Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 24.11.2024
sk
Emília
cz
Emílie
, Emilia

Vieš si predstaviť, že by si nedokázal získať nové spomienky? Že by si si každú novú informáciu pamätal len nejaký čas a o niekoľko hodín by si ju kompletne zabudol? Nevedel by si, aký je rok, nepamätal by si si dej seriálu či knihy, nespoznával by si ľudí, s ktorými si sa včera zoznámil. Taký je život s poruchou krátkodobej pamätianterográdnou amnéziou.

Pokiaľ sa orientuješ vo svete filmov, tak iste vieš, že s témou tejto poruchy ich pracovalo hneď niekoľko, napríklad triler Memento od Christophera Nolana, ale aj romantická komédia 50x a stále po prvý raz od Petera Segala. A práve druhý menovaný film je voľne inšpirovaný skutočnými udalosťami a osudom Angličanky Michelle Philpots, ktorá anterográdnou amnéziou trpí od roku 1994.

Columbia/Sony

Nedokáže získať nové spomienky

Život dnes 58-ročnej Michelle sa začal radikálne meniť už v roku 1985. Práve vtedy utrpela desivú nehodu, keď jazdila na svojej motorke. Aby toho nebolo málo, o päť rokov neskôr prežila ďalšiu, tentokrát automobilovú nehodu, pri ktorej sa zrazili dve autá. Michelle vyviazla s vážnymi poraneniami hlavy, ktoré spôsobili narušenie mozgu.

Rozvinula sa u nej epilepsia a časté záchvaty. Musela sa podrobiť viacerým operáciám, vďaka ktorým síce záchvaty ustali, ale iné negatívne následky sa už lekárom nepodarilo zvrátiť. Postupne začala zabúdať, nové veci a informácie si pamätala len obmedzený čas a jej stav sa rýchlo zhoršoval. V roku 1994 sa rozvinul do podoby anterográdnej amnézie. Čo to v preklade znamená?

Asi toľko, že Michelle si síce pamätá všetko, čo predchádzalo roku 1994, ale žiadne nové spomienky získať nemôže. Ak sa s niekým zoznámi, na druhý deň si ho už nepamätá a prejde okolo neho, akoby to bol cudzí človek. Stále si tiež myslí, že je rok 1994, ktorý je posledným obdobím, na ktoré má nejaké spomienky. Žiadny zázračný liek na jej poruchu neexistuje, sú známe len určité terapeutické mechanizmy, vďaka ktorým si dotyčný môže život s anterográdnou amnéziou zlepšiť.

Inak to nie je ani v prípade Michelle. Tá si neustále píše poznámky o svojom živote, zapisuje si každú dôležitú vec, ktorú prežila, aby sa k nej mohla po zabudnutí vrátiť. Po celom byte má polepené papieriky s podstatnými informáciami, ktoré jej uľahčujú každodennú orientáciu.

Oporu má v manželovi

Veľkou oporou v tomto ťažkom boji je jej manžel Ian, s ktorým sa zoznámila v roku 1985 (takže spomienka naňho jej, našťastie, ostala). Keďže sa ale vzali v roku 1997, Michelle si na ich svadobný deň vôbec nespomína a oživuje si ho len prostredníctvom fotografií. Ian v rozhovore s novinármi priznal, že takýto život nie je jednoduchý, a to nielen pre Michelle, ale ani pre jej blízkych. „Niekedy to je naozaj frustrujúce, ale musím byť trpezlivý a chápavý,“ povedal. „Musím to zvládať s pokojom, pretože ju milujem.“

Tiap Bangun Tidur Wanita Ini Selalu Merasa Kalau Hari Ini Masih Tahun 1994!Setiap Hari Michelle Philpots bangun,dia…

Posted by Wujud on Sunday, December 11, 2011

Dodal tiež, že je šťastie, že Michelle spoznal pred osudnou nehodou, takže naňho má stále spomienku. Michelle novinárom prezradila, že často túži znovu žiť normálny život, mať schopnosť spomínať a pamätať si, normálne pracovať. „Ale viem, že ten život som stratila, takže to nemôžem mať,“ dodala smutne.

Nedokáže si vychutnať ani úplne bežné veci, napríklad pozeranie seriálu (hoci ako dodala, má veľmi rada seriál EastEnders, hoci si nepamätá postavy a dej) či čítanie knihy. Skrátka po čase zabudne, ako príbeh začal, a niekedy sa jej to stane priamo uprostred vety. Stále ale dokáže vykonávať niektoré iné činnosti: napríklad šoférovať auto či zájsť nakúpiť do obchodu.

Uvedomuje si však, že toto je najlepší možný spôsob života, aký sa s touto poruchou dá dosiahnuť. A pokiaľ nepríde nejaký zázračný liek, tak sa to nezmení. „Takto to skrátka je a nezlepší sa to,“ skonštatovala Michelle v jednom rozhovore.

Ďalšie prípady a filmy a seriály

Michelle rozhodne nie je jediná s podobnou diagnózou. Hoci je anterográdna amnézia vysoko vzácna, z histórie poznáme aj niekoľko ďalších prípadov ľudí, ktorí ňou trpeli. Patrí sem napríklad Henry Molaison, ktorý si nové informácie dokázal zapamätať len niekoľko minút, či Clive Wearing, ktorý trpel nielen anterográdnou, ale aj retrográdnou amnéziou. To znamenalo, že si nepamätal udalosti zo svojej minulosti a zároveň nedokázal získať ani nové spomienky.

S touto poruchou sme sa stretli aj v prípade filmov, seriálov či románov. Zmienili sme sa už o filmoch ako Memento či 50x a stále po prvý raz, ale postavy s anterográdnou amnéziou sa objavili napríklad aj v seriáli Star Trek: Enterprise či disneyovke Hľadá sa Nemo, kde podobnou poruchou trpela rybička Dory.


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.