Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 5.2.2023
sk
Agáta
cz
Dobromila
Zdroj: ©Shutterstock

Myslia na zvieratá, niekde dajú peniaze do nemocníc. V týchto slovenských mestách nebude ohňostroj

Väčšina krajských miest bude bez pyrotechniky.

Kedysi bolo úplne bežné, že sa v každom slovenskom meste konal novoročný ohňostroj. Doba sa však mení a s ňou aj zaužívané tradície. Slováci sa tak ako pri iných spoločenských témach rozdelili na dva tábory. Jeden je za návrat ohňostrojov, druhý, naopak, zdôrazňuje, že ide o vyhodené peniaze, ktoré sa mohli alebo stále môžu použiť na dôležitejšie veci.

Väčšina krajských miest sa rozhodla pre „tichý Silvester“ a niektoré dokonca darujú peniaze na dobročinné účely. K nepísanej iniciatíve sa nepripojila Bratislava, Košice a Prešov. V článku sa dozvieš, ktoré mestá vyškrtli ohňostroj zo svojich rozpočtov.

Proti pyrotechnike

Na začiatku tohto roka sa začalo diskutovať o zákaze voľného predaja pyrotechniky. Napätie stúpa, na čo reagoval vo videu predseda Asociácie predajcov pyrotechniky Tomáš Šmitala. Verejnosti odkazuje: „Sú tu tlaky, ktoré od februára neutíchajú, a ak budú ľudia v parlamente nahnevaní, zavŕšené budú v januári.“ Plán je vraj taký, že sa po schválení legislatívy začne každým použitím pyrotechniky zaoberať environmentálna polícia. To by neznamenalo len koniec pre petardy, ale aj jej predajcov. 

„Nepomôže, že im povieme, že nebudeme predávať petardy. Im to nestačí, oni chcú koniec,“ uvádza ďalej vo svojom vyhlásení. „Potrebujeme petíciu. Hlas každého, kto pyrotechniku nakupuje, ale aj tých, ktorým sa to páči a nechcú do toho dať peniaze. Máme pre vás nachystanú online petíciu, zjednodušiť sa nám to v najbližších rokoch nepodarí, teraz ide o to, aby sme to zachránili.“

ohňostroj, nový rok, pyrotechnika
Shutterstock

Banská Bystrica a Zvolen

„Prostredníctvom veľkoplošnej obrazovky odpočítame posledné sekundy starého roka a po polnoci sa DJ Adžarv postará o zábavu najznámejšími oldies hitmi. Diskotéka pod holým nebom potrvá zhruba do pol druhej v noci,“ opísala program silvestrovských osláv v Banskej Bystrici hovorkyňa mesta Dominika Adamovičová pre Bystricoviny.

Novoročný mestský ohňostroj nebude ani vo Zvolene. Primátor Vladimír Maňka uviedol, že  by mesto prišlo o 5-tisíc eur: „Samospráva už niekoľko rokov neorganizuje na prelome rokov vlastný ohňostroj. Dôvodom je ohľaduplnosť k domácim i voľne žijúcim zvieratám, ktoré práve na prelome rokov veľmi trpia hlukom zo zábavnej pyrotechniky. Ďalším dôvodom je aj pomoc životnému prostrediu.“

Trenčín

Hovorkyňa mesta Erika Ságová povedala, že od desiatej večer začne veľká disco párty na Mierovom námestí. „Z rozpočtu sme na túto akciu vyčlenili necelých tisíc eur. V meste už niekoľko rokov ohňostroj nemáme. Dôvodom je naša tolerancia k zvieratám a ľuďom a tiež ochrana životného prostredia. Naši spoluobčania sa s tým bez problémov stotožnili.“ Píše o tom Terajšok.

Žilina

Ako informuje MY ŽILINA, Žilinská samospráva nepripraví na prelome rokov ohňostroj. Podľa primátora mesta Petra Fiabáneho je jedným z dôvodov nezahrnutie sumy na ohňostroj do rozpočtu. Druhým dôvodom sú rozdielne názory obyvateľov. Podotkol, že niektoré mestá neurobia ohňostroj a venujú finančné prostriedky na dobročinný účel. „Neurobíme to len z dôvodu, že v rozpočte tá suma nie je vyčlenená,“ povedal Fiabáne.

ohňostroj, nový rok, pyrotechnika, zviera, zvieratá
Shutterstock

Téma ohňostroja podľa neho obyvateľov rozdeľuje. „Niektorí ľudia sú za ohňostroj a niektorých to zasa veľmi ruší. Pokiaľ to financie mesta umožnia a poslanci budú súhlasiť, skôr by som išiel inou cestou. Možno svetelnej šou. Niečoho, čo ľudia prijmú lepšie ako ohňostroj,“ dodal. Naposledy mesto odpálilo ohňostroj zo strechy Mestského divadla 1. januára 2019 vo večerných hodinách, uvádza MY Žilina.

Vianočná lotéria, výhra v lotérii, Slováci, na čo by Slováci minuli dvesto tisíc

Mohlo by ťa zaujímať:

Čo by si robil, keby si vyhral 200-tisíc? Slováci prezradili, do čoho by ich investovali

Považská Bystrica

Ani mesto Považská Bystrica sa tento rok nedočká novoročného ohňostroja. Za ušetrené peniaze kúpi mesto dar nemocnici. TASR o tom informovala šéfka komunikačného oddelenia mestského úradu Miluša Kollárová. „Už tretíkrát sme sa rozhodli, že financie určené na novoročný ohňostroj nevyletia do vzduchu, ale využijeme ich na nákup daru pre Nemocnicu s poliklinikou v Považskej Bystrici. Po dohode s riaditeľom Igorom Steinerom zakúpime moderný prístroj pre liečbu dermatologických ochorení,“ uviedol primátor.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť