Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 16.7.2024
sk
Drahomír
, Drahomíra
cz
Luboš
, Liboslav, Luboslav

Muž si po nehode pamätá nové informácie len 6 hodín. Nespoznáva ani svoju partnerku a syna

Každý deň je preňho boj.


Nehoda pred šiestimi rokmi mu zmenila život od základov. Portál LADbible priniesol silný príbeh Daniela Schmidta, ktorý vyviazol z autonehody s vážne poškodeným mozgom. Nedokáže tak získať nové spomienky. Všetky nové informácie si pamätá maximálne šesť hodín. S touto tematikou si sa možno stretol aj v jednom z našich minulých článkov.

Nové informácie si pamätá šesť hodín

Odborne sa táto porucha nazýva anterográdna amnézia. Jej prejavmi začal nejaký čas po nehode trpieť aj Daniel. Svoje fyzické zranenia sa mu podarilo vyliečiť, ale, nanešťastie, na anterográdnu amnéziu stále neexistuje účinná liečba. Daniel sa tak síce dokáže o seba postarať, ale jeho mozog nie je schopný získať nové spomienky.

Každý deň je tak bojom nielen preňho, ale aj pre jeho blízkych. Po nehode sa zoznámil s Katharinou, s ktorou vstúpil do vzťahu. Neskôr sa im narodil syn. Daniel ale nebol schopný udržať si rodinu v pamäti dlhodobo.

Každý deň sa s ňou tak zoznamoval nanovo. Napokon to vzťah nevydržal a s Katharinou sa rozišli. Stále si ale ostali blízki. Daniel si pamätá len na udalosti, ktoré jeho nehode predchádzali. A samotnú nehodu.

Bojuje aj s depresiami

V dokumentárnom filme Living Without Memory povedal, že v ten osudný deň šiel navštíviť svoju sestru. „Stál som v zápche a odrazu sa za mnou objavilo veľké auto s rodinou vo vnútri. Vodič vôbec nevidel, že sa rúti do zápchy a narazil do mňa v plnej rýchlosti,“ spomínal Daniel. Utrpel niekoľko ľahších povrchových zranení, ale hlavným úrazom bolo poškodenie mozgu.

Od toho dňa sa uňho rozvinula anterográdna amnézia. Dnes si tak vedie podrobné poznámky o tom, čo prežil, urobil alebo na čom by mal pracovať. Mrzí ho ale, že si nepamätá narodenie svojho syna a zážitky s ním.

Mohlo by ťa zaujímať:

Myslí si, že je rok 1994, a nevie získať nové spomienky. Michelle Philpots trpí vzácnou poruchou

Tento spôsob života si vybral svoju daň aj na jeho psychike a Daniel priznal, že bojuje s depresiami. Rozhodol sa ale, že sa v nich nebude utápať a zapojil sa do programov, ktoré pomáhajú ľuďom s podobným hendikepom.

Shutterstock

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.