Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 1.10.2023
sk
Arnold
cz
Igor

Muž pokoril rýchlostný rekord v jazde na motorovom smetiaku

Áno, aj takáto disciplína existuje!


Ľudia majú rôzne ambície. Jeden sa chce presadiť v politike, ďalší túži byť svetoznámym umelcom. Iný chce mať pokojný život a niekto chce byť známy ako najrýchlejší jazdec v motorovom smetiaku.

Unikátne vozidlo

Anglickému konštruktérovi Michaelovi Wallheadovi sa podarilo dosiahnuť fenomenálny úspech vo svete motorových smetiakov. Ako píše web Dewsbury Reporter, Michael počas svojej jazdy na ploche letiska udržiaval úctyhodnú rýchlosť 88 km/h.

Michael Wallhead, svetový rekord, smetný kôš
Profimedia

Väčšina ľudí usudzuje správne, keď predpokladá, že motorová odpadková nádoba nie je niečo, čo človek bežne kúpi v obchode. Ide o podomácky vyrobené vozidlo, ktoré Michael usilovne zostrojil vlastnými rukami.

Samotný smetiak stál len 25 libier (cca 30 eur), avšak následné úpravy vyšli konštruktéra na asi 900 libier (cca 1050 eur). Najdôležitejšími súčasťami sú motor Suzuki GP 125, päťrýchlostná prevodovka, volant a dodatočné predné koleso.

Určite si prečítaj:

Muž, ktorý podal vyše 4500 súdnych žalôb, žaloval Hitlera, Rímsku ríšu aj planétu Pluto

Napchať také množstvo komponentov do malého priestoru bolo veľkou výzvou. Stiesnenosť je zároveň niečo, čo výrazne komplikuje ovládanie vozidla, čiže jeho obsluha si vyžaduje poctivý tréning.

Najrýchlejší na svete

Angličan hovorí, že motorový smetiak je projekt, o ktorom dlho sníval. Vedel o predchádzajúcom svetovom rekorde a bol presvedčený, že je možné ho prekonať. Aj po tom, čo jeho plán vyšiel na jednotku, má pocit, že existuje priestor na zdokonalenie a mohol by dosiahnuť ešte vyššiu rýchlosť.

Michael svoj rekord nemá ešte oficiálne zaznamenaný v Guinnessovej knihe rekordov. V zápisoch si zatiaľ prvenstvo drží Andy Jennings, ktorému sa v roku 2021 podarilo dosiahnuť rýchlosť 72,5 km/h. Na potvrdenie svojho úspechu si Michael bude musieť počkať niekoľko týždňov.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.