Utorok 7.12.2021
sk
Ambróz
cz
Ambrož
, Benjamin

Nechodiť do práce, a aj napriek tomu poberať plat. Znie to ako splnený sen, ktorý znie ešte lákavejšie v čase, keď kvôli pandémii kopa ľudí stratila pracovné miesto. Jeden muž z južného Talianska dokázal takto fungovať neuveriteľných 15 rokov, píše The Guardian.

Chlapík, ktorého talianske médiá nazvali „kráľ absentérov“ svojím výkonom údajne prekonal národný rekord. Žeby to Taliani brali ako šport? Zamestnanec nemocnice Pugliese Ciaccio v meste Catanzaro sa zastavil v práci naposledy niekedy v roku 2005.

shutterstock

Nadriadený o podvode vedel

Policajné vyšetrovanie s názvom „Čiastočný úväzok“ spočívalo v prehrabávaní sa v kopách účtovných dokladov a ďalších dokumentov. Na konci operácie bol odhalený dnes 67-ročný muž, ktorý sa vďaka neprávom získanej výplate obohatil o 538 000 eur.

Kráľ absentérov sa dokonca v roku 2005 vyhrážal svojmu nadriadenému, ktorý chcel spísať správu o jeho zlej (žiadnej) dochádzke. Teraz je obvinený zo zločinov zneužívania funkcie, podvodu a vydierania. Polícia si posvieti aj na šiestich manažérov, u ktorých existuje podozrenie, že sa na podvode vedome podieľali.

profimedia

Bordel v papieroch

Absentérovi hralo do kariet to, že nadriadený odišiel do dôchodku a jeho nástupca nebol o neprítomnosti pracovníka informovaný. Taliani zrejme majú vo veciach dosť veľký bordel. Ako je možné, že je niekto zamestnaný vo verejnom sektore, nechodí do práce, a aj tak dlhé roky poberá plat?

Mohlo by sa niečo podobné stať aj na Slovensku?

Na Slovensku roky fungoval taký zvyk, že namiesto toho, aby sa inštitúcie stenčovali a ich fungovanie sa zrýchľovalo, zostávali zbytočne nafúknuté. Vlády z tohto systému ťažili dve výhody – prvou je umelé znižovanie nezamestnanosti. Tou druhou je odmeňovanie sympatizantov dobre platenými a pohodlnými funkciami.

shutterstock

Ani dnes nie je nič vzácne, ak natrafíme na úrad, kde štyria ľudia robia prácu, na ktorú by stačil jeden, alebo by mohla byť dokonca šikovne vyriešená pomocou on-line systému. Ak si k tomu prirátame vysokú mieru korupcie, rodinkárstva a ľahostajnosti, výsledkom je byrokratické peklo, ktoré vytvára priaznivé podmienky pre prípady, ako je ten z Talianska.

Zdroj: theguardian.com


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

strhi

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť