V online peňaženkách mal v bitcoinoch uložených viac ako 53 miliónov eur, ale príliš sa z nich netešil. Ako píše aj portál Unilad, jeho heslá sa nenávratne stratili.
Kryptomeny v súčasnosti zažívajú mimoriadny rast a dostáva sa im čoraz väčšieho záujmu. Platí to najmä pre Bitcoin, ktorý spomedzi všetkých kryptomien patrí k tým najznámejším a zrejme aj najobľúbenejším. Mnoho ľudí do bitcoinov investovalo, pričom tí, ktorí v ňom videli potenciál už na začiatku, nadobudli rozprávkové bohatstvo doslova za pár centov či dolárov.
Inak tomu nebolo ani v prípade istého Cliftona Collinsa z anglického Dublinu. Tomu sa podarilo medzi rokmi 2011 a 2012 nazhromaždiť neuveriteľných 6-tisíc bitcoinov. Collins ich získal za predaj a pestovanie marihuany a počas posledných rokov jeho investícia vygenerovala astronomickú sumu 53,3 milióna eur! Zdalo by sa, že Collins je „zahojený“ a do konca života nemusí pohnúť prstom a len si užívať blahobyt.
Bitcoiny sú navždy stratené
Lenže, osud rozhodol inak. Zo začiatku sa ale nezdalo, že by sa mohlo niečo pokaziť. Keďže išlo o poriadne vysokú sumu, Collins nenechal nič na náhodu a bitcoiny rozdelil do dvanástich rozdielnych online peňaženiek a prístupové kódy k nim si zapísal na papieriky, ktoré skryl v malej kovovej nádobe. Zdalo by sa, že sa k nim nikto nedostane, avšak nepočítal s tým, čo sa stalo.
Collinsa v roku 2017 zatkla polícia a obvinila ho z obchodovania s drogami. Sudca mu naparil 5 rokov za mrežami. Jeho byt tak bol vyprataný, pričom mnoho jeho osobných vecí skončilo na skládke. Upratovači si evidentne neuvedomili, že nádobka je dôležitá a proste ju vyhodili medzi odpadky.
Pokiaľ si sa o bitcoiny trochu zaujímal, tak iste vieš, že ak raz stratíš kód k svojej online peňaženke, už sa k bitcoinom nikdy nedostaneš. Polícia Collinsovi, pravdaže, zabavila všetky peňaženky, ale kvôli chýbajúcim kódom sa k bitcoinom nedokázala dostať. Dotyčnú nádobu sa pokúsili nájsť aj na miestnej skládke. Našli niekoľko svedkov, ktorí vypovedali, že podobný predmet naozaj videli, avšak objaviť sa ho nepodarilo. Pravdepodobne tak skončil v spaľovni, tak ako zvyšok odpadkov. Bitcoiny a peniaze z nich plynúce sú tak naveky stratené.
Collins tento údel prijal a vyjadril sa, že celá situácia je trestom za jeho vlastnú hlúposť. Okrem toho mal díler na rôznych účtoch v bitcoinoch aj 1,5 milióna eur a asi 100-tisíc eur v hotovosti. Tieto peniaze mu už ale polícia bola schopná zaistiť.