Skončíš strednú alebo vysokú školu a je to – študentský život je nenávratne fuč a takzvaný „real life“ začína. A k nemu okrem práce, ktorá ti dokáže uhradiť tvoje životné náklady, bezpochyby patrí aj príbytok, v ktorom budeš vedieť spokojne a predovšetkým pokojne nažívať.
Lenže to často nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže javiť. Ak si si už zháňal bývanie, istotne vieš o tom svoje.
Na toto sa treba pripraviť, ak si hľadáš podnájom:
• Pri prezeraní ponúk stráviš veľa času. Možno sa ti najskôr bude zdať, že je ich dosť, no v skutočnosti to nie je až také ružové. Mnohé z navonok atraktívnych inzercií odkrývajú po ich dobrom prečítaní veľa „zádrheľov“. Napríklad, ako je rozloha izby, počet spolubývajúcich a v prvom rade cena nájmu a výška depozitu.
• Nebude to len o jednej prehliadke. Niekedy sa podarí, no inokedy ich budeš musieť obehať o dosť viac a časom začneš mať taký prehľad v problematike, že by si pokojne mohol nahradiť Vladka Voštinára…
• Nájomníci sú veľa ráz čudáci. A aj prenajímatelia a máš z nich skrátka zlý pocit. Radíme ti ho poslúchnuť. Prvý dojem nám často radí veľmi dobre, hlavne v takýchto prípadoch. Ak sa ti z niekoho robí „husina“, väčšinou je rozumné to neignorovať a neísť bývať s niekým, s kým sa nebudeš cítiť v bezpečí alebo ti bude robiť zo života peklo.
• Byt, ktorý sa ti najviac páčil, ti „vyfúknu“. Tie najatraktívnejšie ponuky zvyčajne pritiahnu príliš veľa záujemcov a veľakrát si vyberajú práve nájomníci, nie prenajímateľ. A čert vie, podľa čoho sa rozhodujú…
• Niekedy sa neozvú, že je prenajatý. A ty čakáš a čakáš.
• Zvláštne zmluvy. Treba ich, ešte pred podpísaním, podotýkame, študovať veľmi dôkladne, najlepšie ich je dať prečítať nejakému vyštudovanému právnikovi, aby si potom nemal nemilé „prekvapkanie“.
• Byt môže mať kopu skrytých nedostatkov. Zrazu prestane ísť práčka, susedia nad vami, či tvoji spolubývajúci sa hádajú 24/7 alebo sexujú ako naši predkovia tesne po evolúcii. Ty chápeš, že sa tam také veci nepíšu, ale zvyknú tam byť iné nedostatky, ktoré majiteľ ani nespomenie, ani neukáže.
A bývajú to mnoho razy aj výraznejšie chybičky krásy. Ako napríklad pleseň, pretekajúce steny, nefunkčné spotrebiče, radiátor, myši, šváby… A najhoršie je, že často s tým ani dotyčný majiteľ bytu po tvojich upozorneniach nič neurobí.
• Ak si dobre vyzerajúca mladá baba, prenajímatelia majú často sklon si myslieť, že si tam chceš otvoriť „bordel“. Naozaj sa to stáva a popritom môžeš byť čistá a nevinná ako taká ľalia a vôbec nemusíš vyzerať ako vystrihnutá z obálky pornočasopisu.
Zasiahnu ťa otázkami typu, prečo chceš bývať sama, či máš priateľa a na aké účely si chceš byt prenajať. Znie to možno vtipne, ale skutočne je veľa takých prípadov. Avšak niet sa čomu čudovať, niektorí dnešní podnájomníci sú v skutku zaujímavé exempláre…
• Predražený nájom. Jedna izba, v byte traja spolubývajúci, zariadenie ako od tvojej prababičky a žiadajú +300 eur mesačne a navyše im máš zaplatiť aj depozit v rovnakej výške, ideálne aj dva nájmy naraz… Čiže, počítaj s tým, že budeš musieť siahnuť aj po svojich úsporách. Aspoň v ten prvý mesiac.
• Vysoké depozity. A tie sa často nezvyknú vrátiť, pretože pri presťahovaní si prenajímateľ zvykne nájsť dôvod, prečo ti zálohu nevráti. Takže, nepočítaj príliš s tým, že tie peniaze ešte uvidíš. Môžeš, no nemusíš…
• Niekedy ti neostáva nič iné ako obrátiť sa na realitku, ak zrovna netúžiš bývať pod „prístavným“… No rátaj s tým, že sa budeš musieť poriadne buchnúť po vačku, pretože aj prenajímateľ si tam zvykne účtovať nemalé sprievodné poplatky (viď. bod 11. a 12.). A sumy, ktoré si od teba vypýta realitka, zvyknú byť aj vo výške +400 eur.