Streda 5.10.2022
sk
Viera
cz
Eliška
, Elsa

Štyridsaťročný Francúz Franky Zapata miluje rýchlosť a lietanie. Na vodnom skútri jazdí už od svojich šestnástich a dosiahol mnohé úspechy v profesionálnych súťažiach.

Zapata je popritom aj vynálezcom. Vytvoril viaceré zariadenia a svoj najnovší kúsok sa rozhodol predviesť vo veľkom štýle. Flyboard je lietajúca doska pre jedného pasažiera, ktorú poháňa pätica malých turbín. Palivo je uskladnené v batohu na chrbte pilota. Zapata sa na flyboarde pokúsil prekonať kanál La Manche.

Frankyho let mal veľký symbolický význam. Pred 110 rokmi sa jeho krajan Louis Bleriot stal prvým človekom, ktorému sa podarilo letecky prekonať La Manche. Dokonca pláž, z ktorej Franky štartoval, nesie meno jeho slávneho predchodcu.

https://www.instagram.com/p/B0Vg2h9noei/

Plán znel nasledovne: let do anglického Doveru, vzdialeného 36 km, mal trvať asi 20 minút. Za priemernú rýchlosť určil 140 km/h a pohybovať sa mal vo výške 20 m. Uprostred trasy čakal čln, na ktorom si Franky mal vymeniť svoj stroj za druhý kus s plnou nádržou. Nepodarilo sa to.

https://www.instagram.com/p/B0V3w7OIyWg/

https://www.instagram.com/p/B0VXxn0A70O/

Kvôli vlnám bola pristávacia plocha (veľká len jeden meter štvorcový) nestabilná. Pri pokuse o pristátie Franky padol do vody, z ktorej mu pomohli dostať sa von potápači. Let sa skončil neúspešne, ale Zapata je odhodlaný skúsiť to znova.

Teda, ak si vo svojom nabitom programe nájde čas. Oslavy francúzskeho štátneho sviatku Dňa dobytia Bastily (14. júl) tradične sprevádzajú masívne vojenské prehliadky. Na tej tohtoročnej sa zúčastnil aj Franky. So svojím flyboardom sa predviedol pred tisíckami zvedavých divákov aj pred prezidentom Macronom.

https://www.instagram.com/p/Bz-04e2nW8S/

Zapatovi ide karta a určite sa oplatí sledovať, kam až jeho vynálezy môžu zájsť. Možno sa mu v budúcnosti podarí zostrojiť lietajúci oblek a stane sa z neho francúzsky Iron Man (l’Homme de fer). V horšom prípade sa Francúzi môžu obávať vlastného Green Goblina

Zdroj: bbc.com


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť