Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 5.2.2023
sk
Agáta
cz
Dobromila

Myši ako nové kryptomeny? Skupina umelcov chce vložiť Bitcoin do myšacej DNA

Umelci tvrdia, že by to rozhodne bolo možné.


Kryptomeny získavajú na čoraz väčšej popularite. Členovia umeleckej skupiny BitMouseDAO by ale chceli zájsť ešte ďalej. Plánujú totiž kryptomenu Bitcoin vložiť do DNA myší za pomoci geneticky upraveného vírusu, prípadne priamo pri oplodnení.

Ako píše portál Vice, umelci týmto spôsobom chcú skúmať, „akú váhu spoločnosť kryptomenám prikladá“. Zdôraznili tiež, že podobná úprava DNA by myši nijako neohrozovala na živote, ani im nespôsobila žiadne zdravotné ťažkosti.

„Chceli by sme docieliť, aby hodnota myši stúpala či klesala podľa toho, ako sa mení cena Bitcoinu,“ uviedli umelci. „Naša myš by o desať rokov mohla mať cenu sto miliónov dolárov, alebo byť bezcenná.“ Dodali tiež, že rozhodne neplánujú „vytvoriť žiadne biochemicky zmutované monštrum“.

Shutterstock

Ako však niečo také docieliť? Podľa umelcov by bolo treba vygenerovať súkromný platobný kľúč, ktorý je nutný pre nákup kryptomien. Tento kľúč by sa následne vložil do myšacej DNA. Odborníci by ho preložili do sekvencie zvieracej DNA a zakódovali do myších vajíčok.

Šialený nápad?

Myši by tak tento kód prenášali na svojich potomkov. Existuje ale aj možnosť tento kód vložiť za pomoci upraveného vírusu, ktorý by neohrozil zvieratká na živote. Členovia skupiny BitMouseDAO uviedli, že podľa odborníkov z radov biotechnológie ide o úplne bezpečný spôsob, ktorý navyše nie je vo farmaceutickom priemysle ničím novým.

Na toto všetko ale treba peniaze, ktoré sa umelci rozhodli vybrať prostredníctvom crowdfundingovej kampane. Ak by boli úspešní, plánujú dražiť aj fotografie týchto myší prostredníctvom systému NFT. Myšacie bunky s daným kódom by sa tak podľa nich mohli ďalej šíriť.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť