Štvrtok 6.10.2022
sk
Natália
cz
Hanuš

Muž šokoval internet optickou ilúziou, ktorá ti dokáže, že ťa vlastné oči klamú

Dnes už človek nemôže veriť ničomu. Ani vlastným očiam.


Človek má podchvíľou pocit, že si z neho vlastné oči robia dobrý deň. Napríklad, keď mama nájde zapatrošené tričko na mieste, ktoré si predtým prehľadal už minimálne stokrát, alebo keď sa pozrieš na bankový účet, na ktorom mala byť ešte minimálne stovka a zrazu si v mínuse. Táto optická ilúzia je však jedným z dôkazov, že to nemusí byť len pocit.

Aby sme si rozumeli, asi si naozaj v mínuse, ale na tie oči predsa len nie je stopercentný spoľah. Dean Jackson pracuje ako moderátor pre BBC, vo voľnom čase sa však venuje TikToku, kde vystupuje ako @beatonthebeeb. Na svojom profile rozoberá veci, ktoré jednému poriadne pomotajú hlavu a nedávno svetu ukázal šialenú optickú ilúziu so semaforom.

Shutterstock

Varujeme ťa – pokiaľ si paranoidný a máš pocit, že dnes sa už nedá veriť naozaj ničomu, asi by sme si mali dať zbohom. Za chvíľu sa totiž dozvieš, že to je pravda – človek nemôže veriť ani vlastnému zrakovému ústrojenstvu. To, čo vidíš, je totiž často len to, čo tvoje oči vidieť chcú. A tu máš ukážkový dôkaz.

Červené svetlo na semafore, ktoré vôbec nie je červené

Jacksonove virálne video má momentálne viac ako 16 miliónov zhliadnutí. „Tu máme obyčajný semafor. Aplikoval som naň azúrový filter. Červená farba cezeň nedokáže preniknúť, no aj napriek tomu ju vidíš. No garantujem ti, že tam žiadna červená nie je,“ hovorí a je to pravda, však? Zreteľne vidíš, že vrchné svetlo na semafore je stále červené.

„To ťa len tvoj mozog presviedča, že tam stále je,“ dodáva. „Môžem to dokázať? Nuž, môžem sa o to minimálne pokúsiť. Vymažme z obrázka zvyšok semafora a aha – svetlo bolo naozaj po celý ten čas šedé. Žiadna červená tam nie je.“ Ak neveríš, môžeš si to otestovať aj sám a prekryť zvyšok semafora prstami skôr, ako to urobí on. Výsledok bude rovnaký. Svetlo je naozaj šedé.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť