Nie každý chce či dokáže platiť vysoký nájom. All that’s interesting píše, že v Číne zadržali mladého muža, ktorý tajne býval v obchodnom dome. Pod schodiskom si zriadil skromné útočisko, v ktorom mal asi všetko, čo k životu potreboval.
Pohodlné bývanie
Médiá uvádzajú, že chalan si pre seba vyhradil miesto o rozlohe zhruba 10 štvorcových metrov. Vo svojom obydlí mal matrac, stan, počítač, varnú kanvicu aj pohodlnú kancelársku stoličku. Nájom za jeden štvorcový meter sa v Šanghaji pohybuje okolo 15 dolárov, čiže mladík ušetril na tamojšie pomery celkom slušný balík.
A young man has been found living under the hidden stairs of a shopping mall in #Shanghai for over half a year without anyone knowing. A ergonomic chair, a tent, a table and a computer – he cleaned up the small place and even used an inverter to generate electricity. pic.twitter.com/WF6ZX7SEGe
— Shanghai Daily (@shanghaidaily) November 2, 2023
Keďže obchodné domy zvyknú byť vybavené sociálnymi zariadeniami aj elektrickými zásuvkami pre návštevníkov, mužovi takmer nič nechýbalo. Potrebu vykonával na toaletách, počítač a mobil si chodil nabíjať k zásuvkám. Čo viac si priať?
Úspešne sa ukrýval
South China Morning Post uvádza, že skrýšu už pred niekoľkými mesiacmi odhalil člen bezpečnostnej služby. Ochrankára, našťastie, mladík dokázal ukecať a presvedčil ho, že ide len o dočasné riešenie. Tvrdil, že potrebuje tiché miesto, pokým sa nepripraví na gaokao – národné skúšky potrebné na prijatie na univerzitu.
Tieto skúšky prebehli v júni, avšak chalan zotrval vo svojom úkryte. Zadržaný bol až 30. októbra. Nie je známe, prečo práve vtedy. Číňania na sociálnych sieťach s mladým mužom prevažne súcitia – oceňujú jeho tvorivosť, odhodlanie a schopnosť nájsť spôsob, ako ušetriť.
Milióny prázdnych bytov a milióny ľudí bez slušného bývania
Čínsky trh s nehnuteľnosťami sa v súčasnosti nachádza v troška paradoxnej situácii. V krajine je voľných niekoľko miliónov prázdnych bytov, avšak milióny občanov žijú v improvizovaných obydliach. Preto je možné, že príbeh mladíka prebývajúceho v obchodnom dome je len jeden z mnohých podobných.
V septembri sa k problematike prázdnych bytov vyjadril aj bývalý predstaviteľ čínskeho štatistického úradu. He Keng uviedol, že neobývané byty v Číne by dokázali uchýliť jeden a pol až tri miliardy ľudí, čiže horný odhad predstavuje viac než dvojnásobok súčasnej čínskej populácie.
Hoci ma Čína pomerne vysokú mieru vlastníctva bytov a milión detí bez domova sa v populácii 1,4 miliardy „stratí“, nedá sa povedať, že by problém bezdomovectva neexistoval. Výrazným fenoménom v Číne sú migrujúci robotníci, ktorí sa sťahujú za prácou a žijú väčšinou vo veľmi skromných ubytovniach, ktoré sú často ilegálne a nespĺňajú hygienické a bezpečnostné štandardy.
Odhaduje sa, že asi milión obyvateľov Pekingu býva v obydliach, ktoré vznikli prerobením protiatómových krytov na byty. Zlé podmienky viedli úrady k tomu, aby takúto formu bývania v roku 2010 zakázali, neprehľadnosť siete podzemných miestností však robí presadenie tohto zákazu veľmi ťažkým.