme. Všetko nasvedčuje, že nás čaká silný zážitok. Podľa samotnej režisérky môžu diváci v kinách očakávať veľmi silný a emocionálny príbeh, ktorý ich chytí za srdce.

Do slovenských kín sa Sviňa dostane už 6. februára 2020.

CinemArt SK

Zdroj: CinemArt SK

Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť