Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.9.2024
sk
Michal, Michaela
, Michael
cz
Michal
, Michael

Na čo slúžil záhadný Stonehenge? Profesor histórie prišiel s možným vysvetlením

Tajomná stavba je predmetom mnohých dohadov.


Stonehenge patrí k najznámejším a pre mnohých aj k najzáhadnejším stavbám vôbec. Jednak sa vedci nemôžu presne zhodnúť, ako sa ho ľuďom podarilo postaviť a na čo tento komplex sôch vlastne slúžil. Zdá sa však, že profesor Timothy Darvill z univerzity Bournemouth University prišiel s možným riešením.

Stonehenge bol postavený niekedy medzi rokmi 2 500 a 2000 pred naším letopočtom a nachádza sa v blízkosti mesta Amesbury v anglickom grófstve Wiltshire. Jeho záhadný účel mnohých dráždil. Nájdeme dokonca aj divoké teórie, ktoré hovoria, že je to dielo mimozemskej civilizácie.

Shutterstock

Slnečný kalendár?

Vedci to ale, samozrejme, odmietajú. Podľa Darvilla ide skrátka o slnečný kalendár. Stonehenge vraj predstavuje fyzickú reprezentáciu roka. Každý kameň predstavuje deň v mesiaci, vďaka ktorému sa ľudia vedeli lepšie orientovať v čase. Tomu zodpovedá aj fakt, že pri východe a západe slnka svieti svetlo priamo do stredu stavby.

Mohlo by ťa zaujímať:

Navštevujú mimozemšťania Zem už celé stáročia? Podľa niektorých bádateľov o tom existujú dôkazy

„Slnečné žiarenie podnietilo ľudí, aby navrhli, aby toto miesto obsahovalo nejaký druh kalendára,“ uviedol Darvill. „Na tento fakt sa zamerali najnovšie objavy a naznačujú, že toto miesto skutočne bolo kalendárom založenom na tropickom slnečnom roku, ktorý mal 365,25 dní.“ Vysvetlil tiež, že podľa neho každý z tridsiatich kameňov v takzvanom sarsenovom kruhu predstavuje deň v mesiaci, ktorý je rozdelený do troch týždňov, každý po desiatich dňoch.

Wikipedia/Blaeu, J – Atlas van Loon

Darvillove tvrdenia ostatní vedci prijali rôzne. Niektorí uznali, že jeho vysvetlenie je hodnoverné, iní o ňom nie sú úplne presvedčení. Mike Parker Pearson z univerzity University College London podotkol, že „čísla nesedia“ a Darvillova hypotéza je založená na selektívnom výbere dôkazov.


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.