O mačkách sa zvykne hovoriť, ako o veľmi nezávislých zvieratách, ktoré sa nesnažia svojim pánom príliš zapáčiť (na rozdiel od takých psov). Zdá sa ale, že tento názor sa bude musieť prehodnotiť. Ako totiž píše portál CNN, podľa japonských vedcov majú mačky svojich pánov naozaj rady a dokonca im prejavujú aj značnú náklonnosť.
A hoci sa môže zdať, že mačky si nás nevšímajú, v skutočnosti nás majú prečítaných. Najnovší výskum ale potvrdil, že mačky sú veľmi citlivé na hlas svojho pána a už z jeho intonácie presne vedia, kde sa nachádza.
Vedkyňa Saho Takagi, ktorá viedla celý výskum, uviedla, že mačky prijímajú mnoho informácií práve v podobe sluchových vnemov. Aby si túto hypotézu potvrdila, uskutočnila so svojím tímom niekoľko experimentov.
Vedia o nás všetko
Do kútov v miestnosti umiestnili dva reproduktory, ktoré sa zároveň nachádzali mimo dohľadu mačiek. Z nich následne 50 mačkám postupne púšťali hlasy ich pánov. Tie sa ale niekedy ozývali z rôznych lokácií a z výsledkov bolo jasné, že mačky to výrazne prekvapilo.
Podľa vedcov to len potvrdilo, že mačky dokážu rozpoznať svojho pána na základe jeho hlasu a vybaviť si ho, aj keď ho nevidia. Keď im totiž výskumníci púšťali hlasy neznámych ľudí, videli, že mačky reagujú inak. To dokázalo, že hlas svojho pána dokážu stopercentne rozoznať.
„Všeobecne sa hovorí, že mačky sa o svojich pánov nezaujímajú tak veľmi ako psy,“ uviedla Takagi. „Ukazuje sa však, že sú schopné vytvoriť si mentálnu prítomnosť svojich majiteľov.“ Dodala tiež, že mačacia myseľ je „komplexnejšia, než sme si doteraz mysleli“.
Zdôraznila tiež, že mňaukanie je tiež prejavom náklonnosti. Mačky sa totiž s inými mačkami týmto spôsobom nedorozumievajú. Mňaukajú totiž len na ľudí či na svoje mačiatka.