8 mylných a na hlavu postavených názorov, ktoré sa nám moderná spoločnosť snaží podstrčiť

„Úspešný človek musí mať ajfón a vlastný byt…“

Zdroj: Sonnie Hiles, Brooke Cagle / Unsplash

Moderná doba si nastavila moderné pravidlá a my sa nimi poslušne riadime. Tento článok vám však ukáže, že niektoré z nich sú prinajmenšom bizarné a iné úplne „na hlavu“.

1. Úspešný človek má vlastný byt, auto a najnovší iPhone

V dnešnej dobe sa úspešnosť človeka hodnotí na základe materiálnych vecí. Ak do miestnosti naklusá chalanisko v značkovom obleku, na ruke hodinky v hodnote priemernej ľudskej obličky, z vrecka vykúkajúci kľúč od bavoráku a pochváli sa, že má nový byt, nikto nemá pochybnosti o jeho finančnej situácii.

Fakt, že do konca života bude prežívať na sáčkových polievkach, aby mohol splácať dlhy, ktoré si pre tieto drahé srandy narobil, ostáva pred očami okolia pre istotu ukrytá.

Sonnie Hiles, Brooke Cagle / Unsplash

Pritom je to celé taká hlúposť. Kto nastavil latku úspechu do úrovne vecí, ktoré si možno kúpiť? A vôbec, kto má právo tvrdiť, že si v živote nič nedosiahol, len preto, že sa vozíš sa starej felícii? Po prvé – úspech je relatívny pojem a každý má právo charakterizovať si ho po svojom. Po druhé – drahé auto ti je nanič, pokiaľ stojí v garáži, lebo nemáš na benzín.

2. Pseudocelebritky a ich podriadení

Celebrity nám dennodenne na svojich sociálnych profiloch dávkujú predstavu o dokonalom živote. Luxusné dovolenky, domy ako vystrihnuté z rozprávky, šaty za trojmesačný plat premiéra v Rumunsku a prsia číslo tri z vychýrenej kliniky. To všetko vyzerá naozaj veľmi lákavo, no netreba zabúdať na to, aké vzdialené od reality to v skutočnosti je.

Porovnávať svoj život s tým instagramovým je bláznovstvo. Porovnávať svoju fotku z chaty s fotkou vyziabnutej modelky, ktorá stála na slnku dve a pol hodiny, aby našla správnu pózu, uhol a nasvietenie pre jeden dokonalý záber? Veď už len to samo o sebe znie ako nezmysel.

Realita je realita a Instagram sú tie najkrajšie momenty, ktoré z nej vytiahneme, vylepšené vo Photoshope. Takže ak im budeš chcieť neustále konkurovať, vždy sa budeš cítiť ako menejcenný kusisko h…

Samantha Gades, Louis Hansel / Unsplash

3. Bez sociálnych sietí sa nedá žiť

Kto nemá Facebook, Instagram či Twitter sa môže rovno pobaliť a odcestovať na opačný koniec galaxie. Nikto by si to ani nevšimol. Od termínu ku kaderníčke, cez schopného inštalatéra až instantné pohladenie pre naše ego… to všetko možno nájsť na sociálnych platformách jedným ťukom. Je to rýchle, jednoduché a efektívne… ale to neznamená, že sa bez toho človek nevie ani nadýchnuť.

Jakob Owens / Unsplash

4. Čo znamená byť dobrou matkou?

Internet je doslova vytapetovaný profilmi dokonalých mamičiek s ich dokonalými deťmi, ktoré pôsobia ako zohratý tím. Vyzerajú, že dostali návod na výchovu pri odchode z pôrodnice a že majú všetko do poslednej bodky zmáknuté. Teda minimálne pred objektívom to tak vyzerá, no keď sa odloží kamera…

Zrazu cica s dvojmetrovými nechtami nevie, ako vymeniť plienku. Nevie, prečo sa krpcovi vydúva brucho. Nevie, prečo už desať minút vkuse reve a tvárička sa mu pomaly sfarbuje na odtieň prezretej slivky. Nevie, ako to zastaviť. Zavolá teda opatrovateľku, hodí jej sopľavý uzlíček okolo krku a presunie sa robiť dojem idylickej a dokonalej mamičky inam.

Vincent Delegge, Kristin Brown / Unsplash

Zatiaľčo ty beháš po kuchyni, varíš rodine trojchodové menu, žehlíš, perieš, upratuješ, dojčíš, jednou rukou venčíš psa a druhou zbieraš omrvinky z koberca, ona zakladá malej účet na Instagrame. Takže áno – ty vyzeráš, akoby ťa požula krava, ona ako modelka z predvádzacieho móla.

To ale neznamená, že nie si dobrá mama. Dobrá mama vyzerá ako výprd. Dobrá mama je unavená, ogrckaná a smradľavá. Tak to proste je.

5. Ísť na remeslo je „trapas“

Dnes sa mladí hrnú na právo, medicínu, ekonomiku či psychológiu ako včely na med. Vidina práce vo vyhriatej kancelárii a tri nuly na výplatnej páske sa im pozdáva, hlavne ak jediné, čo musia urobiť, je dostaviť sa dvakrát za rok na prednášku. Ostatné už vybavia ocinkove plné vrecká.

Ísť študovať remeslo a otvorene prehlásiť, že chceš byť murár, je podľa spoločnosti „splachovanie svojho obrovského potenciálu do záchoda“.

Prečo? Prečo je byť zlým právnikom väčšia pocta ako byť dobrým inštalatérom? Prečo je manuálna práca považovaná za tú podradnejšiu? A vôbec – prečo si nikto neuvedomuje, že aj ten najlepší právnik môže ísť maximálne tak k h*vnu plakať, keď nebude vedieť vytlačiť dokument, lebo mu nebude mať kto opraviť v kancli elektriku.

Annie Spratt, Gemma Evans / Unsplash

6. „Za málo robiť nebudem.“

Ľudia dnes vôbec nie sú trpezliví. Nevedia sa zamestnať, pol roka robiť za minimálku a čakať na povýšenie. Nevedia šplhať v hierarchii pracovných pozícií pomaly a postupne, budovať si nárok na svoje miestečko a zbierať skúsenosti.

Namiesto toho labzujú z jednej práce do druhej, do kolena by si nechali vŕtať za dve eurá a hľadajú firmu, v ktorej na nich čakajú s otvorenou náručou a dvojtisícovým platom. Ideálne s minimálnymi nárokmi – žiadna prax, žiadna škola, žiadny jazyk. Len firemné benefity a pekná čistá mzda – „Lebo za málo robiť nebudem!“

Alexander Mils / Unsplash

7. Upravená sa rovná namaľovaná

Prirodzená krása neznamená krásna tvár bez mejkapu, ale schopnosť naniesť ho tak, aby to nikto nikdy nezistil. Pretože nenamaľovaná žena je neupravená žena a kruhy pod očami sú prehreškom voči ľudskosti. Krása už nie je krása ako taká, je to zlučovací pojem pre primer, bázu, bronzér, highlighter a lícenku.

Nemáš peniaze ani chuť investovať do dekoratívnej kozmetiky? To je úplne v poriadku. Len sa psychicky priprav na to, že prídu experti s trefnými poznámkami a túžbou analyzovať každú vrásku či jebák.

Valerie Elash, Roberto Delgado Webb / Unsplash

8. Bezpodmienečne treba precestovať svet

„Kde si bol toto leto?“ bola pravdepodobne prvá otázka, ktorá ťa po prázdninách zostrelila ešte pred vstupom do triedy. Božechráň, aby si povedal, že nikde – to už aj chata na Liptove bude znieť lepšie.

Aby sme si rozumeli, svet je krásne miesto a spoznávať iné krajiny a kultúry má nepochybne svoje čaro. Avšak robiť to len preto, aby si si na každom instaposte mohol zadať inú polohu a zozbierať čo najviac lajkov? Nie je to trošku na hlavu?!

Jack Finnigan, YIFEI CHEN / Unsplash


Reagujte!
Grr Grr
15
Grr
Fuuj Fuuj
34
Fuuj
Fňuk Fňuk
12
Fňuk
Jeej Jeej
128
Jeej
Uups Uups
4
Uups
Haha Haha
16
Haha
Woow Woow
27
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Trúfalý motorkár prešiel po konštrukcii oblúkového mosta v Bytči

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME