Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila
Premium odznak
Zdroj: ©Shutterstock

Muž, ktorému sa pripisuje objavenie Ameriky, bol chamtivý a sadistický tyran

Nešetrili ani deti a tehotné. Nielenže ich dobodali, ale aj rozsekali na kusy.

Notoricky známe meno, ktoré je stabilnou súčasťou učebníc, nosil človek vykresľovaný ako húževnatý objaviteľ Novej Zeme, hrdina Ameriky. Lode Niña, Pinta a Santa Maria sú tradíciou vedomostných kvízov, Yankeeovia oslavujú Deň Krištofa Kolumba ako federálny sviatok.

Ide o spornú postavu histórie nielen preto, že nebol prvým Európanom na tomto kontinente, ale pre zaobchádzanie s domorodými komunitami, ich násilnú kolonizáciu a agonické vraždenie. Desiatky amerických štátov nahradili jeho deň Dňom domorodých obyvateľov. V reakcii na celonárodné protesty a diskusie týkajúce sa rasovej nerovnosti ľudia strhávajú jeho sochy, aby upozornili na krutosť, ktorú spôsobil Indiánom, ako sám nazval domorodcov Novej Indie.

Chamtivé pátranie po bohatstve, ktoré vyústilo v zánik kmeňov

So svojou posádkou sa 12. októbra 1492 vyplavil na pláži dnešných Bahám. Jeho cesta mala jasný cieľ. Nájsť dlhodobý zdroj bohatstva, najlepšie zlato, pre španielskeho kráľa a kráľovnú.

Na oplátku mal 10 % zo zisku, titul admirála oceánov a guvernéra novoobjavenej zeme. Po príchode na ostrov sa posádka prvýkrát stretla s Arawakmi, čo sa domácim stalo osudné. Návštevníkov vítali jedlom, vodou a darmi. Zápisky talianskeho moreplavca, ktoré vo svojej knihe interpretuje historik Laurence Bergreen, udalosť popisujú nasledovne:

Krištof Kolumbus, tyran, história, fakty a zaujímavosti
Shutterstock

„Priniesli nám papagáje a bavlnu, oštepy a mnoho iných vecí, ktoré vymenili za sklenené korálky a jastrabie zvončeky. Ochotne vymenili všetko, čo vlastnili. Nenosia a nepoznajú zbrane. Ukázal som im meč, ktorý skúmali a nevedeli, čo s ním majú robiť. Nemajú železo. Ich oštepy sú z trstiny. Boli by z nich skvelí sluhovia. S päťdesiatimi mužmi by sme si ich ľahko podrobili a prinútili, aby robili, čo chceme.“

Koncept súkromného vlastníctva a honba za materiálnym bohatstvom dosiahli v európskom 15. storočí šialené tempo. Kolumbus ako nezávislý dodávateľ si uvedomil neobmedzený ekonomický potenciál novej krajiny.

Krištof Kolumbus, tyran, história, fakty a zaujímavosti
Profimedia

Jeho statočnosť sa rýchlo zmenila na číru brutalitu. Tento prechod je zachytený v denníkoch a správach, ktoré posielal na španielsky dvor, aby posilnil ich očakávania. V jednej sľubuje toľko zlata, koľko potrebujú, a toľko otrokov, koľko len chcú.

„Indovia sú takí naivní a takí neopatrní, že nikto, kto ich nevidel, by tomu neveril. Keď požiadate o niečo, čo majú, nikdy nepovedia nie. Naopak, ponúknu sa, že sa podelia s čímkoľvek.“

Kvôli Kolumbovej správe a sľubom dostala jeho druhá výprava sedemnásť lodí a viac ako 1 200 mužov. Cieľ bol jasný – otroci a zlato. Išli z ostrova na ostrov a brali Indiánov ako zajatcov.

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje