Ak si žena a po noci plnej zábavy sa ráno prebudíš s pocitom, že ťa niečo prešlo — zatiaľ čo tvoji mužskí priatelia či partner sú v pohode — nie je to len tvoja predstavivosť. Vedci tvrdia, že za všetko môže biológia. Preto nočným výjazdom, ktorým dominuje alkohol, vládnu muži. Web Indy100 informoval o spovedi vedca poukazujúceho na kuriózny a pre ženy dosť nešťastný fakt.
Podľa výskumov sú ženy v nevýhode, pokiaľ ide o odbúravanie alkoholu. Majú totiž menej enzýmu alkoholdehydrogenázy, ktorý v tele rozkladá alkohol a bije sa s opitosťou. To znamená, že alkohol sa dlhšie „túla“ v ženskom tele. Takým spôsobom sa jeho účinky prejavujú silnejšie — a následky v podobe opice sú horšie.
V podstate sme objavili odpoveď na otázku, prečo muži toľko holdujú alkoholu. Oproti ženám ho prostoreko dokážu lepšie spracovať a nerobí im zo života až také peklo. Samozrejme, všetko v správnej miere. Aj v alkohole sa dajú prekročiť isté hranice.
Alkohol verzus hormonálne zmeny
Na túto tému upozornil známy lekár Dr. Amir v relácii Lorraine na stanici ITV, kde vysvetlil: „Ženy majú menší objem krvi, takže alkohol je v ich tele viac koncentrovaný. Zaujímavé však je, že estrogén – ženský hormón – môže pomáhať tomu, aby alkoholdehydrogenáza pracovala efektívnejšie. To znamená, že rôzne fázy menštruačného cyklu ovplyvňujú, ako dobre si telo s alkoholom poradí.“
Dr. Amir dodal, že počas prvých dvoch týždňov cyklu, keď hladina estrogénu stúpa, ženy odbúravajú alkohol účinnejšie. Tým pádom sa menej opijú a aj menej trpia opicou. Naopak, keď estrogén klesá – či už v druhej polovici cyklu alebo po menopauze – telo alkohol spracováva horšie, čo znamená ťažšie opice a nižšiu toleranciu. Ako poznamenal na záver: „To, že už nezvládate toľko pohárikov ako kedysi, nemusí byť len vekom, ale aj hormonálnymi zmenami vo vašom tele.“
