Čo by si robil, ak by sa ti z ničoho nič objavili na účte státisíce eur? Snažil by si sa zistiť, odkiaľ sa vzali (a následne ich dokonca vrátil), alebo by si si ich ponechal a užíval by si si ich bez toho, aby si vzbudzoval priveľkú pozornosť?
Sora News 24 píše o prípade mladého muža z Japonska, ktorý bol postavený pred takúto voľbu a zvolil si druhú možnosť.
Kdepak soudruzi z Japonska udělali chybu?
Rovnako ako mnohé iné štáty, aj Japonsko spustilo program finančnej podpory, ktorý má pomôcť rodinám vyrovnať sa s následkami pandémie koronavírusu. V meste Abu s 3300 obyvateľmi sa niečo pokazilo.
Miestni úradníci zaslali do banky žiadosť na peňažný prevod, ktorý obsahoval údaje 463 domácností, ktorým mali byť peniaze vyplatené. Ťažko povedať, či išlo o chybu formátovania, alebo banka nesprávne pochopila žiadosť, ale vo výsledku všetky peniaze putovali na účet, ktorý bol prvý v zozname.
Zo 463 domácností, ktoré sa dožadovali podpory, dostala peniaze len jediná – 46,3 milióna jenov (asi 340-tisíc eur) poputovalo na účet jedného muža. Kvôli chybe objem peňazí, určených pre celé mesto, skončil u jedného obyvateľa.
Chopil sa príležitosti
Muž na nič nečakal, a keď videl, že sa mu len tak objavili na účte milióny, začal si ich nenápadne po častiach presúvať na ďalšie účty, aby sa mu podarilo zotrieť stopy. Zrejme sám netušil, čo sa stalo, ale vedel, že milióny sa len tak nerozdávajú, a mal obavu, že sa stal súčasťou nejakého nekalého biznisu.
Úradom sa podarilo omyl odhaliť a tiež zistili, kam sa peniaze reálne podeli. Muž sa vyjadril, že nebude nikam unikať a peniaze vráti.
Čo nasledovalo ďalej? Úrady odvolali platbu a peniaze sa vrátili naspäť na štátny účet? Vôbec nie! Ani zďaleka to nebolo také jednoduché! Keďže peniaze skončili u muža náhodou, čo je veľmi špecifický prípad, úrady boli nejakú chvíľu bezradné a nevedeli, ako konať.
Napraviť chybu nemusí byť také jednoduché
Po náročných konzultáciách s právnikmi sa podarilo dať dokopy podklady pre právne kroky – úradníci chceli peniaze vysúdiť naspäť a k tomu ešte od muža žiadali uhradenie súdnych trov. Stalo sa presne to, čo sa dalo čakať, mužovi sa na súd nechcelo a radšej sa bez stopy vyparil.
Majiteľ bytu, v ktorom 24-ročný mladík býval v podnájme, hovorí, že išlo o „veľmi dobrého a atraktívneho mladého muža“. Okrem toho, že zaplatil nájom za máj, však nedokázal poskytnúť úradom žiadne indície, vďaka ktorým by ho dokázali vypátrať.
Dá sa predpokladať, že súdny proces bude pokračovať aj v mužovej neprítomnosti, a je celkom veľká šanca, že ho mesto vyhrá. Muž formálne nie je obvinený zo žiadneho zločinu, čo mu môže uľahčiť útek. Ak mu súd nariadi vrátiť peniaze tak, ako mesto požaduje, môže sa tejto povinnosti vyhnúť tým, že sa bude desať rokov schovávať – po uplynutí tejto doby príkaz na úhradu stratí platnosť a muž si bude môcť náhodne nadobudnuté milióny s pokojným svedomím ponechať.