Muž sa pokúsil prekonať kanál La Manche na lietajúcej doske. Ako tento odvážny čin dopadol?

Tento cool nápad toto leto asi už nič neprekoná.

Zdroj: Txllxt TxllxT @wikimedia commons

Štyridsaťročný Francúz Franky Zapata miluje rýchlosť a lietanie. Na vodnom skútri jazdí už od svojich šestnástich a dosiahol mnohé úspechy v profesionálnych súťažiach.

Zapata je popritom aj vynálezcom. Vytvoril viaceré zariadenia a svoj najnovší kúsok sa rozhodol predviesť vo veľkom štýle. Flyboard je lietajúca doska pre jedného pasažiera, ktorú poháňa pätica malých turbín. Palivo je uskladnené v batohu na chrbte pilota. Zapata sa na flyboarde pokúsil prekonať kanál La Manche.

Frankyho let mal veľký symbolický význam. Pred 110 rokmi sa jeho krajan Louis Bleriot stal prvým človekom, ktorému sa podarilo letecky prekonať La Manche. Dokonca pláž, z ktorej Franky štartoval, nesie meno jeho slávneho predchodcu.

Plán znel nasledovne: let do anglického Doveru, vzdialeného 36 km, mal trvať asi 20 minút. Za priemernú rýchlosť určil 140 km/h a pohybovať sa mal vo výške 20 m. Uprostred trasy čakal čln, na ktorom si Franky mal vymeniť svoj stroj za druhý kus s plnou nádržou. Nepodarilo sa to.

Kvôli vlnám bola pristávacia plocha (veľká len jeden meter štvorcový) nestabilná. Pri pokuse o pristátie Franky padol do vody, z ktorej mu pomohli dostať sa von potápači. Let sa skončil neúspešne, ale Zapata je odhodlaný skúsiť to znova.

Teda, ak si vo svojom nabitom programe nájde čas. Oslavy francúzskeho štátneho sviatku Dňa dobytia Bastily (14. júl) tradične sprevádzajú masívne vojenské prehliadky. Na tej tohtoročnej sa zúčastnil aj Franky. So svojím flyboardom sa predviedol pred tisíckami zvedavých divákov aj pred prezidentom Macronom.

Zapatovi ide karta a určite sa oplatí sledovať, kam až jeho vynálezy môžu zájsť. Možno sa mu v budúcnosti podarí zostrojiť lietajúci oblek a stane sa z neho francúzsky Iron Man (l’Homme de fer). V horšom prípade sa Francúzi môžu obávať vlastného Green Goblina

Zdroj: bbc.com

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Ľudia zachytili náhodné očné klamy, ktoré ťa dostanú

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME