Určite to poznáš aj ty. Ideš počas pekného teplého dňa autom po diaľnici a už po pár minútach je tvoje čelné sklo doslova posiate mŕtvymi osami, muchami, motýľmi a inými živočíchmi. No čo je horšie, hmyz máš aj na celej prednej časti karosérie. Na prvý pohľad možno blbosť, však sú to len mušky. Síce kvôli nim auto nevyzerá najlepšie, ale nič hrozné sa nedeje. V skutočnosti sa však dejú celkom nepríjemné veci.
Totižto, hmyz prirodzene obsahuje aj rôzne agresívne chemikálie, ktoré dokážu nepekne poškodiť lak. Hlavne, keď ho hneď neodstrániš a na karosérii pôsobí niekoľko týždňov či mesiacov. Práve preto sa neoplatí otravné mušky podceňovať a mal by si voči nim zakročiť čo najskôr.
Rady starých materí radšej nepočúvaj
Na internete nájdeš mnoho tipov, ako odstrániť hmyz z laku auta. Napríklad, môžeš použiť sódu bikarbónu, umývací prostriedok na riad, ocot, kolu či dokonca legendárny sprej WD40. A niektoré z týchto tipov aj môžu fungovať, no nie sú zrovna najefektívnejšie a niekedy ti dokážu spôsobiť viac problémov ako úžitku. Mnohé chemikálie síce odstránia mušky, no zároveň vedia nepekne poškodiť lak. A niektoré čistiace zmesi zas nie sú také účinné, ako sa hovorí.
Najlepšie, čo môžeš spraviť, je kúpiť si prostriedok na odstraňovanie hmyzu z karosérie auta. Zvyčajne je v podobe praktického spreja a zoženieš ho v každom dobrom e-shope s auto-doplnkami. Prípravok na odstránenie hmyzu majú v ponuke aj mnohé samoobslužné autoumyvárky, takže si ho nemusíš kupovať samostatne.
Drhnutie ti nepomôže
Mušky sa z karosérie nesnaž odstrániť tak, že na ne nastriekaš klasický autošampón a následne sa ich budeš snažiť vydrhnúť špongiou. Pravdepodobne ich všetky neodstrániš a intenzívnym drhnutím si môžeš akurát tak poškriabať lak.
Pracuj múdro, nie tvrdo. Keď prídeš na autoumyvárku, najprv auto opláchni vodou alebo šampónom, následne aplikuj na mušky prostriedok na ich odstránenie, nechaj ho pár minút pôsobiť a potom ich veľmi jednoducho zmyješ špongiou alebo prúdom vody.
Naša rada: Hmyz z karosérie sa snaž odstrániť čo najskôr. Čím dlhšie ho necháš na laku, tým ťažšie sa ti bude odstraňovať a tým väčšie škody ti dokáže spôsobiť.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane