Mylné predstavy, ktoré majú ľudia často o novinároch a osobách, ktoré sa živia písaním

„Veď ty sa za tým počítačom len celé dni hráš…“

Veci, ktoré nepoznáme, máme tendenciu odsudzovať, prípadne si vytvárať o nich rôzne predstavy, ktoré nemajú s realitou veľa spoločného.

Obeťou tohto nemilého javu sú aj ľudia, ktorí pracujú ako novinári, redaktori… jednoducho tí, ktorí sa živia písaním. V prípade, že medzi nich patríš aj ty, tak si sa už určite stretol s týmito zvláštnymi predstavami o tvojej práci.

Ako ti môžu za niečo také vôbec platiť?

Mnohí nedokážu pochopiť, že už napríklad aj internetové médiá vedia zarobiť, dokonca tak slušne, že sa dá z toho naškrabať aj na plat. Pochopte, že sme v 21. storočí a zarábajú aj youtuberi a influenceri.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/editingandlayout-NEvPzZ8bd1V4Y)

Všetko, o čom píšeš, by si mal nutne aj prežívať

To si myslí hlavne väčšina našich čitateľov. Keď píšeme o nechutných veciach, ktoré ľudia robia, neznamená to, že ich robíme my. Keď píšeme o myšlienkach, ktoré ženy pri mužoch mávajú, neznamená to, že sa nám všetky objavujú nutne v hlave. Nie je náhoda, že sa písaniu hovorí kreatívna práca.

Svojimi článkami sa len snažíš niekoho uraziť a liečiš si svoje zakomplexované ego

Áno, my sme si vlastne vytvorili živnosť na to, aby sme mohli urážať ľudí a nie informovať ich. Ak by sme si mali brať my niektoré vaše komentáre osobne, tak, ako si vy beriete osobne niektoré naše články, tak by mali psychiatri plné čakárne novinárov.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/animation-work-job-pOZhmE42D1WrCWATLK)

Určite si študoval žurnalistiku a museli ti školu platiť rodičia

Hej, inak som mal z diktátov päťky a z maturity zo slovenčiny by som ani neprešiel, keby rodičia nezaplatili plastové okná v škole. Viete ako… nemusí mať každý nutne bohatých rodičov, či dostávať sa na pracovné miesta vďaka tomu, že nemá dávivý reflex. Niektorí začínali ako brigádnici na rôznych postoch, prípadne na stážach zadarmo.

Práca novinára / redaktora je úplne jednoduchá, veď si len ťukáš celé dni do klávesnice

Nehovoríme, že je to náročné ako nejaká práca baníka, učiteľov a podobne. Ak však máte pocit, že si len tak ťukáme do klávesnice, tak vás vyvedieme z omylu. Občas to dá poriadne zabrať, už keď len hľadáme témy. Keď nás nekope múza alebo máme deň, keď nám naše vlastné vety nedávajú zmysel.

Väčšinou potom vyzeráme na konci dňa ako bezduché stvorenia, lebo už potrebujeme svoj mozog zastaviť a na nič nemyslieť. Prípadne sa nám v piatok večer stáva, že už sme natoľko slovne vyčerpaní, že sa vyjadrujeme ako mongoli.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/computer-GyLc9e3hTYFWw)

Písať môže predsa každý, veď to vedia všetci

Ak máš tento názor, tak sa choď, prosím ťa, pozrieť do sekcie komentárov pod ktorýkoľvek článok nejakého spravodajského portálu a bude ti jasné, že nie. Väčšina Slovákov ani neovláda svoj rodný jazyk, takže o čom sa tu bavíme?

Živiť sa písaním je super. Určite chodíš len na samé akcie a občas niečo napíšeš

V prípade, že o niekom takomto viete, pošlite mi, prosím, na neho kontakt. Ak si ľudí, ktorí píšu, predstavuješ sediacich za písacím strojom s pohárikom rumu v ruke a cigarete v druhej, tak, prosím, vypni ten film.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/thierryvanbiesen-art-nick-miller-writer-LZW4XQM1Cg2tO)

Môžeš robiť odkiaľkoľvek, veď ti stačí len počítač

To je síce pravda, že nám väčšinou stačí len počítač, no okrem toho je práca v redakcii tímová práca. Preto sa potrebujeme sústrediť na jednom konkrétnom mieste. A aj ľudia, ktorí sú na voľnej nohe a píšu pre rôznych klientov, to nemajú úplne jednoduché.

Pracuješ oveľa menej ako ostatní ľudia

Občas možno áno, ale potom sú medzi nami aj takí, ktorí pracujú cez sviatky a víkendy, keď má väčšina ľudí voľno. Takže určite si nie je čo závidieť.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/vulture-3o6vY59s91hWsxASYM)

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
5
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
3
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Mama odmietla vyplatiť opatrovateľku: "Mala predsa zmrzlinu zadarmo a užila si kopec srandy!"

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME