Nedeľa 2.10.2022
sk
Levoslav
cz
Olívie, Oliver
, Olivia

Séria Očista sa stala pomerne stálou trvalkou hororového žánru. Prvý diel sme dostali v roku 2013 a odvtedy nasledovali ešte dva sequely, jeden prequel a dokonca aj televízny seriál. Teraz do kín prichádza nový, už piaty prírastok do tejto série s názvom Očista navždy. Ten nadväzuje priamo na tretí diel Očista: Volebný rok z roku 2016.

Každý zločin je legálny

Na začiatok si pripomeňme, o čom celá séria vlastne je. Točí sa okolo tradície zvanej Očista. V preklade to znamená, že počas jednej noci v roku je na 12 hodín povolený každý zločin, vrátane vraždy. Počas tejto očistnej noci sa teda pomoci nedovoláš, keďže polícia ani záchranka nie sú aktívne. Totalitná vláda Spojených štátov sa rozhodla Očistu vykonávať každý rok, aby si ľudia vyventilovali agresivitu počas jednej noci a potom po zvyšok roka poslúchali.

CinemArt SK

V novinke Očista navždy sa zoznámime s postavami Adely (Ana de la Reguera) a jej manžela, ktorým sa podarilo ilegálne dostať z Mexika do USA. Každoročnú vražednú Očistu sa naučili zvládať s pomocou oddaných priateľov v istej komunite. Lenže nastanú problémy.

Očista má trvať 12 hodín a potom musia všetci zložiť zbrane a prestať s násilím. Tentokrát sa to ale nestane. Počestná skupina psychopatov sa totiž rozhodne, že Očista musí pokračovať aj po jej oficiálnom konci. Zločiny a vraždenie neprestávajú a Adela musí rýchlo vymyslieť, ako zachrániť seba aj svojich blízkych.

Uzavretie ságy

Očistu navždy režíroval Everardo Valerio Gout a v hlavnej úlohe uvidíme Anu de la Reguera, Tenocha Huertu, Josha Lucasa, Leven Rambin, Cassidy Freeman a Willa Pattona. O scenár sa postaral duchovný otec celej ságy James DeMonaco, ktorý režíroval prvé tri filmy.

Táto séria dokázala za skromné rozpočty zarobiť ťažké milióny a aj na Slovensku si vybudovala početnú skupinu fanúšikov. Niet divu, nápad má vskutku originálny a zaujímavý. Jednotlivé časti série navyše nemajú výraznejšie kvalitatívne výkyvy.

Zdá sa, že podobným prípadom bude aj Očista navždy, ktorá fanúšikom dá všetky prvky, ktoré na tejto sérii milujú. Napätie, úchylných psychopatov a aj nezanedbateľnú porciu akcie. Ukážky pôsobia dobre a zdá sa, že séria má ešte predsa len čo ponúknuť. Zároveň je asi dobré, že tvorcovia sa rozhodli značku príliš nedojiť a Očistou navždy celú ságu uzavrú. Aj preto sa iste môžeme tešiť na patrične veľkolepé a výrazné zakončenie. Do slovenských kín snímka zamieri už 1. júla 2021.

CinemArt SK

Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť