Muži sú nervózni, ak ich manželky či partnerky zarábajú viac ako oni. Ukázali to vedecké štúdie

Môžu sa cítiť deprimovaní a zbytoční.

Zdroj: Shutterstock

Finančná stabilita je, pravdaže, dôležitým prvkom akéhokoľvek vzťahu. Rozhodne sa lepšie hospodári, ak obaja partneri pracujú a zarábajú. Ako však ukazujú aj vedecké štúdie, nie všetci muži nesú dobre, ak ich nežnejšia polovička zarába viac ako oni.

Žena zarába viac? Nastupuje stres

Vedci svoje závery vyvodili po skúmaní viac ako 6 tisíc párov, ktoré žijú v manželskom či partnerskom zväzku minimálne 15 rokov. Konkrétne sa prišlo na to, že pokiaľ žena prispieva na chod domácnosti 40 % zo svojho platu, muži začínajú pociťovať stres.

Shutterstock

Môžu sa cítiť až príliš finančne závislí, a to im nerobí dobre. Okrem toho tu zohráva rolu aj spoločnosť, ktorá je stále výrazne patriarchálna. Muži v sebe stále majú zakorenené, že chlap by mal byť ten, kto živí rodinu. Podobné sú často aj očakávania okolia.

Hoci dnes sa už situácia do veľkej miery zmenila, tieto tendencie stále pretrvávajú, pretože sú podľa vedcov mimoriadne hlboko zakorenené v základoch našej spoločnosti.

Pixabay (https://pixabay.com/sk/photos/%C3%BAspory-rozpo%C4%8Det-invest%C3%ADcie-peniaze-2789112/)

Po celé generácie a v mnohých kultúrach tu bolo očakávanie, že práve muži budú zaobstarávať hlavný príjem,“ vysvetľuje akademička a vedkyňa Joanna Syrda. „Maskulinita je veľmi pravdepodobne spojená s týmto očakávaním.“

Menejcennosť a depresie

Pokiaľ sa úlohy živiteľa domácnosti prehodia, muži sa podľa odborníkov môžu cítiť neschopní, menejcenní a vo väčšom strese. Môžu mať tiež pocit, že ako „chlapi“ zlyhali (to súvisí s vyššie spomínanou maskulinitou a spoločenskými rolami, ktoré sú v ľuďoch hlboko vžité).

Časté pri nich môžu byť aj pocity depresií. Na druhej strane, pokiaľ žena zarábala viac, či disponovala vyšším bohatstvom než muž, tak sa tieto pocity obyčajne nevyskytujú.

Shutterstock

Odborníci však podotkli, že ani v prípade, ak je hlavným živiteľom muž, nemusí byť všetko ideálne. Psychická nepohoda, úzkosť či depresie sa môžu objaviť aj v tomto prípade, majú len iný koreň. Väčšinou sa spájajú s tlakom a vysokou zodpovednosťou za finančnú stabilitu rodiny.

Ideálny balans

Treba dodať, že z výskumov vyplýva to, že muži sú jednoznačne šťastnejší, ak na domácnosť prispievajú obaja partneri. Zo záverov ale vyplýva, že ideálnym stavom sa zdá byť ten, v ktorom muži prispievajú 60 % a ženy 40 %.

New Line Cinema

Jedným z dôvodov tohto všetkého je – okrem zmieneného konzervativizmu a patriarchálnej spoločnosti – aj fakt, že ženy stále nezarábajú rovnako ako muži. Hoci sa aj v tomto odvetví urobil značný progres, stále to má ďaleko k ideálnemu stavu.

Smutnou zaujímavosťou je, že podľa výpočtov odborníkov bude trvať ešte dobrých 200 rokov, kým budú ženy oceňované za svoju prácu adekvátne (za predpokladu, že zvyšovanie ich finančného ohodnotenia bude pokračovať súčasným tempom). Medzi najprogresívnejšie štáty v tejto oblasti patria najmä severské krajiny, ako Island, Nórsko, Švédsko a Fínsko.

Pixabay (https://pixabay.com/sk/photos/%C5%A1tudent-%C5%BEena-pri-spusten%C3%AD-obchodn%C3%A9-849821/)
Reagujte!
Grr Grr
4
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
3
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Corona info: Vláda zriadila výnimočný Fond vzájomnej pomoci. Čaká Slovensko tvrdý "blackout"?

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME