Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.5.2024
sk
Júlia
, Juliana
cz
Emil
Premium odznak

Myslel si, že omladne. Príbeh pedofilného upíra z Brazílie, ktorý pil krv 10-ročných detí

Nechal si časť jeho krvi v miske, aby sa z nej neskôr mohol napiť.


História kriminalistiky je plná stoviek až tisícov rôznych sériových vrahov. S rýchlym vývojom technológií v 20. a 21. storočí mali policajné zložky možnosť zaznamenávať informácie o týchto delikventoch po celom svete. Brazília, Afrika, dokonca aj Európa počas svojej histórie poznali niekoľko podobných zvláštnych prípadov. Avšak, práve Brazília patrí medzi tie najnebezpečnejšie miesta sveta.

Aby sme však dokázali úplne pochopiť problematiku sériových vrahov, potrebujeme definovať tento pojem. Základným rozdielom medzi sériovým a masovým vrahom je typ vraždy. Masový vrah vraždí na určitom mieste, v danom momente niekoľko/viacero obetí naraz. Táto osoba nemusí pokračovať vo svojom vražednom besnení aj ďalej. Správnym príkladom masového vraha je Anders Behring Breivik.

Naopak, sériový vrah vraždí v určitých sériách, môže a nemusí v pravidelných intervaloch. Zvyčajne zavraždí jednu obeť, vykoná svoje potreby a až po určitom čase sa opäť vráti k vraždeniu. Taktiež, v prípade sériového vraha môže ísť skutočne takmer o kohokoľvek. Môže byť nadpriemerne inteligentný, ako napríklad Ted Bundy, alebo jednoduchší typ, ako napríklad Marcelo Costa de Andrade.

V 2. polovici 20. storočia sa zrodil jeden z najhorších sériových vrahov sveta. Marcelo Costa de Andrade sa narodil 2. januára 1967 v Brazílii v Rio de Janeiro, v blízkosti mesta Niterói. Svojím vyčíňaním si neskôr vyslúžil prezývku The Vampire of Niterói (Upír z Niterói), ktorý pil krv chlapcov vo veku 10 rokov v domnienke, že vďaka nej omladne.

emefka.sk/tag/krimi-pripady/ Tag v článku: Krimi prípady

Definícia vraha Marcela Costu de Andradeho

Než sa však presunieme k tragickému príbehu sériového vraha, uveďme si na začiatok niekoľko skutočností, ktoré sa na jeho vražednom besnení veľmi podpísali. Marcelo Costa de Andrade je odsúdený za 14 známych vrážd malých detí, pričom je možné, že počas svojho života zavraždil aj väčšie množstvo obetí. Podľa súdnej výpovede si nepamätá na všetky svoje obete.

Narodil sa v sociálne a ekonomicky slabšej rodine, čo malo za následok, že nedokončil ani základnú školu. Už od narodenia trpel ľahkou mentálnou retardáciou, paroxyzmatickým iracionálnym smiechom (intenzívny a nekontrolovateľný smiech), hyperexcitabilitou (nadmerné a predĺžené odpovede) a idiosynkraziou (nezvyčajné reakcie na bežné podnety), s čím bežné školstvo nevedelo pracovať.

Svoju prvú vraždu spáchal, keď mal iba 25 rokov v roku 1991. Jeho sexuálnymi túžbami sú brutálny a sexuálny sadizmus, nekrofilná homosexualita, antropofágia (kanibalizmus), taktiež aj orgánový fetišizmus a Renfieldov syndróm (zvláštna túžba po pití krvi). Všetky svoje sexuálne preferencie neskôr vykonával pri svojich obetiach, iba 10-ročných chlapcoch.

Nakoľko trpel viacerými duševnými ochoreniami, jeho detstvo viedlo k hroznému vražednému besneniu. Spúšťačmi jeho vyčíňania boli sústavná sexuálna agresivita a zneužívanie v detstve, rozvinutý syndróm CAN a psychopatia, trýznenie zvierat a vysoký stupeň agresivity. Tieto prediktory v kombinácii s duševnými poruchami vytvorili nekontrolovateľného Upíra z Niterói.

Typ vraha s ľahkou mentálnou retardáciou

Marcelo Costa de Andrade sa narodil konkrétne v malom mestečku Rocinha vzdialenom asi 30 km od mesta Niterói. V období 60. rokov ekonomická situácia Brazílie nebola o nič lepšia, ako je dnes, ba omnoho horšia. Jeho matka bola slúžkou v domácnosti a jeho otec ju fyzicky aj psychicky týral. V časoch, keď nemali takmer žiadne jedlo, prebýval u starých rodičov v Ceará.

Keď mal iba 10 rokov, jeho otec ho začal sústavne znásilňovať. Svoju agresivitu si tak vybíjal nielen na svojej manželke a matke Marcela, ale aj na malom nevinnom chlapcovi. Jeho jediným únikom sa stal pobyt u starých rodičov, kde tvrdil, že si dokázal zarobiť dobré peniaze, no predpokladá sa, že už tam začal s homosexuálnou aktivitou.

Mohlo by ťa zaujímať:

Zbláznili sme sa. Rozdávali sme EMEFKA Premium členstvo na mesiac úplne zadarmo

Keď už sa sociálna situácia nedala naďalej zvládať, súd poslal Marcela do pestúnskej rodiny. Jeho pestúnska rodina sa vyznačovala silnou kresťanskou vierou. Ani modlitby však nepomohli pri hrozivých činoch, ktoré na Marcelovi neskôr zvádzali. Po krátkej chvíli v rodine začal byť obidvomi náhradnými rodičmi pohlavne zneužívaný.

Začal navštevovať chlapčenskú základnú školu, kde pretrval až do svojich 14 rokov. Pravdou však je, že nemal vôbec dobré výsledky. Už počas tohto štúdia začal byť obťažovaný svojím spolužiakom, ktorý ho označil za retardovaného. Keď mal Andrade 14 rokov, školský ústav ho vyhodil, nakoľko mohli vychovávať a vzdelávať iba chlapcov vo veku od 6 do 14 rokov.

Shutterstock

Andradeho začiatky s prostitúciou

Okamžite po opustení ústavu začal s prostitúciou. Podľa jeho slov bol pri sexe vždy ten aktívny, no raz ho k pasívnosti prinútil starší muž, čo niesol veľmi ťažko. Tento moment ho takmer doviedol k samovražde. Krátko po pokuse o samovraždu skončil v inštitúcii v Brazílii zameranej na mládežnícku justíciu, ktorá spravovala zariadenia pre mladistvých delikventov.

Po niekoľkých mesiacoch zo zariadenia utiekol a vrátil sa k prostitúcii. Keď mal iba 16 rokov, spoznal o niekoľko rokov staršieho muža, Antônia Batistu Freireho, s ktorým žil až do svojich 17 rokov. Jeho partner ho finančne podporoval, dokonca ho uviedol do Univerzálnej cirkvi Božieho kráľovstva. Ani to však Andrademu nestačilo a pokračoval v prostitúcii. Početné hádky viedli k jeho odchodu od partnera.

Marcelo Costa de Andrade sa vrátil do domu svojich rodičov, ktorí ho však donútili k normálnej práci. Začal formálne pracovať, pomáhal rodine s účtami a domácimi prácami. V tomto čase sa pokúsil znásilniť svojho mladšieho brata. Andrade aj naďalej navštevoval Univerzálnu cirkev Božieho kráľovstva, kde sa dozvedel informácie, podľa ktorých následne vraždil.

Podľa jeho slov sa počas návštev omší tohto kultu dozvedel, že keď deti zomrú, idú do neba. Práve z toho dôvodu neskôr nevraždil dospelých, ale deti, pretože dospelých by tak poslal do pekla. Andradeho cieľová skupina bola v mysli pripravená a krvavé besnenie mohlo pomaly začať. Svoju prvú vraždu spáchal v roku 1991. Vyčíňanie netrvalo dlho, no počet obetí sa pohybuje vo vysokých číslach.

Po rozpade homosexuálneho vzťahu začal vraždiť vo veľkom

V roku 1991 definitívne ukončil sexuálny vzťah so starším Antôniom Batistom Freirem. Mal iba 25 rokov, keď v apríli zabil svoju prvú obeť. V tomto období započalo Andradeho vražedné a sexuálne vyčíňanie, ktorého konečný počet obetí sa do dnešného dňa nepodarilo úplne objasniť. Počas tohto obdobia Andrade denne navštevoval kázania biskupa Edira Maceda.

Ako jeho matka neskôr priznala, keď Andrade nepočúval kázania biskupa, čítal si pornografické časopisy. Tiež rád počúval pesničky Xuxa, spolu s inými vtedajšími detskými idolmi. Divné jej však bolo, že niekedy začula Andradeho, ako počúva magnetofónovú nahrávku, na ktorej jeho mladší brat plače. Za svoje obete si vyberal zvyčajne chlapcov z chudobných rodín vo veku okolo 10 rokov.

Najprv ich paralyzoval silným úderom do hlavy a následne bezvládne telo znásilnil a uškrtil. Po vykonaní svojej potreby zobral mačetu na banány a telo rozsekal, prípadne inými nástrojmi znetvoril tvár svojej obete. Je tiež známe, že v dvoch prípadoch pil krv svojich obetí. Uchovával ju v nádobách v chladničke s presvedčením, ako neskôr vypovedal, že tak do neho prechádzala ich mladá krása.

Po usvedčení priznal, že zavraždil 13 chlapcov, no toto číslo nie je považované za konečné. Tiež sa vyjadril, že chlapcov zabíjal z dôvodu, že ich mal rád a nechcel, aby išli do pekla. Vyberal si obete do maximálne 13 rokov, pretože biskup tvrdil, že pokiaľ deti nedovŕšia daný vek, poputujú automaticky do neba. Po tomto doznaní skončil Andrade v psychiatrickej liečebni.

Shutterstock

Posledná obeť Andradeho a jeho polapenie

16. decembra 1991 oslovil vo večerných hodinách Altaira Medeirosa de Abreu so svojím bratom Ivanom. Ponúkol im asi štyritisíc cruzeiros, ak mu pomôžu vykonať katolícky náboženský rituál. Obaja bratia súhlasili. Všetci traja nastúpili na autobus a odišli na opustenú pláž. Keď dorazili na pláž, Andrade sa pokúsil staršieho brata Ivana pobozkať. Ivan sa zľakol a dal sa na útek.

Odrezal jej prsia, pridal k nim horčicu a zjedol ich. Toto je Ladislav Hojer, československý sadistický sériový vrah a kanibal

Mohlo by ťa zaujímať:

Odrezal jej prsia, pridal k nim horčicu a zjedol ich. Toto je Ladislav Hojer, československý sadistický sériový vrah a kanibal

Andrade ho však dobehol, zvalil na zem a znásilnil. Mladší brat Altair celý tento incident s obrovským strachom sledoval. Keď Andrade dokončil svoje potreby, svoju obeť uškrtil. Altairovi povedal, že jeho starší brat iba spí a že keď bude dobrý, tak sa mu nič nestane. Altair plný strachu plnil všetky Andradeho príkazy. Vydali sa spolu na neďalekú čerpaciu stanicu, kde sa utrel od krvi.

Prespali kúsok od stanice v húštine a ráno spolu odišli späť do mesta. Údajne Andrade po ceste domov ponúkol malému Altairovi, že môžu spolu bývať, s čím okamžite súhlasil. Andrade v tomto období pracoval ako distribútor brožúr. Musel sa objaviť v práci, aby dostal tovar, ktorý následne roznesie na určité miesta. Hneď ako sa Andrade začal zapodievať prácou, Altair šancu využil a utiekol.

Altair však kvôli strachu zo smrti najprv nikomu nič neprezradil. Až nasledujúci deň sa priznal svojim starším sestrám, ktoré incident vzápätí oznámili polícii. Andrade reagoval úplne inak, ako by sa čakalo. Nepokúsil sa telo skryť alebo vyhľadať Altaira. Miesto toho sa vrátil na pláž, kde iba zmenil polohu tela. Policajti našli mŕtveho chlapca s rukami v trenkách.

K vraždeniu sa ihneď priznal

Po objavení tela policajnými zložkami sa zistilo, že obeť bola sexuálne zneužitá. Ivanova matka svojho syna identifikovala a malý Altair zaviedol policajtov za Andradem, ktorý sa ihneď priznal, pričom neprejavil ani náznak prekvapenia. Na policajnej stanici sa Andrade priznal k zabitiu trinástich chlapcov, čím odhalil jeden z jeho prvých zločinov.

Vyjadril sa na adresu takmer každej svojej vraždy, pričom opísal, že prvá vražda sa odohrala v apríli 1991. Keď sa vracal domov z práce, na ulici uvidel chlapca, ktorý predával sladkosti. Andrade ho oklamal rovnakým príbehom, ktorý sa mu stal osudným po vražde jeho poslednej obete. Pokúsil sa o sex s chlapcom, no bránil sa. Andrade na neho zaútočil kameňmi, udusil ho a potom znásilnil.

Od tohto momentu sa údajne nedokázal zastaviť v páchaní vrážd. Pri svojej druhej vražde, 11-ročného Andersona Gomesa Goularta, použil kameň, aby udrel svoju obeť po hlave. Nechal si časť Goulartovej krvi v miske, aby sa z nej neskôr mohol napiť.

Nakoniec bol Marcelo Costa de Andrade, Upír z Niterói, vyhlásený za duševne chorého. Odsúdili ho na liečbu v psychiatrickom zariadení Henrique Roxo. V roku 1997 sa mu podarilo utiecť, no bol opäť zatknutý v kostole, ktorý navštevoval. Dnes sa lieči v psychiatrickej liečebni v Rio de Janeiro.

Shuttertock

Martin Krug
Primárne sa venujem tvorbe článkov na tému Marvel a Marvel Cinematic Universe (MCU). Cudzie mi však nie sú ani témy, ktoré spadajú do fantasy pop-kultúry, od najrôznejších kníh, cez vybrané komiksy, až po samotné filmové a seriálové projekty. Denne prispievam k tuzemskému Marvel spravodajstvu prostredníctvom sociálnych sietí.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.