Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 2.10.2023
sk
Levoslav
cz
Olívie, Oliver
, Olivia

Multižánrový festival [fjúžn] priblíži verejnosti život cudzincov na Slovensku

Témou osemnásteho ročníka festivalu je Porozumenie.


Priblížiť verejnosti život cudzincov a cudziniek žijúcich na Slovensku je cieľom multižánrového festivalu [fjúžn], ktorý bude od 22. do 29. septembra v Bratislave.

Témou osemnásteho ročníka festivalu je Porozumenie. Prinesie koncerty, vizuálne umenie, divadlo, diskusie, komunitné aktivity či podujatia pre deti. Jedným z headlinerov programu je známy britský interpret Conducta. „Tento producent stojí za úspešnou skladbou Ladbroke Grove od AJ Tracey a vedie label Kiwi Rekords, v rámci ktorého oživil populárny hudobný štýl UK Garage,“ informovala PR manažérka festivalu Ivana Kohutková.

TASR

Na Slovensku žije v súčasnosti skoro 300-tisíc cudzincov a cudziniek a ich počet z roka na rok narastá. Vojna na Ukrajine pôvodné čísla znásobila, i keď stále patríme ku krajinám Európskej únie, ktoré majú najnižší podiel ľudí z cudziny.

„Sú našimi susedmi, kolegyňami, priateľmi či rodinnými príslušníčkami. Tvoria neoddeliteľnú súčasť tejto krajiny, prinášajú do nej množstvo nových skúseností a inšpirácie, obohacujú celú spoločnosť,“ hovorí Kohutková. Festival [fjúžn] bude hľadať odpovede na otázku, ako si dokážeme navzájom viac porozumieť. „Počas tohtoročného festivalu [fjúžn] chceme vytvárať ostrovy porozUmenia a hľadať medzi nimi prepojenia. Chceme porozumieť svetu, ktorý máme doma,“ povedala Veronika Fishbone Vlčková, riaditeľka Nadácie Milana Šimečku, ktorá festival organizuje.

Každoročnou súčasťou festivalu je koncept Humans of [fjúžn], ktorý prináša príbehy ľudí pochádzajúcich z inej krajiny či kultúry. Tohtoročnými tvárami festivalu sú Naomi Hužovičová, Yehuda Gabrielita Madjiah, Kasha Potrohosh, Vladyslav Yatskovyi a Katarína Živanović – päť ľudí, ktorí reprezentujú vekovú, profesijnú či rodovú rozmanitosť pôvodu a príbehov.

Naomi Hužovičová je Kanaďanka s japonskými koreňmi, ktorá žije v Smoleniciach. V súčasnosti varí v známej modranskej reštaurácii Wild Kitchen a o Slovensku a jedle píše pre The Slovak Spectator. Yehuda Gabrielita Madjiah pochádza z Indonézie, na Slovensko prišiel v roku 2010 za svojou partnerkou. Pracuje na oddelení protokolu a kultúry Indonézskeho veľvyslanectva, popritom hrá v Slovenskom národnom divadle či Divadle NUDE.

Ukrajinská umelkyňa Kasha Potrohosh vyštudovala intermédiá na Vysokej škole výtvarných umení a venuje sa prevažne intermediálnym projektom, ale aj performance. Vladyslav Yatskovyi je študent žurnalistiky, ktorý aktívne pomáha ukrajinským vojakom. Na sociálnych sieťach bojuje proti dezinformáciám o Ukrajine, v televízii prináša krajanom v exile užitočné správy v rodnom jazyku. Katarína Živanović sa po desaťročiach prežitých v rodnom Srbsku presťahovala na Slovensko, kde najprv viedla košickú Tabačku a teraz manažuje Kreatívne centrum Nitra.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.