Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 23.9.2023
sk
Zdenka
cz
Berta
, Bertina

Muž z Čiech prekonal rekord v planku. Extrém, ktorý do Guinnessovej knihy rozhodne patrí

Ruku na srdce, niektorí máme problém vydržať celú minútu.


Guinnessova kniha rekordov má nový zápis, ktorého majiteľom je Josef Šálek. 53-ročný český športovec, otužilec, kouč a, ako sám hovorí, i motivátor, vydržal plankovať 9 hodín, 38 minút a 47 sekúnd. Plank (doska) je cvičebná pozícia, v ktorej sa človek dotýka zeme len prstami nôh a lakťami. Prekonal tak doterajší rekord Austrálčana Daniela Scaliho, ktorý vydržal 9 hodín, 30 minút a sekundu.

Odohralo sa to 20. mája v plzenskom hoteli Park v rámci festivalu zdravého životného štýlu AVATAR. Počas držania planku mu ľudia chodili fandiť, rozprával sa s nimi a ďakoval za podporu. Dôkazom toho, že takýto výkon nie je sranda, bol fakt, že po vyhlásení mal chvíľu problém chodiť

Youtube/Guinness World Records

Najhoršia časť takmer desaťhodinového extrému bola nutnosť prekonať bolesť v lakťoch. „Lakeť sa nesmie zdvihnúť, môže sa maximálne posunúť alebo pootočiť,“ objasňuje Šálek.

Kritická fáza nastala medzi siedmou a ôsmou hodinou. „Začal som pociťovať závrat, mal som silnú bolesť, ale tiež som mal vieru, ľudia mi verili a tieto silné pocity sa spojili a pomohli mi úspešne dokončiť úlohu.“

Športovec známy pod prezývkou Joska svoj úspech pripisuje udržiavanej kondičke, aktívnemu životnému štýlu a dobrej životospráve. Živí sa len tekutou, špeciálne zostavenou stravou.

Nie je to jeho prvý svetový rekord

Jeho prvým zápisom bol polmaratón zabehnutý naboso, bez trička v snehu a v mraze s časom 1 hodina, 36 minút a 21 sekúnd. Prekonal tým svetový rekord otužilca Wima Hofa.

Josef Šálek, Guinnessova kniha rekordov, svetový rekord, plank, Česko
Profimedia

Pred pár rokmi to bol typický Čech (alebo Slovák)

Ešte pred piatimi rokmi mal 15-kilovú nadváhu, holdoval cigaretkám a alkoholu. „Môj nezdravý jedálniček mi spôsobil zvýšený cholesterol a ochorenie kĺbov. Preto som sa rozhodol zmeniť svoj život.“ Týmto rekordom chce motivovať ľudí k zdravému životnému štýlu a k športovaniu, no zároveň upriamuje pozornosť na plank, ktorý považuje za vynikajúci cvik.

„Ľudia by ho mali začleniť do svojho denného režimu. Slúži na spevnenie celého tela, čo následne pomáha nielen pri iných športoch, ale tiež vylepší chôdzu, spôsob sedenia pri sedavom zamestnaní, aby telo pri týchto činnostiach netrpelo. Je to skrátka vynikajúci cvik, ktorý pozitívne zafunguje za veľmi krátku dobu.“

Lekári mu vraj namerali metabolický vek 37 rokov, čo je o 16 rokov menej, ako má. „To bolo vlani, tento rok sa chcem dostať ešte nižšie.“

YouTube video

Tagy:

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.