Už ako malé deti sa v škôlke veľa učíme o zvieratkách. Za pomoci pani vychovávateliek sa z obrázkových knižiek dozvedáme, ktorý druh preferuje akú stravu. Naše predstavy o zvieracom jedálničku ďalej upevňujú rozprávkové knižky so zvieracími hrdinami.
Len málokto sa zamýšľa nad tým, či sa všetky tieto informácie zakladajú na faktoch. Ako by to len mohla byť nepravda, ak to tvrdí toľko ľudí? Nuž, občas sa stane, že mýtus je natoľko zakorenený v spoločnosti, že ho ďalej rozširujú dokonca aj odborníci. Niektoré kombinácie zvierat a stravy, populárne v ľudských predstavách, však v reálnom svete fungujú troška inak, alebo ide o úplné hlúposti. Toto je zopár príkladov:
Zajac + mrkva
Môže za to Bugs Bunny! Vďaka klasickej kreslenej postavičke sa medzi ľuďmi udomácnila predstava, že zajace a králiky celý deň nerobia nič iné, ako jedia mrkvu alebo aspoň myslia na jedenie mrkvy. Vo voľnej prírode to je tak, že zajace mrkvu nejedia vôbec a zrejme ani nemajú predstavu o tom, že pod zemou sa môže také niečo nachádzať.
Zajačí jedálniček môže byť veľmi pestrý, avšak ak chceš, aby tvoje zviera bolo zdravé, musíš si dobre premyslieť, čím svojho ušiačika nakŕmiť. Mrkva je veľmi bohatá na cukry, a preto by ju zajace mali konzumovať len vo veľmi obmedzenom množstve. Prakticky ju môžeme vnímať ako zajačí ekvivalent torty. Ak to zajko s mrkvou preženie, hrozí mu priberanie a pokazené zuby.
Mačka + mlieko
Ťažko nájsť vo svete domácich zvierat taký ustálený obraz ako mačku, ktorá si pochutnáva na miske plnej kravského mlieka. Pravda je taká, že dávať mačkám mlieko vôbec nemusí byť takým dobrým nápadom, keďže dospelé mačky zväčša nedokážu stráviť laktózu.
Možno si povieš, že ak by to pre mačku nebolo dobré, tak by to nerobila! V situácii, keď pred ňu postavíš misku s mliekom, sa zviera správa ako malé decko s neobmedzeným prístupom k sladkostiam – pustí sa do toho bez ohľadu na následky. Mačky jednoducho nemôžu odolať vysokému podielu tuku, ktorý sa v mlieku nachádza. Na to, že im môže spôsobiť hnačky a iné tráviace problémy, v tom momente nemyslia a samy si škodia.
Kačice + chlieb
Starec sedí na lavičke v Central Parku a hádže kúsky starého chleba kačiciam v jazierku. V koľkých amerických seriáloch si videl túto scénu? Tento spôsob dokrmovania v skutočnosti vôbec nemusí byť pre vtáky prínosný a môže vážne poškodiť ich zdravie. Nie preto, že by vtáky z neho explodovali, ako hovorí známy mýtus.
Je veľmi chutné, ťažko sa tomu odoláva, zožerieš toho obrovské množstvo na posedenie, avšak výživová hodnota je minimálna. Pečivo je pre vtáky niečo ako fastfood či čipsy. Kačice, ktoré zožerú chlieb, sa cítia sýte, a preto nevyhľadávajú zdravú potravu obsahujúcu potrebné živiny. Ďalšie riziko hrozí vtedy, ak je chlieb naozaj starý alebo dokonca plesnivý. V tom prípade kačica veľmi ľahko ochorie a môže aj uhynúť.
Ježko + jabĺčko
Minimálne od 13. storočia sa v knihách objavujú ilustrácie ježkov, ktoré majú na svojich pichliačoch napichnuté kúsky ovocia, najčastejšie celé krásne jabĺčko. Je to jednoducho blbosť, ktorá nemá s realitou nič spoločné. Ježko nemá žiadne schopnosti na to, aby jablko napichol, zobral si ho so sebou domov a dal ho dole, keď vyhladne a dostane chuť na večeru.
Čo by sa ale stalo, ak by sa nejakým spôsobom jablko naozaj ocitlo napichnuté na ostňoch ježka? Pre zviera by to bola asi tá najhoršia vec, čo sa mu v živote prihodila. Šťavy z ovocia by mu znečistili kožúšok a prilákali kopu hmyzu, vrátane nebezpečných parazitov. Ježko by pravdepodobne nevládal niesť výraznú dodatočnú hmotnosť, takže by bol veľmi pomalý a rýchlo by sa unavil.
Čierna vdova + týpek, s ktorým sa práve vyspala
Desivý fakt zo sveta živočíchov: existuje druh pavúka, pre ktorý platí, že po párení samička zabije a skonzumuje svojho milenca! Tento druh je známy ako čierna vdova! Veci však vôbec nie sú také jednoduché. Nejde totiž o jeden jediný druh a ani krutý rituál, po ktorom zomrie pán pavúk, vôbec nie je bežná vec.
Z 31 druhov čiernych vdov sú známe len dva, pri ktorých bol pozorovaný partnerský kanibalizmus. Dokonca aj v prípadoch, keď sa niečo takéto stane, si za to do veľkej miery môže samček sám. Dá sa povedať, že doslova vlezie do papule samičke. Vedci sa zhodujú, že samce vôbec netvoria bežnú časť jedálnička samíc a čierne vdovy si svoju zlú povesť vôbec nezaslúžia.
BONUS: Mačka + vegánska strava
Nejde o natoľko rozšírený mýtus ako tie predošlé, ale určite stojí za zmienku. Ak je niekto milovníkom zvierat, je celkom možné že a) je vegánom b) chová nejaké zviera. V prípade, že platia obe možnosti a tým zvieraťom je mačka, sa u niektorých ľudí objaví myšlienka kŕmiť svoju mačku čisto vegánskou stravou. Ako to často býva, spojenie vznešených pohnútok a nedostatku vedomostí je skvelý recept na katastrofu.
Mačky sú biologicky stavané tak, že ak chcú prežiť, musia aspoň v minimálnej miere konzumovať mäso. Akékoľvek snahy vychovať z mačky vegána predstavujú vážne hazardovanie so zdravím zvieraťa (t.j. môžeš si tým cicu aj zabiť!). Príroda sa v tomto smere jednoducho nedá oklamať a ak chceš mať doma mäsožravé zviera, nejaké ďalšie, anonymné zvieratá musia zahynúť. Smutné, ale je to tak! Vegánski chovatelia mačiek si vo svojom svedomí musia ujasniť, či im je prednejší jeden život ich zvieraťa, alebo mnoho životov zvierat končiacich v ich miske na potravu.