Streda 28.9.2022
sk
Václav
cz
Den české státnosti | Václav
, Václava

Na horách platí malé, v najvyšších polohách Malej a Veľkej Fatry mierne lavínové nebezpečenstvo

Z infoservisu Horskej záchrannej služby.


V najvyšších polohách Veľkej Fatry je mierne lavínové nebezpečenstvo. V ostatných pohoriach prevláda malé lavínové nebezpečenstvo. Vo Veľkej Fatre sa nachádzajú vetrom previate dosky a vankúše, a to najmä na južne až východne orientovaných svahoch. Lavínová situácia je variabilná s výskytom kritickej slabej vrstvy hranato-zrnného snehu.

Obzvlášť nebezpečné sú strmé trávnaté svahy, na ktorých je možné uvoľniť doskovú lavínu prevažne pri veľkom dodatočnom zaťažení. V priebehu dňa sa ojedinele môžu vyskytnúť stredne veľké, spontánne lavíny, a to najmä pri oteplení. Pozor si treba dávať na snehové dosky a vankúše z nafúkaného snehu, najmä tesne pod hrebeňmi, sedlami, skalnými stenami a v strmých žľaboch a muldách. Tendencia lavínového nebezpečenstva je zotrvalá. Informuje o tom Horská záchranná služba na svojej webovej stránke.

Dnes ráno bolo na horách prevažne zamračené, ojedinele polooblačno. Od severozápadu postupuje frontálny systém. Oteplilo sa a teplota sa pohybovala od -6 stupňov Celzia do 0 stupňov. Fúkal mierny severný vietor o rýchlosti 2 až 6 metrov za sekundu. Výška snehovej pokrývky je na toto ročné obdobie podpriemerná a sneh je značne nerovnomerne rozmiestnený. Lyžiarske túry aj pešia turistika sú značne obmedzené. Sneh vplyvom oteplenia bude v priebehu dňa oťažievať. Najviac snehu sa nachádza vo Veľkej a Malej Fatre, kde snehová pokrývka v polohách nad 1 300 metrov nad morom dosahuje v priemere do 50 centimetrov.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť