Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 2.2.2023
sk
Erik, Erika
, Erich
cz
Nela

Muž kúpil opustenú taliansku dedinu. Jej rekonštrukcia mu zabrala viac ako 10 rokov

Prečo si kupovať jeden dom, keď môžeš mať celú dedinu?


Páčilo by sa ti mať pre seba celú dedinu? Presne to sa stalo škótskemu právnikovi menom Cesidio Di Ciacca. Ako píše portál CNN, rozhodol sa v Taliansku zakúpiť nielen jeden dom, ale rovno celú opustenú dedinku Borgo I Ciacca. Viedol ho k tomu okrem iného aj fakt, že dedina nesie meno jeho rodiny. Založená bola v roku 1500 a nachádza sa medzi Rímom a Neapolom uprostred nádhernej prírody.

V Taliansku sa nachádza viacero podobných schátraných objektov, ktoré miestne samosprávy predávajú rôznym záujemcom. Chcú tak zlepšiť turistický ruch a priviesť do týchto opustených častí viac ľudí. „Na prelome 19. a 20. storočia moji starí rodičia Cesidio a Marietta z tejto dediny odišli za lepšou budúcnosťou,“ prezradil Di Ciacca. „Usadili sa v Škótsku a svoju rodnú dedinu nechali na polstoročia upadnúť do zabudnutia.“

Posledný obyvateľ dediny zomrel v roku 1969, odvtedy bola opustená. Di Ciacca uviedol, že keď Borgio I Ciacca kúpil, bol hotovým „mestom duchov“. Majiteľ sa ale rozhodol, že jej vráti lesk starých časov.

Náročná rekonštrukcia

Rekonštrukcia bola náročná a zabrala mu viac ako 10 rokov. „Ale teraz sa tu dá konečne opäť žiť!“ povedal Di Ciacca. Pôvodné kamenné obydlia, stodoly a sklady premenil na moderné budovy s farebnými omietkami a skrášlil ich aj kvetmi či rastlinami.

Di Ciacca v nej otvoril aj vináreň, knižnicu, konferenčnú miestnosť a dva apartmány pre turistov. V blízkosti sa nachádzajú aj vinice, na ktorých sa opäť začalo pestovať hrozno odrody Maturano.

Di Ciacca tvrdí, že sa odjakživa túžil vrátiť do dediny svojich predkov, hoci on sám sa narodil v dedine Cockenzie v blízkosti Edinburghu. Každé leto však do Borgio I Ciacca jazdil s rodičmi a viažu ho k nej silné spomienky. „Moja rodina nikdy nestratila spojenie s jej koreňmi,“ podotkol.

Shutterstock

Vedel však, že pokiaľ sa naozaj pustí do obnovy dedinky, bude to naozaj ťažká práca. V prvom rade musel vypátrať majiteľov budov, ktorých bolo asi 140. Len táto stránka mu zabrala niekoľko rokov. Napokon ale od všetkých domy odkúpil, dokonca im ponúkol aj vyššie ceny. Do celého projektu Di Ciacca investoval nemalé peniaze, hoci neprezradil, koľko presne.

Dedinku však plánuje ďalej rozvíjať, chcel by nadviazať aj spoluprácu s ďalšími európskymi mestami a otvoriť poľnohospodársku akadémiu. Momentálne v dedine žije aj so svojou rodinou.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť