Na Amazone sa objavili vianočné ozdoby s motívom koncentračných táborov. Odkiaľ sa vzali?

Výrobky sú súčasťou bizarnej internetovej mašinérie.

Zdroj: profimedia

Na Amazone, Wishi a ďalších internetových obchodoch sa objavujú veľmi nevhodné suveníry s motívom koncentračných táborov. Nakupujúci má na výber všetko, od uterákov, hrnčekov až po otvárače na fľaše. O situácii medzi inými referoval aj Haaretz.

O šokujúcom objave informoval ako prvý Osvienčimský pamätník na svojom Twitteri. Tragédie minulosti si treba pripomínať, toto ale rozhodne nie je ten správny spôsob.

Po pohoršení Amazon predmety s motívom koncentračných táborov odstránil, ale podobné výrobky sa objavili aj na rôznych stránkach s fotografiami a umeleckou tvorbou. Aký človek má ich výrobu na svedomí? Žiaden. V absolútnej väčšine sú tieto ponuky generované strojom.

Bot vezme nejakú náhodnú populárnu fotografiu, na ktorú natrafí, a následne vytvorí náhľad predmetu s jeho motívom. Nemá šancu zistiť, či je obrázok vhodný z ľudského hľadiska alebo či neporušuje autorské práva. Tak prichádzajú na svet plážové tašky s motívom továrne na smrť.

Umelci, ktorí zdieľajú svoju tvorbu na sociálnych sieťach, musia rátať s tým, že im ich fotku alebo kresbu niekto ukradne a bude zarábať predajom tričiek či hrnčekov s ich motívom. Proti takýmto obchodným praktikám sa preto na Twitteri zdvihla vlna odporu. Je ťažké sa brániť.

Naozaj kreatívne duše vyrazili do protiútoku a cielene publikujú „návnady“, ktoré majú pomôcť odhaliť predajcov, využívajúcich neetické prostriedky. Tieto obrázky väčšinou obsahujú duševné vlastníctvo veľkých firiem a slová ako „ukradnuté dielo“ či „prosím, žaluj ma, kradnem obrázky.“

Boti sú údajne priťahovaní vetami ako „chcel by som mať toto na tričku“, ktoré sa objavujú pod príspevkami. Aj toto je využívané v boji proti nim a umelci zaplavujú posty s „návnadami“ takýmito komentármi. Ako je vidieť, viaceré neetické weby sa nechali nachytať a ak sa dostanú do hľadáčika gigantov ako Disney, môžu očakávať bolestivý súdny spor. Celkom zaslúžene.

Zdroj: haaretz.com

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Lietadlo aj Godzilla šľahajúca dym. Tieto originálne stromčeky nemajú vo svete páru

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME