Je pre teba asi ťažké predstaviť si, že by vložky v tvojej domácnosti používal mužský člen. Prípadne tangáče alebo nebodaj pančušky.
V súčasnej dobe sa síce čiastočne darí búrať podobné rodové stereotypy, stále je však väčšina populácie delená veľmi striktne: veci pre ženy, veci pre mužov. Ba dokonca sa môžeme stretnúť s predsudkami.
Aj vo svete módy však nastáva prelom. Na rôznych prehliadkach je možné zastihnúť známe osobnosti v kostýmoch, pri ktorých nemôžeme jasne určiť, či sa hodí skôr na ženu, alebo na muža. Nie nadarmo sa hovorí, že by si mal nosiť to, čo ti je najpohodlnejšie. A úplne ideálne sa starať o seba, nie o druhých.
História je toho dôkazom. Veci, ktoré dnes mnohí poznajú a považujú za „ženské“, boli v minulosti navrhované pre mužov. Čo to bolo a aký sa k tomu viaže príbeh? Čítaj ďalej!
1. Pančušky
Určite si už niekedy videl historické obrazy, predovšetkým tie, ktoré zobrazovali panovníkov, čo pózovali svojmu maliarovi. Síce si si asi nikdy nevšímal, čo mali panovníci oblečené, no ak by si sa skutočne pozrel bližšie, zistil by si, že majú na sebe pančuchy. Aj muži, áno.
V období stredoveku až zhruba do 17. storočia muži nosievali spodnú časť odevu, ktorá bola ekvivalentom dnešných pančúch. O nohaviciach nemohla byť ani reč, hoci nemecký výraz „hose“ sa doslovne prekladá ako nohavice a používa sa v tomto význame aj do dnešného dňa. Išlo o skutočne obtiahnutý druh oblečenia, ktorý bol mimoriadne populárny a prichádzal v rôznych farbách a vzoroch.
2. Joga
Momentálne tvorí väčšinu hodín jogy ženská populácia. Každá tvoja známa, možno pomaly aj príbuzná ju už aspoň raz skúsila. Pomáha im to zrelaxovať, udržiavať zdravú myseľ a ponaťahovať si svaly. Je dokonca veľmi často interpretované, že joga je hlavne pre ženy.
Chyba! Korene jogy siahajú do dávnych časov, pravdepodobne do Indie, hoci neexistuje žiaden priamy dôkaz a ani konsenzus, že by sa zrodila práve tam. Využívali ju už brahmani, vysoko postavení kňazi indického kastovného systému. Táto trieda bola zložená hlavne z mužov.
Za zakladateľa jogy je považovaný muž zvaný Pataňdžali.
3. Tangáče
Väčšina mužov nedokáže pochopiť, ako môžu ženy nosiť niečo, čo sa nám konštantne zarezáva do zadku. Niežeby sa im to nepáčilo. Čo by si však spravil, ak by sme ti povedali, že táto spodná bielizeň bola originálne navrhnutá pre mužov, respektíve ju ochotne nosili aj oni? Hádam by si si ich nešiel hneď vyskúšať, na to treba prax!
Súčasné tangáče sa až veľmi identicky podobajú na látku, ktorá v minulosti slúžila na jednoduché prekrytie genitálií. Už starovekí Rimania nosili okolo drieku podobné „zdrapy látky“. A čo tak napríklad kráľ mezoamerického štátu Texcoco Nezahualpilli, ktorý je zachytený na maľbe s historickým prototypom tangáčov.
Podobný strih nosia v súčasnosti aj rôzne domorodé kmene alebo iné spoločenstvá, ktoré neprikladajú riadnemu oblečeniu takú veľkú váhu, prípadne nemajú také vymoženosti ako my.
4. Vysoké opätky
Isteže, niektorí muži si už vyskúšali vysoké opätky ako súčasť nejakých komediálnych scénok alebo len tak, pre radosť. Niektoré ženy majú pocit, že sa v nich naučia chodiť elegantnejšie než ony samy. Akoby aj nie, ak s tým majú väčšiu prax?!
Vysoké opätky nosili už perzskí vojaci. Uľahčovali napríklad streľbu na koni, topánky s opätkami sa perfektne zahákli do strmeňov. Navyše, v tej dobe boli kone (a ich značné množstvo) dôkazom zámožnosti majiteľa. Pokiaľ sa niekto premával na vysokých opätkoch, ktoré s nimi boli spojené, šlo pravdepodobne o bohatého jedinca.
Topánky na vysokom opätku nosil dokonca aj pápež, a to už v 11. storočí. Ešte stále si myslíš, že boli predurčené pre ženy?
5. Menštruačné vložky
Aký je príbeh za menštruačnými vložkami? Predsa len, ide o povinnú domácu výbavu každej ženy. Skrinka s vložkami a tampónmi je ako posvätný chrám, minimálne raz do mesiaca. Ak by tam niekto ešte hodil kvapky/tabletky od bolesti, tak je to oficiálne svätyňa úľavy a prvej pomoci.
Určite, za celé tie roky si ženy nahrádzali moderné vložky ináč. Jedným z populárnych prostriedkov boli uteráčiky. Pôvodne však s návrhom a prototypom menštruačnej vložky prišiel muž. Pre mužov. Jeho meno bolo Benjamin Franklin a navrhol ich ako pomoc pre krvácajúcich zranených vojakov. Práve tento vynález im mal pomôcť zastaviť krvácanie. Hm, to znie ako vynikajúci nápad pre menštruujúce ženy, že? Nečudo, že sa ich napokon dočkali.