V online priestore sa pred nejakým časom objavila veľmi zaujímavá česká online hra, nesúca krátky a veľmi výstižný názov Korona hra. Táto hra je perfektným voľnočasovým médiom pre všetkých, ktorí sú zúfalí zo slovenskej politiky a myslia si, že by sami zvládli pandemickú situáciu lepšie.
Tůdle, ako by povedali vývojári zo susedného Česka. Michal Beneš, autor tohto nápadu, vytvoril túto hru na základe realistického modelu SEIRS (po anglicky susceptible, exposed, infected, resistant, susceptible). Tento model, o ktorom si môžeš prečítať viac tu, je matematicky veľmi podobný skutočnosti a hra preto vôbec nie je jednoduchá.
Ako sa to hrá?
Korona hra je kompatibilná so všetkými modernými prehliadačmi a nevyžaduje Flash player, takže ju ľahko rozbehneš aj na mobile či tablete. Ovláda sa pomocou dvoch panelov a tvoje činy si kontroluješ na grafoch.
Panel vľavo hore sa nazýva panel rýchlosti – pomocou tlačidiel Pauza, Pomalý chod, Stredný chod a Rýchly chod si nastavuješ, ako rýchlo sa budú striedať dni a noci – aj pri najpomalšom chode má však deň iba dve sekundy.
Pravý horný panel, panel opatrení, ti dáva do rúk ovládanie ROR (ak to ani po roku pandémie nevieš, znamená to rúško-odstup-ruky), ako aj ovládanie škôl, služieb a akcií a tiež ti dovolí zavrieť hranice či nariadiť lockdown. Tlačidlom Extra kompenzace môžeš finančne pomáhať zatvoreným prevádzkam.
Grafy a štatistiky
Toto je na tom to najdôležitejšie. Panel vľavo dole ti bude počas celej hry zobrazovať počty nakazených, mŕtvych a imúnnych (neskôr zaočkovaných) a tiež finančné prostriedky (v českých korunách), ktoré sa na boj s pandémiou doposiaľ použili.
Ako môžeš vidieť vyššie, graf novonakazených kolíše v rozmedzí od pár prípadov denne po vyše 2300. V priebehu prvých dvoch týždňov boli v simulácii nariadené rúška a zatvorené rizikové služby. Po dvadsiatich dňoch sa obyvateľom zakázali aj akcie nad 100 ľudí a po štyridsiatich piatich dňoch nabehli na lockdownový režim.
Za 50 dní sa do riešenia pandémie v simulácii investovalo vyše 60 miliárd českých korún, v prepočte asi 2,3 miliardy eur, a koronavírusu stihlo podľahnúť takmer 700 ľudí.
Nie je to také ľahké
Stačí malé zaváhanie alebo zlý krok a celá situácia ide tam, kde chodia tvoje rektálne emisie (viac o záchodoch tu). Hra nedá ovládateľovi šancu sa čo i len trochu zorientovať a čísla stúpajú.
Vyššie je vyobrazená situácia po 80 dňoch. Lockdown zaberá, sú zavreté všetky školy, takmer všetky prevádzky a kultúra hibernuje. Korona si vyžiadala skoro 1200 obetí a vyše 8,2 miliardy eur.
Napriek tomu pribúda denne sto a viac nových prípadov nákazy koronavírusom a ľudia umierajú na dennej báze. Situácia je pod kontrolou len dočasne, pretože na vakcínu sa bude čakať ešte mesiace a zatvorené je naozaj úplne všetko.
Cieľ hry – normálny život
Kiež by bol teraz rok 2023 a na pretrvávajúcu pandémiu by sme mohli len s úškrnom spomínať. Nie je to tak – blíži sa júl 2020 a je čas pozrieť sa na vládne vysvedčenie.
Nakoľko je táto hra česká, samotný panel grafov neporovnáva ekonomický a zdravotný dopad so situáciou, ktorá bola v danom dátume na Slovensku. Vieme ti ale prezradiť, že na Slovensku sme k 28. júnu 2020 zaznamenali 28 úmrtí. V porovnaní s fiktívnym počtom 1253 úmrtí je to „smiešne“ číslo.
Táto simulácia teda dopadla katastrofálne. Hra vôbec nie je taká ľahká, ako by sa ti mohlo na prvý pohľad zdať. Ak si myslíš, že to zvládneš lepšie ako slovenská vláda, klik sem. Držíme ti palce.