6. „Zväzovanie“ tváre
A sme späť pri zväzovaní. Tentokrát ale nejde o nohy ako u Číňanov, ale o tváre. To sa praktizovalo hlavne v Amerike, avšak aj v niektorých častiach Európy naprieč deväťdesiatymi rokmi až do prvých rokov nového tisícročia. Išlo o módny trend, ktorý si adoptovali hlavne stúpenci punku, gothu a zvyšných hnutí sústreďujúcich sa na modifikácie ich tela.
Tento trend predstavoval, ako si viete domyslieť, zatiahnutie kože na tvári dozadu, čo spôsobilo, že črty a rysy danej tváre boli výraznejšie. Väčšinou išlo o maniakov s desiatkami piercingov, ktoré boli spojené a zatiahnuté vzad. Táto „modifikácia“ bola spočiatku považovaná za artistický prejav vlastného názoru a štýlu, neskôr sa ale stala takou populárnou, až si ju módne trendy vzali medzi seba.
7. Puzdrá na pohlavné údy
Ďalšia klasika, ktorá sa objavila v mnohých filmoch a dokumentoch. Predstavte si, že ste členom kmeňa oddeleného od civilizácie. Jedného dňa si skočíte so svojimi bratmi a synmi na lov. Ste blízko k tomu, aby ste svoju korisť usmrtili, a vtom sa vám váš pohlavný úd zacvikne do porastu džungle. Obyvatelia Novej Guiney tento problém okabátili už dávno. Puzdrá prezývané „koteka“ alebo „korim“ boli takýmito kmeňmi používané donedávna.
Koteky a korimy boli vyrábané z mnohých materiálov, hlavne ale z bambusu. Niektoré kmene tento „doplnok“ používali ako symbol ich postavenia, ale aj, ako sme spomenuli na začiatku, ako obranu proti rôznym nešťastiam. Aj tu môžeme vidieť, že aj menej vyvinuté spoločnosti používali oblečenie, nech ho bolo akokoľvek málo, ako triedny symbol.
8. Egyptské parochne
Egypťania mali vlastné módne trendy, ktoré ich definovali ako spoločnosť. Všetci si vieme predstaviť egyptské kráľovské odevy faraónov a ich kňazov. Málo z nás ale možno vie, že väčšina Egypťanov, a to hlavne tých z nižšej triedy, nosila parochne. Tento módny trend sa v Egypte usídli na konci starého kráľovstva a pokračoval naprieč celým novým kráľovstvom.
Parochne boli vyrábané z kožušín zvierat alebo priamo z vlasov iných ľudí a mnohých ďalších dostupných materiálov. Všetci Egypťania si totižto holili hlavy dohola, čo ich malo chrániť pred všadeprítomnými blchami a všeobecne to bol trend. Parochne zas nosili, aby sa vyhli priamym lúčom žeravého slnka. Tieto parochne ešte k tomu predstavovali asi najlacnejší variant, keď prišlo k cene prikrývok hlavy.
9. Kráľovské „paznechty“
Dlhé nechty sú dnes už zaužívanou módou. Pedikúry, manikúry a rôzne štýly nechtov dominujú veľkej časti dámskej módy. Kedysi dávno sa ale tento trend doháňal do extrému a predstavoval symbol vyššej triedy. Nechty aristokratov a mysliteľov dosahovali rekordných dĺžok v rôznych obdobiach v rôznych krajinách, najviac sa ale na svoje pazúre zameriavala Čína v období dynastie Quing v rokoch 1644 až 1677.
Hlavne kráľovné a konkubíny žijúce v paláci Quing tam vraj žili kvôli tomu, „aby im rástli dlhé nechty“. Tie boli dekorované rôznymi prsteňmi, skrášľujúcimi celý prst aj s nechtom. Neboli to však len dámy kráľovského dvora, ktoré boli týmito krásnymi pazúrmi vyzbrojené. Zvyšok krajiny nasledoval módny trend udaný kráľovskou rodinou, a tak sa stalo, že s väčšinou bohatších žien sa už nechcel nikto zahrávať.
10. „Peascod Belly“ alebo zvýraznené kohútie brucho
Šestnáste storočie, renesancia, Európa. Módne trendy tej doby nenechali v tichu ani pánov. „Peascod Belly“ bola v jednoduchosti náhrada za veľké brucho.
Odevy boli vypĺňané rôznymi materiálmi, aby svojmu nositeľovi vyčarovali vzhľad mohutnejšieho „kohútieho“ hrudníka, ale aj brucha. Znova, bola to čisto výsada aristokratickej časti spoločnosti.