Štvrtok 6.10.2022
sk
Natália
cz
Hanuš

Muž z Piešťan predstieral viac ako dvadsať rokov duševnú poruchu, obvinili ho z podvodu

Sociálna poisťovňa mu takmer 24 rokov vyplácala invalidný dôchodok, neoprávnene tak získal viac ako 56-tisíc eur, za čo mu hrozí až 12-ročný pobyt za mrežami.


Zo zločinu subvenčného podvodu obvinila vyšetrovateľka 46-ročného muža z Piešťan, ktorý viac ako dvadsať rokov neoprávnene poberal invalidný dôchodok. Sociálnu poisťovňu v období od novembra 1993 do augusta 2017 pripravil o viac ako 56-tisíc eur. Obvinený je stíhaný na slobode, za podvod tohto rozsahu mu hrozí trest odňatia slobody na 5 až 12 rokov.

Muž podľa polície prvýkrát požiadal o invalidný dôchodok, keď dovŕšil 18 rokov. Mentálnu retardáciu stredného stupňa, ktorú mu diagnostikovali viacerí lekári, predstieral takmer 24 rokov. „V ambulanciách celé roky simuloval duševné poruchy, ťažko komunikoval a dokonca bol plne pozbavený spôsobilosti na právne úkony. V roku 2017 však požiadal o prinavrátenie plnej spôsobilosti a vo vypracovanom posudku neboli potvrdené ani zistené diagnózy, na základe ktorých by mal nárok na vyplácanie invalidného dôchodku,“ informovala polícia. Sociálna poisťovňa mu vzápätí vyplácanie dávok zastavila.

Prípadom sa začali zaoberať kriminalisti, ktorí predložili všetky získané materiály vyšetrovateľke. Na základe získaných dôkazov, znaleckých posudkov a výsluchov obvinila muža zo zločinu subvenčného podvodu.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť