Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 21.11.2024
sk
Elvíra
cz
Albert

Muž si zariadil bývanie pod schodiskom v obchodnom dome, pol roka o ňom nik nevedel

V improvizovanom byte mal počítač, kanvicu, matrac i pohodlnú stoličku.


Nie každý chce či dokáže platiť vysoký nájom. All that’s interesting píše, že v Číne zadržali mladého muža, ktorý tajne býval v obchodnom dome. Pod schodiskom si zriadil skromné útočisko, v ktorom mal asi všetko, čo k životu potreboval.

Pohodlné bývanie

Médiá uvádzajú, že chalan si pre seba vyhradil miesto o rozlohe zhruba 10 štvorcových metrov. Vo svojom obydlí mal matrac, stan, počítač, varnú kanvicu aj pohodlnú kancelársku stoličku. Nájom za jeden štvorcový meter sa v Šanghaji pohybuje okolo 15 dolárov, čiže mladík ušetril na tamojšie pomery celkom slušný balík.

Keďže obchodné domy zvyknú byť vybavené sociálnymi zariadeniami aj elektrickými zásuvkami pre návštevníkov, mužovi takmer nič nechýbalo. Potrebu vykonával na toaletách, počítač a mobil si chodil nabíjať k zásuvkám. Čo viac si priať?

Úspešne sa ukrýval

South China Morning Post uvádza, že skrýšu už pred niekoľkými mesiacmi odhalil člen bezpečnostnej služby. Ochrankára, našťastie, mladík dokázal ukecať a presvedčil ho, že ide len o dočasné riešenie. Tvrdil, že potrebuje tiché miesto, pokým sa nepripraví na gaokao – národné skúšky potrebné na prijatie na univerzitu.

Tieto skúšky prebehli v júni, avšak chalan zotrval vo svojom úkryte. Zadržaný bol až 30. októbra. Nie je známe, prečo práve vtedy. Číňania na sociálnych sieťach s mladým mužom prevažne súcitia – oceňujú jeho tvorivosť, odhodlanie a schopnosť nájsť spôsob, ako ušetriť.

Milióny prázdnych bytov a milióny ľudí bez slušného bývania

Čínsky trh s nehnuteľnosťami sa v súčasnosti nachádza v troška paradoxnej situácii. V krajine je voľných niekoľko miliónov prázdnych bytov, avšak milióny občanov žijú v improvizovaných obydliach. Preto je možné, že príbeh mladíka prebývajúceho v obchodnom dome je len jeden z mnohých podobných.

V septembri sa k problematike prázdnych bytov vyjadril aj bývalý predstaviteľ čínskeho štatistického úradu. He Keng uviedol, že neobývané byty v Číne by dokázali uchýliť jeden a pol až tri miliardy ľudí, čiže horný odhad predstavuje viac než dvojnásobok súčasnej čínskej populácie.

Žitný ostrov, Slovensko, termálne vody

Mohlo by ťa zaujímať:

Aj na Slovensku sa môžeš cítiť ako v rozprávke. Tieto jedinečné miesta doprajú relax tvojmu telu i duši

Shutterstock

Hoci ma Čína pomerne vysokú mieru vlastníctva bytov a milión detí bez domova sa v populácii 1,4 miliardy „stratí“, nedá sa povedať, že by problém bezdomovectva neexistoval. Výrazným fenoménom v Číne sú migrujúci robotníci, ktorí sa sťahujú za prácou a žijú väčšinou vo veľmi skromných ubytovniach, ktoré sú často ilegálne a nespĺňajú hygienické a bezpečnostné štandardy.

Odhaduje sa, že asi milión obyvateľov Pekingu býva v obydliach, ktoré vznikli prerobením protiatómových krytov na byty. Zlé podmienky viedli úrady k tomu, aby takúto formu bývania v roku 2010 zakázali, neprehľadnosť siete podzemných miestností však robí presadenie tohto zákazu veľmi ťažkým.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.