Deň víťazstva nad fašizmom | Ingrida
cz
Den vítězství

MS vo futbale: Japonci prekvapili Nemcov, Španieli rozstrieľali Kostaričanov

Súhrn výsledkov stredajších stretnutí na XXII. majstrovstvách sveta vo futbale v Katare.

Futbalové majstrovstvá sveta v Katare priniesli v stredu ďalšie veľké prekvapenie, v základnej E-skupine totiž favorizovaní Nemci podľahli Japoncom 1:2.

Zverenci trénera Hans-Dieter Flick viedli v prvom polčase zásahom Ilkaya Gundogana a mali množstvo ďalších šancí, gólovú poistku však nepridali a húževnatí japonskí futbalisti im v druhej polovici druhého polčasu uštedrili dva údery.

Najprv 75. minúte vyrovnal Ricu Doan a o osem minút neskôr Takuma Asano poslal do vedenia japonský výber. V závere sa už stav nezmenil a po prvom súboji sú tak bližšie k postupu do osemfinále hráči ázijského výberu. Nemci sú už na svojom dvadsiatom svetovom šampionáte a len tretíkrát prehrali vo svojom prvom súboji na turnaji. Štvornásobní majstri sveta vyšli bodovo naprázdno predtým aj v rokoch 1982 a 2018.

V druhom súboji E-skupiny Španieli potvrdili úlohu favorita a Kostariku „rozdrvili“ 7:0. Už tri góly dali Európania pred polčasom, po zmene strán naďalej dominovali a pridali ďalšie štyri. Zaujímavosťou je, že v tomto súboji nemali gólmani ani jeden úspešný zákrok – kostarickí futbalisti totiž nevyslali ani jednu strelu na bránku Unaia Simona a za Keylorom Navasom skončilo všetkých sedem takých pokusov Španielov. Piaty gól španielskeho výberu dosiahol 18-ročný mladík Gavi (18 rokov a 110 dní), ktorý sa od roku 1958 stal najmladším futbalistom s gólom na MS. Vtedy vo veku 17 rokov a 239 dní strelil svoj prvý gól na MS Brazílčan Pelé.

Prvý stredajší duel priniesol už tretiu bezgólovú remízu na turnaji v Katare. V súboji F-skupiny medzi výbermi Maroka a Chorvátska sa ani jednému z tímov nepodarilo nájsť recept na defenzívu súpera. Viac z hry mali úradujúci vicemajstri sveta Chorváti, no zlyhali v koncovke napriek tomu, že mali viacero sľubných príležitostí.

Africký výber zase počas celého stretnutia predvádzal sústredenú obranu. Zaujímavosťou je, že Chorváti sa na MS v minulosti predstavili päťkrát a ak v úvodnom zápase neprehrali, na šampionáte sa prebojovali minimálne do semifinále. Vo Francúzsku 1998 z toho bol bronz a v Rusku 2018 dokonca striebro.

TASR

V druhom súboji F-skupiny triumfoval bronzový tím z predchádzajúceho šampionát, Belgičania zdolali Kanaďanov 1:0 gólom Michyho Batshuayia napriek tomu, že počas väčšej časti duelu boli aktívnejší kanadskí hráči. Tí dokonca v 11. minúte mohli ísť do vedenia, ale Alphonso Davies nepremenil pokutový kop. Kanaďania sú na MS premiérovo od roku 1986.

Súhrn výsledkov stredajších stretnutí na XXII. majstrovstvách sveta vo futbale v Katare:

E-skupina:
Nemecko – Japonsko 1:2 (1:0)
Góly: 33. Gündogan – 75. Doan, 83. Asano, bez kariet, rozhodoval: Barton (Salv.), 42 608 divákov

Španielsko – Kostarika 7:0 (3:0)
Góly: 11. Olmo, 21. Asensio, 31. a 54. Ferran Torres (prvý z pok. kopu), 74. Gavi, 90. Soler, 90.+ Morata, ŽK: 68. Calvo, 90.+ Campbell (obaja Kost.), rozhodoval: Mohamed (SAE), 40 013 divákov

F-skupina:
Maroko – Chorvátsko 0:0
ŽK: 78. Amrabat (Mar.), rozhodoval: Rapallini (Arg.), 59 407 divákov

Belgicko – Kanada 1:0 (1:0)
Gól: 44. Batshuayi, ŽK: 9. Carrasco, 53. Meunier, 56. Onana – 81. Davies, 83. Johnston, rozhodoval: Sikazwe (Zam.), 40 432 divákov