Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.4.2024
sk
Slavomír
cz
Evženie
, Evžénie
Zdroj: ©Shutterstock

Muž s epilepsiou si dal odstrániť časť mozgu. Vďaka tomu dnes nepociťuje strach

Je skutočne možné, že sa dá strach z mozgu chirurgicky odstrániť?

Jody Smith vyšiel z nemocnice s úplne novým pocitom sebadôvery. Od operácie, pri ktorej mu odstránili časť mozgu, čelil strmým okrajom útesov aj ozbrojeným lupičom bez toho, aby sa zapotil. Epilepsiu mu diagnostikovali vo veku 26 rokov a jemu sa pri vypočutí diagnózy uľavilo.

S detstvom plným záchvatov, ktoré si často ani neuvedomoval, že sú vlastne epileptické, bol rád, že celé jeho trápenie má nejaké vysvetlenie. Po komplexnej operácii, ktorá mu v jeho 28 rokoch odstránila časť mozgu, si uvedomil, že už necíti žiadny strach.

Úzkosť ho pomaly zabíjala

Zatiaľ čo si bežné ľudské bytosti prirodzene uvedomujú, že jedného dňa príde smrť, Smith bol touto predstavou pohltený až príliš. Denne zažíval niekoľko stavov paniky a úzkosti, ale pripisoval ich traume z toho, že jeho otec aj jeho brat zomreli v pomerne mladom veku. On sa rozhodol konať a so svojím problémom navštívil neurológa.

Lekári sa zhodujú na tom, že diagnostikovať Smitha bolo jednoduché, ale vyliečiť ho zo záchvatov a následného strachu bolo oveľa zložitejšie.

Lekári mu najskôr implantovali do mozgu sondy, aby lokalizovali oblasť, ktorá spúšťala jeho stavy úzkosti. A potom navrhli niečo šokujúce – odstrániť časť Smithovho temporálneho laloku, amygdaly a hipokampu.

Jody Smith, epilepsia, operácia mozgu, muž necíti strach
Shutterstock

Operácia sa tak stala jedinou možnosťou, ako zabrániť tomu, aby sa záchvaty zhoršili, pokračovali v poškodzovaní jeho mozgu a nakoniec ho zabili.

Prestal si pripúšťať smrť

Dva týždne po operácii začal Jody Smith experimentovať so svojimi novoobjavenými schopnosťami – a zistil, že sú dosť užitočné, ak sa použijú s rozumom. Ako vášnivý turista sa často ocital v blízkosti útesov. Zážitok strachu v blízkosti útesov bol pocitovo jasne odlišný.

Keď stál na okraji útesov, jeho strach bol omnoho menší v porovnaní s tým, ako ho pociťoval pred operáciou. Vtedy začal experimentovať so svojím strachom. Napríklad zámerne kráčal k útesom, aby na svojom tele testoval, čo mu povedia jeho inštinkty.

Jody Smith, epilepsia, operácia mozgu, muž necíti strach
Shutterstock

Ďalší incident bez strachu sa odohral v Newarku v štáte New Jersey. Jody prišiel do kontaktu so skupinou mužov, ktorá sa ho snažila prepadnúť. Aj keď by to v čase pred operáciou vyvolalo extrémnu paniku alebo dokonca záchvat, Jody okolo nich bez záujmu a pokojne prešiel.

Podľa jeho slov lupičov šokoval nedostatok strachu u ich potenciálnej obete a od svojho zámeru upustili.

Kultový horor Záhada Blair Witch dostane novú verziu. Produkovať bude hororový hitmaker

Odporúčame prečítať:

Kultový horor Záhada Blair Witch dostane novú verziu. Produkovať bude hororový hitmaker

Lekári to očakávali

Keď Smith o tomto porozprával svojim chirurgom, ukázalo sa, že presne podobné zmeny boli dokonca očakávané. Rozprával sa so svojím neurochirurgom o tom, ako sa prestal báť smrti. A chirurg mu jasne odpovedal, že to dáva zmysel. „Vytiahol som tvoju amygdalu,“ odpovedal.

Lekári sa zamerali na Smithovu pravú amygdalu, prednú polovicu jeho pravého temporálneho laloku a pravý hipokampus. Pre tých, ktorí poznali Smitha pred operáciou, ktorá mu zmenila život, je tento teraz 32-ročný muž hmatateľne inou osobou, ako bol v minulosti.

Jody Smith, epilepsia, operácia mozgu, muž necíti strach
Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.