Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 5.2.2023
sk
Agáta
cz
Dobromila

Nakupovanie vecí z druhej ruky vie byť poriadna ruleta. Niekedy zistíš, že si kúpil predražený šmejd, inokedy ťa zasa skutočná hodnota veci, ktorá ťa stála bagateľ, príjemne prekvapí. Portál Asia One priniesol správu o nákupe, ktorý bude patriť zrejme do tej druhej skupiny.

Na policajnom oddelení na juhokórejskom ostrove Jeju sa prihlásil muž so zaujímavou skúsenosťou. V chladničke, ktorú kúpil z druhej ruky, objavil niekoľko precízne zabalených balíkov bankoviek nominálnej hodnoty 50-tisíc wonov. Celková nájdená suma predstavuje až 110-miliónov wonov, čo je v prepočte asi 80-tisíc eur.

shutterstock

Chladnička na tradičné kórejské jedlo

Chladnička ukrývajúca poklad je špeciálny druh, ktorú Kórejčania používajú na skladovanie kimči, svojho tradičného jedla. Tento šalát z kvasenej zeleniny býval uchovávaný v podzemných jamách, v dnešnej dobe sa však pre väčšinu ľudí ako praktickejšia alternatíva javia elektrické chladničky. Nová kimči chladnička môže stáť 1000 € aj viac.

shutterstock

Bude si môcť peniaze nechať?

Podľa kórejského zákona o stratách a nálezoch to funguje tak, že pokiaľ sa do 6 mesiacov nepodarí nájsť pôvodného majiteľa stratenej veci, nálezca si ju môže ponechať. Avšak musí zaplatiť 22 % daň. Ak sa majiteľ nájde, vec mu je vrátená a nálezca dostane peňažnú odmenu zodpovedajúcu 20 % hodnoty veci.

shutterstock

Rozšírený kórejský zvyk

Podľa upi.com je ukrývanie veľkých peňažných hotovostí pomerne rozšírený kórejský zvyk. Veľmi často na to slúžia práve kimči chladničky. Nedôvera k bankovému sektoru ja na vzostupe asi od roku 2015, keď značne poklesli úrokové sadzby. Veľa Kórejčanov si jednoducho povedalo, že nemá zmysel ukladať si peniaze v banke. Ako dokazuje tento prípad, nemusí to byť vždy taký dobrý nápad…


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť