Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 22.12.2024
sk
Adela
cz
Šimon
, Simon, Simeon

Šťastie si za peniaze nekúpiš. Túto vetu počul asi každý z nás. Je to iste ušľachtilá myšlienka, ale… zamyslel si sa niekedy, či to je naozaj tak? Ako píše aj portál LADbible, vedci túto otázku skúmali a výsledky ťa možno prekvapia.

Odborníci a ekonómovia sa totiž zhodli, že šťastie sa za peniaze kúpiť rozhodne dá. Vo svojej štúdii uviedli, že čím viac sú ľudia bohatší, tým väčšie pocity šťastia zažívajú. Keď sa na celú záležitosť pozrieme logicky, tak na tom vlastne nie je nič zvláštne.

Viac peňazí, viac šťastia

Ľudia, ktorí majú dostatok peňazí, nemusia riešiť ťažké existenciálne otázky, môžu si dovoliť kúpiť si viac vecí a produktov, dokážu pokryť svoje výdavky a tým pádom sa cítia aj vo väčšej pohode. Aj medzi vedcami sa zvyklo v minulosti hovoriť, že určitá finančná čiastka dokáže človeku priniesť pocit šťastia a zbaviť ho úzkosti z toho, či bude mať zajtra dosť peňazí na nákup. Predpokladalo sa ale, že ak človek prekročí určitú sumu, pocit šťastia sa mu nezvyšuje.

Shutterstock

Odhady hovorili, že pokiaľ zarobíme priemerne 75-tisíc dolárov ročne (cca 63-tisíc eur) a peniaze nám stále budú pribúdať, pocit šťastia sa nebude zvyšovať spolu s touto sumou. Zároveň sa tvrdilo, že pokiaľ človek zarába menej než 75-tisíc, často sa uňho objavuje frustrácia, smútok či depresívne stavy.

Nová štúdia však tieto názory vyvracia. Podľa nich neexistuje žiadny limit, po ktorého dosiahnutí by sa už pocit šťastia u človeka nestupňoval. Práve naopak, odborníci uviedli, že čím má človek viac peňazí, tým je jeho život kvalitnejší a on sám je vo väčšej psychickej pohode, a teda je celkovo šťastnejší. Výskum viedol Matt Killingsworth z pennsylvánskej univerzity Wharton School for Business.

Shutterstock

Výsledky štúdie hovoria jasne

Na základe viac ako 1,7 milióna subjektov dokázali pomocou jednoduchej appky Track Your Happiness zistiť, aké pocity ľudia prežívajú v určitých momentoch svojich životov. Killingsworth mal zároveň informácie o ich príjmoch a spôsobe života. „Chcel som pochopiť, aký je vzťah medzi príjmom ľudí a tým, čo možno nazvať spokojný život,“ povedal. Súčasťou štúdie bola aj otázka, ako veľmi sú podľa ľudí dôležité peniaze v súvislosti s kvalitne prežitým životom.

Drvivá väčšina uviedla, že pocit spokojného života a šťastia je s peniazmi úzko previazaný. Nejde pritom o prvú podobnú štúdiu. Portál Fox Business priniesol správy o výskume, ktorý v USA prebiehal v rokoch 1972 až 2016 a zúčastnilo sa ho viac ako 44-tisíc dospelých nad 30 rokov.

Shutterstock

Výsledky jednoznačne preukázali, že pocit osobného a životného šťastia sa zvyšoval, keď dotyčným ľuďom stúpal ich príjem. Tento pocit sa navyše zvyšoval aj po prekonaní onej 75-tisícovej hranice. Pravdaže, niekto by mohol argumentovať, že pre rôznych ľudí znamená šťastie niečo iné než hmotné statky a majetok. To je určite do veľkej miery pravda, zároveň ale výskumy hovoria jasnou rečou. Peniaze skrátka pomáhajú našej psychike a vplývajú na to, či sa cítime šťastní alebo nie.


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.