Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 17.5.2025
sk
Gizela
cz
Aneta
, Anetta
Zdroj: ©TASR - Jakub Kotian

MS v hokeji 2025: AI radí slovenským hokejistom, čo by mali zmeniť pred najbližšími zápasmi. Toto by mohlo platiť na Kanadu

Tieto rady od umelej inteligencie by si slovenskí hokejisti veru mali prečítať.

Ešte pred majstrovstvami sveta v ľadovom hokeji sme ti priniesli článok o tom, ako umelá inteligencia, konkrétne ChatGTP, predpovedá zápasy Slovákov. Ak by sme sa pozreli čisto na prehry a výhry, AI sa zatiaľ zmýlila len v jednom prípade, a to v zápase s Rakúskom, ktoré nás v napínavom, no napokon smolnom boji porazilo až po samostatných nájazdoch. Z hľadiska konkrétnych výsledkov AI nevyšiel ani jeden tip, čo sa však tak trochu aj dalo čakať.

Bez ohľadu na to, je fascinujúce a aj celkom zábavné čítať, ako táto novodobá vymoženosť dokáže sebavedomo písať o priebehu zápasov, predikciách výsledkov či výkonoch jednotlivých hráčov.

Tentoraz nás zaujímali hlbšie analytické poznatky umelej inteligencie, keďže sme sa pýtali na to, čo konkrétne by mali naši hokejisti na základe doteraz odohratých zápasov v Štokholme spraviť na ľade inak a lepšie, aby dokázali poraziť silných Kanaďanov, následne nevyspytateľných Lotyšov a napokon aj nepríjemných Fínov.

Síce Slováci zatiaľ na majstrovstvách vo Švédsku ukázali srdce a chuť po výhre, po štyroch zápasoch v rámci základnej skupiny A dokázali dominantne vyhrať len nad Slovinskom a tesne s Francúzskom, pričom z duelu s Rakúšanmi si odniesli aspoň jeden bod vďaka nájazdom. Náš tím má teda momentálne 7 bodov.

TASR – Jakub Kotian

Silná posila aj veľká strata

Mužstvo, ktoré napokon vedie skúsený bývalý reprezentant Vladimír Országh pre zhoršenie zdravotného stavu trénera Craiga Ramsayho, doplnil počas šampionátu Pavol Regenda, čo bolo ihneď na ľade vidno. Žiaľ, po zápase s Rakúskom sa predčasne skončili majstrovstvá pre dôležitého obrancu Michala Ivana, ktorý si zlomil ruku.

Poďme však už k blížiacim sa zápasom. S Kanadou si zmeriame sily už v dnes o 20:20, s Lotyšskom v nedeľu v rovnakom čase a s Fínskom v utorok 20. mája o 16:20. AI nám priblížila, na ktoré kľúčové aspekty by sme sa mali zamerať, aby sme boli napokon úspešní a postúpili do štvrťfinále. A veru, nie je ich málo.

Čo zlepšiť?

1. Konsolidácia obrany

Prvá rada od AI je zlepšenie defenzívy a sústredenie sa na pokrytie miesta pred bránkou. Súperi jednoducho nesmú dostávať toľko voľného priestoru v útočnom pásme na zakončenie. Skúsení hráči, najmä zo zámoria, totiž vedia nájsť aj najmenšiu štrbinu v obrane na to, aby sa dokázali presadiť. ChatGTP píše, že absolútne kľúčová je komunikácia medzi obrancami a brankárom. Hráči v defenzíve by mali viac spolupracovať na blokovaní strelcov a pokúsiť sa predvídať, odkiaľ príde najväčšia hrozba.

TASR – Jakub Kotian

2. Zefektívnenie presilových hier

Naša Achillova päta… Slovenský tím si vie v početnej výhode pekne prihrať a držať puk, no AI nám radí vytvárať ďaleko väčší tlak na súperovu bránu a viac strieľať. Rýchlejší a presnejší pohyb puku musí byť v presilovkách alfou a omegou. K streľbe gólu môžu vraj pomôcť rýchle strely a krížne prihrávky, ktoré vedia hravo zmiasť obrancov aj brankára.

3. Zvýšenie fyzickej hry

Podľa umelej inteligencie by sme mali problém s udržaním tempa proti silnejším tímom vykompenzovať fyzickou hrou a intenzívnejším pressingom. Toto by mohlo platiť práve proti Kanade, ktorej takmer celú zostavu tvoria hráči z NHL. Práve tí sú na tvrdšiu hru zvyknutí a radi ju praktizujú aj na MS. Musíme preto ukázať, že ani my sa nebojíme „hrať telom“, najmä pri mantineloch.

Silové zákroky môžu pomôcť odzbrojiť súpera a získať puk v oblastiach, kde sa rozhoduje o zápase. Takto si vybojujeme územnú prevahu a dôležité šance. Samozrejme, musíme si dať zároveň pozor na zbytočné vylúčenia, ktoré nás následne môžu stáť gól. Hrať viac fyzicky teda neznamená faulovať.

TASR – Jakub Kotian

4. Rýchle protiútoky

Alebo inak, pohotovosť góly prináša. Na ľade proste nesmieme zaspať. Hráči musia mať oči na stopkách každú sekundu a využiť hocijakú príležitosť na protiútok. Aj keď sa následná akcia môže zdať ako vopred prehraný boj s väčšinou, treba to aspoň skúsiť. Človek nikdy nevie, čo z toho napokon vzíde.

Predsa len, puk sa dokáže dostať do siete aj tými najbizarnejšími spôsobmi. Práve preto by sme mali po súperovej strate puku okamžite reagovať a využiť momentum. Následne sa už musia útočníci patrične skoordinovať a odhadnúť, kedy treba skúsiť strelu a kedy podržať puk či nahrať.

5. Psychologická príprava a sebadôvera

Zápas sa dá prehrať veľmi jednoducho – už v hlave –, ak stratíme motiváciu a zrazu nevidíme žiadnu cestu k víťazstvu. Jasné, keď prehrávame 7:0 pár minút do konca, je asi jasné, že stav už neotočíme, ale pokiaľ ide o rozdiel dvoch či troch gólov, v hokeji to nič neznamená a všetko sa môže ešte úplne zmeniť. Boli sme toho svedkom už niekoľkokrát a aj s Rakúšanmi sme vedeli pekne zabojovať, vyrovnať a tak poslať zápas až do predĺženia.

Naši by preto mali podľa AI zapracovať aj na zlepšení mentálnej odolnosti. Musíme proste za každú cenu hrať v prítomnom momente a sústrediť sa na to, že nie je dôvod stratiť sebadôveru, aj keď zápas práve nejde podľa nášho plánu. V týchto momentoch je najdôležitejšia tímová spolupráca a zomknutie sa. Aj klišéovitá veta „spolu to zvládneme“ môže počas náročných chvíľ nakoniec pomôcť hráčom nájsť potrebnú energiu a zvrátiť výsledok alebo prinajmenšom dohrať zápas so cťou bez viditeľnej rezignácie.

TASR – Jakub Kotian

6. Rozvoj špecializovaných hráčov

AI tvrdí, že ak niektorí hráči nepredvádzali v zápasoch optimálny výkon, tréneri by sa mali zamerať na ich špecifické tréningy podľa potrebnej oblasti (korčuľovanie, technika streľby, rozvoj kreativity v ofenzíve a pod.). Pomôže to následne zlepšiť individuálne výkony, ktoré napokon vedia dopomôcť ku kolektívnej výhre. Dôležité je vraj aj nasadenie skúsených hráčov v rozhodujúcich momentoch. Práve oni vedia najlepšie, ako sa popasovať s nepríjemným tlakom, ale aj ako rýchlo kontrovať a prípadne skórovať.

7. Taktická flexibilita

A čo je posledná cenná rada? Údajne schopnosť meniť taktiku počas zápasu. Znamená to, že tréneri by mali byť schopní flexibilne reagovať na priebeh zápasu a meniť taktiku v závislosti od situácie. Ak sa napríklad protihráči stanú nebezpeční v určitých oblastiach, treba tomu dôrazne prispôsobiť aj našu hru. Dôležitým faktorom je tiež zminimalizovanie rizika v defenzíve počas záverečných minút. Skórovanie súpera v tomto bode zápasu by pre nás mohlo byť absolútne fatálne.

Máš dvoch kamošov? Vyskúšaj tento jednoduchý trik, s ktorým si znížiš účty za operátora na tretinu

Mohlo by ťa zaujímať:

Máš dvoch kamošov? Vyskúšaj tento jednoduchý trik, s ktorým si znížiš účty za operátora na tretinu


Tagy:

Martin Adam Pavlík
Absolvoval som Audiovizuálne štúdia na FTF VŠMU v Bratislave a pracoval pre viacero médií. Mojou doménou sú najmä filmy/seriály a hudba. Taktiež mám rád lifestylové rozhovory s inšpiratívnymi ľuďmi.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.