Štvrtok 26.5.2022
sk
Dušan
cz
Filip

Podarilo sa 38-ročnému Francúzovi rozlúsknuť šifry, ktoré boli záhadou celé dekády? Ako uvádza portál LADbible, rozhodne to je možné. Hoci, ako inak, tieto závery sa stretli aj s veľkou mierou skepsy. O sériovom vrahovi s prezývkou Zodiac sme ti na EMEFKA priniesli aj samostatný článok. Tento vrah bol aktívny v 60. a 70. rokoch v Kalifornii a možno aj v Nevade.

Vyšetrovatelia s ním preukázateľne spojili päť obetí a dvoch zranených. Sám Zodiac sa vo svojich listoch chvastal, že zo sveta zniesol 37 ľudí. Vrah čulo komunikoval s novinármi, vysmieval sa polícii a tvrdil, že ho nikdy nechytia. V tom mal pravdu, jeho identita je dodnes neznáma. V listoch novinám navyše posielal šifry, ktoré mali obsahovať jeho meno či odkazy.

Profimedia

Dve prelomené šifry

Prelomiť sa však podarilo len dve z nich. O tú prvú sa v roku 1969 postaral istý profesor histórie a jeho manželka, ktorí si šifry všimli v novinách. Po rozkódovaní v nej stálo toto: „Rád zabíjam ľudí, pretože je to ohromná zábava. Väčšia zábava než zabíjať divoké zvieratá, pretože človek je to najnebezpečnejšie zviera na zabitie. Je to pre mňa veľmi vzrušujúce, dokonca ešte lepšie než milovanie sa s nejakou ženskou. A najlepšie na tom je, že keď zomriem, znovu sa zrodím v raji, a tí, ktorých som zabil, budú moji otroci. Nenapíšem vám svoje meno, pretože sa pokúsite zastaviť ma v mojej snahe získať mojich otrokov pre posmrtný život.“

Skupine expertov z FBI sa ďalšiu šifru podarilo rozlúsknuť až koncom roka 2020. Obsahovala tieto slová: „Dúfam, že sa bavíte pri snahe chytiť ma. (…) Nebojím sa popravy v plynovej komore, pretože ma to prenesie do raja, a to už čoskoro. Už mám dostatok otrokov, ktorí pre mňa budú pracovať. Ostatní nemajú nič, keď dosiahnu raj, takže majú strach zo smrti. Ja sa nebojím, pretože viem, že môj nový život tam bude jednoduchší.“

Profimedia

Rozlúsknutie kódov za dva týždne?

Ani jedna z týchto šifier ale neobsahovala meno vraha a ostatné kódy ostali dodnes neprelomené. Teda to aspoň platilo donedávna. Francúz Fayçal Ziraoui, ktorého vášňou je lúštenie rôznych kódov, totiž tvrdí, že sa mu podarilo ďalšie dve Zodiacove šifry prelomiť behom dvoch týždňov! Odborníci s nimi pritom zápasili celých 50 rokov!

Fayçal sa o celom prípade dozvedel z novín, v ktorých sa tiež písalo o tom, že takmer nikto nebol schopný Zodiacove kódy rozlúštiť. Keďže Fayçal mal rád výzvy, vrhol sa na to sám. Použil pri tom okrem iného aj vlastný počítačový program určený špeciálne na lúštenie šifier. Podľa vlastných slov bol úspešný a po dvoch týždňoch sa so svojím úspechom pochválil na internete.

Posted by Faycal Ziraoui on Sunday, June 9, 2019

Tam sa mu ale nedostalo reakcie, akú si zrejme predstavoval. Rôzni nadšenci na šifry, hádanky a logické rébusy tvrdili, že je absurdné, aby Fayçal dokázal v takom krátkom čase rozlúštiť kód, nad ktorými si trénovaní experti lámali hlavu päť dekád. „Myslím, že to hovorí samo za seba, keď napísal, že mu trvalo dva týždne rozlúsknuť Zodiacovu šifru č. 32 a len hodinu šifru číslo 13,“ skonštatoval jeden z používateľov.

Podľa Fayçalovho brata Youssefa si ľudia na internete nechcú priznať, že niekto dokázal šifru prelomiť len preto, aby sa o to mohli ďalej snažiť oni sami. Fayçal svoje výsledky poslal aj FBI, tá však na ne zatiaľ nereagovala. Prvá šifra podľa Fayçala obsahuje koordináty pre školu, ktorú sa Zodiac chystal vyhodiť do vzduchu. Druhá mala obsahovať jeho meno. Keď ju Fayçal prelomil, vyjavilo sa pred ním slovo KAYR. To by mohol byť odkaz na Lawrencea Kayea, ktorého polícia v súvislosti s vraždami skutočne podozrievala.

Čítaj ďalej: Posielal do novín listy a vysmieval sa polícii. Tajomný vrah Zodiac nebol nikdy odhalený


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť