Viaceré nemocnice povoľujú prítomnosť rodiny alebo otca pri pôrode potomka. Ako uvádza denník Standard, toto právo využil aj Anil Koppula z Melbournu, ktorý sa v roku 2018 dobrovoľne zúčastnil pôrodu svojho syna cisárskym rezom.
Namiesto toho, aby oslavoval začiatok novej etapy, ktorej bol súčasťou, tvrdí, že to malo nedozerne škodlivý vplyv na jeho duševnú pohodu a zničilo mu to manželstvo.
Po piatich rokoch sa rozhodol zažalovať nemocnicu Royal Women’s Hospital a nárokuje si kompenzáciu vo výške jednej miliardy austrálskych dolárov. V žalobe uvádza, že personál mu dovolil a dokonca ho povzbudzoval sledovať pôrod, počas ktorého bol vystavený šokujúcemu pohľadu do tela manželky a na jej krv. Tento zážitok ho údajne duševne poznačil a viedol k rozvoju psychotického ochorenia.
Austrálčan sa v súdnom konaní zastupoval sám. Tvrdil, že nemocnica porušila povinnosť starostlivosti o jeho zdravie, a je zodpovedná za rozpad jeho vzťahu. Preto je povinná mu túto ujmu nahradiť.
Vedenie nemocnice sa ohradzuje, že neporušili túto, ani žiadnu inú povinnosť. Podotkli, že väčšina žien chce mať partnera nablízku ako podporu pri tomto chirurgickom zákroku. Všetci sú upozornení o podrobnostiach a priebehu, a sami sa rozhodnú, či sa ho zúčastnia.
V rámci súdu sa Koppula podrobil lekárskej prehliadke, ktorá určila, že stupeň psychiatrického poškodenia vyplývajúceho zo žaloby nespĺňa prahovú úroveň. Sudca Najvyššieho súdu sa postavil na stranu nemocnice, proces zrušil a žiadosť muža o náhradu škody s radosťou zamietol. Rozhodol, že jeho absurdná žaloba bola zneužitím súdu.
„Sme spokojní s tým, že právny účinok rozhodnutia lekárskej komisie je taký, že pán Koppula jednoducho nie je zo zákona schopný vymáhať náhradu škody za neekonomickú stratu,“ dodali právni zástupcovia nemocnice.
Žalobca s verdiktom nesúhlasil, ale neodvolal sa, ani nepožiadal o preskúmanie rozhodnutia.