Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 8.6.2023
sk
Medard
cz
Medard

Galéria Art Basel gallery v Miami hostila kúsok moderného umenia v hodnote 120-tisíc dolárov. Až kým ho niekto nezjedol. Inštalácia z dielne Maurizia Cattelana mala podobu obyčajného banánu, ktorý bol prilepený na stenu.

Umelca môže poraziť len umelec. Ako informuje CoS, David Datuna sa rozhodol tento umelecký kúsok využiť pre svoje vlastné vystúpenie. Pointou Datunovho umeleckého predstavenia bolo, že jednoducho banán odlepil a pred prekvapenými divákmi ho zjedol.

Takto vyzeralo zničenie umeleckého diela v hodnote 120-tisíc dolárov

Prevádzkovatelia galérie nemali pochopenie pre takéto umenie (irónia, však?) a zavolali ochranku. Hladný muž bol odvedený do jednej z miestností, kde ho dokonca vypočúvala polícia. Performer počas svojho vystúpenia avizoval, že zrejme pôjde do basy. Zatiaľ ale zostáva na slobode a nie je jasné, aký (a či vôbec nejaký) trest ho postihne.

https://www.instagram.com/p/B1coAOshWCB/

Datuna sa v príspevku na Instagrame vyjadril, že nijakým spôsobom nechcel poškodiť tvorbu Maurizia Cattelana. Jeho diela skutočne miluje a táto inštalácia je veľmi chutná. Podľa všetkého bol banán rýchlo nahradený druhým banánom, čiže návštevníci galérie neprídu o pohľad na toto majstrovské dielo.

Podľa textu na instagramovom profile sa David Datuna zaoberá skúmaním zdrojov a významov kultúrnej identity z každého uhla pohľadu. Treba povedať, že mu to celkom ide. Vďaka jeho odvážnemu činu teraz ľudia na celom svete diskutujú o tom, či je banán prilepený na stenu skutočným umením a či si zaslúži cenovku 120-tisíc dolárov.

Angel Valentin / Polaris / Profimedia

Zdroj: consequenceofsound.net


Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje