Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 7.9.2024
sk
Marianna
cz
Regina
, Regína
Zdroj: ©Shutterstock

Muž s epilepsiou si dal odstrániť časť mozgu. Vďaka tomu dnes nepociťuje strach

Je skutočne možné, že sa dá strach z mozgu chirurgicky odstrániť?

Koniec záchvatom a strachu

Podľa jeho popisu sa vždy predtým, ako mal dostať záchvat, jeho pohľad zatemnil a prebudil sa o 20 minút ležiaci na zemi. Po diagnostikovaní epilepsie bolo všetkým jasné, že sa tieto záchvaty budú iba zhoršovať. Dovolil tak lekárom celý týždeň sondovať jeho mozog a pokúšať sa vyvolať záchvat, aby v mozgu našli vinníka.

Jody potom súhlasil s operáciou, ktorá bola o niečo viac než mierne invazívna. Lekári mu vzali pravú amygdalu, ktorá je zodpovedná za správanie sa človeka v reakcii na hrozbu, ako aj prednú polovicu jeho pravého spánkového laloku a pravého hipokampu. Čudujte sa, ale už o tri dni po tejto operácii bol z nemocnice prepustený.

horoskop

Odporúčame prečítať:

HOROROSKOP: Zábavný horoskop na september, ktorý ti prezradí, čo ťa tento mesiac (ne)čaká

Nové nástroje na život

Vtedy si všimol, že operácia nielenže niečo z jeho hlavy reálne odstránila, ale dala mu nové nástroje k tomu, aby mohol žiť odvážnejšie. Pre odborníkov v tejto oblasti nie je Smithova nebojácnosť žiadnym prekvapením. Dr. Sanne van Rooij z Emory University napríklad študovala dvoch pacientov trpiacich posttraumatickou stresovou poruchou v roku 2020 – a videla, ako sa z nej dokázali vyliečiť po laserovej operácii amygdaly.

Najpozoruhodnejší je prípad Alexa Honnolda, horolezca, ktorý v roku 2017 zdolal skalnú formáciu El Capitan v Yosemitskom parku. A to bez istiacich lán. Očividne nebojácny horolezec sa tak dostal do hľadáčika neurovedcov, ktorí za pomoci MRI u Alexa našli „veľmi zmenšenú“ amygdalu.

Jody Smith, epilepsia, operácia mozgu, muž necíti strach
Shutterstock

Strach a reakcia na strach vyvolávajúce podnety sa vždy považovali za nevyhnutné predispozície pre prežitie. Dnes to už ale neplatí tak striktne ako v minulosti, keď prežitie záviselo od primeranej reakcie na zmyslové podnety naznačujúce nebezpečenstvo.

Nachádzame sa dokonca vo veku, keď má ľudstvo nástroje na úpravu svojich mozgových centier, aby mozog na hrozby reagoval podľa želaných potrieb človeka. Vedci už dnes vedú vášnivé debaty o tom, aký potrebný je vlastne náš strach.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.