Mýty o spánku, ktorým veríme a náš spánok je tým pádom nekvalitnejší

Tvoje chrápanie môže byť nebezpečnejšie, ako sa na prvý pohľad zdá.

Zdroj: Kinga Cichewicz, Unsplash

Častokrát sa stane, že na internete a v spoločnosti kolujú nejaké mýty, ktorým slepo veríme. Zdajú sa byť také ohromné, až nemáme odvahu na to, aby sme ich nejak spochybnili.

Napríklad, ako to bolo dlho s tým, že zjeme osem pavúkov za rok počas nášho spánku. Podobné mýty sa týkajú aj nášho spánku. Veríme im natoľko, že sú zodpovedné za zhoršenú kvalitu nášho spánku. Ako je to možné?

Tím z New Yorskej Univerzity vyhľadával na internete najčastejšie mýty o spánku a následne ich vyvracal. Keď ľudia totiž veria tomu, že sú takéto mýty pravdou, ovplyvňuje to ich spánok, stresuje ich to a skracujú si tým vraj život. Poďme sa teda pozrieť, akými mýtmi sme si doteraz škodili. 

Tired Winnie The Pooh GIF by good-night - Find & Share on GIPHY

1. Pozeranie televízie v posteli nám pomáha zaspať

Ak pozeráme pred spaním televíziu, väčšinou sú to práve správy. Tie nás dokážu emocionálne rozrušiť a vystresovať, čo má za dôsledok, že ideme do postele v nie úplnej mentálnej pohode. Ďalšou vecou, pre ktorú nie je pozeranie pred spánkom a hľadenie do smartfónov pre nás prínosné, je modré svetlo. To je následne zodpovedné za nižšiu produkciu spánkového hormónu, melatonínu.

2. Odkladanie budíka

Ak si myslíš, že ti tých pár extra minút pomôže, tak si na omyle. Výskumy ukazujú, že akonáhle nám zazvoní budík, mali by sme vstať z postele. Tvoje telo sa počas týchto pár minút znova zaradí do spánkového režimu, no je to veľmi nekvalitný „spánok“. Ideálne je hneď vstať, odtiahnuť závesy a jednoducho sa prinútiť vstať, aj napriek tomu, že sa nám drieme.

pexels.com

3. Menej ako päť hodín spánku nám stačí

Je to mýtus. Možno ste sa už niekde dočítali, že nemusíme zásadne spávať osem hodín, no nie je to pravda. Vedci potvrdzujú, že tento mýtus a ľudia, ktorí mu veria, sa poriadne oberajú o zdravie.

Tvrdia, že je to jeden z najviac poškodzujúcich mýtov o spánku, ktorému ľudia veria. Pri pravidelnom režime, počas ktorého spávame menej ako päť hodín, sa zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, ako napríklad infarktov, mŕtvice, a samozrejme, kratšieho života.

4. Ak nevieš zaspať, tak ostaň v posteli počítať ovečky

Mnoho ľudí ti povie, že ak máš problémy so spánkom, tak máš zostať v posteli. Zamestnať svoju myseľ tým, že budeš počítať ovečky napríklad. To však nie je úplne najlepšie riešenie, lebo máš pri svojej nespavosti asociáciu so svojou posteľou.

Zdravému človeku by malo trvať približne 15 minút, kým zaspí. V tomto prípade sa práve odporúča vstať z postele a urobiť nejakú jednoduchú činnosť, napríklad poskladať bielizeň.

Kate Stone Matheson, Unsplash

5. Chrápanie nikdy nebolo znakom zdravého spánku

Chrápanie môže byť aj neškodné, no vo viacerých prípadoch môže tiež znamenať poruchy spánku. Ľudia, ktorí počas spánku chrápu, majú najväčšiu pravdepodobnosť vzniku vysokého krvného tlaku, nepravidelného tepu srdca a srdcového infarktu alebo mŕtvice.

6. Alkohol pred spaním ti zlepší spánok

Veľmi rozšírený mýtus, no nepravdivý. Je jedno, či ide o pohár vína či whisky, štúdie dokazujú, že pitie alkoholu pred spánkom narúša fázu REM. Tá je dôležitá pre pamäť a učenie. Síce po požití alkoholu možno lepšie zaspíš, no tvoj spánok je následne viac prerušovaný. Okrem toho ti môže alkohol zapríčiniť plný močový mechúr, takže sa naň budeš počas noci budiť.

Star Trek Drinking GIF - Find & Share on GIPHY

Zdroj: sleepfoundation, bbceuropeanbedding

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
3
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
9
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Rodičia sa podelili o momenty, keď im došlo, že vychovali monštrum

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME