Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 24.6.2024
sk
Ján
cz
Jan

Bežne zaužívané je presvedčenie o tom, že memes sú fenoménom, ktorý sa spája výhradne s internetom. Omyl. Už keď pračlovek objavil možnosť čmárať konárom do piesku, využil túto vedomosť na tvorbu čmáraníc, ktorými by pobavil svoje okolie. V priebehu tisícročí sa technológie zdokonaľovali a s nimi sa zvyšovala aj grafická úroveň memes.

Dobre zdokumentované sú napríklad diela pochádzajúce z feudálneho Japonska, na ktorých autori prostredníctvom vtipných ilustrácií prezentujú svoju nekonečnú lásku k mačkám. Ak by sme išli hlbšie do minulosti, obdobná tvorba by sa istotne dala vypátrať až do čias starovekého Egypta. Prakticky aj mnohé propagandistické plagáty z oboch svetových vojen vyjadrujú pomocou stručného, vtipného textu a jednoduchej kresby nejaký postoj a myšlienku. To je niečo, čo definuje aj moderné memes.

V súčasnosti sa sociálnymi sieťami virálne šíri veľký objav. Ide o ilustráciu z júlového vydania satirického časopisu Judge z roku 1921. Ak si si v tej dobe chcel vypýtať od objektu svojho záujmu šteklivé fotografie, musel si použiť morzeovku. Predsa môžeme hovoriť o tom, že tento obrázok perfektne pasuje medzi memes našich dní. „Flashlight“ v tomto kontexte znamená jednu zo zastaraných metód vyhotovenia fotografie.

https://twitter.com/YoRHaw/status/985316694083162112/photo/1?tfw_site=indy100&ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.indy100.com%2Farticle%2F1921-cartoon-first-ever-meme-how-you-think-you-look-the-judge-joke-viral-8306656

Ďalším šokujúcim objavom, a zároveň skvelým príkladom toho, že memes sa za sto rokov zmenili len málo, je táto karikatúra z roku 1909. Ako si hneď všimne každý, kto dobre pozná svet memes, ide vlastne o prvé použitie klasického meme „Čo si myslia ostatní, že robím vs. čo robím v skutočnosti.“

http://knowyourmeme.com/photos/255116-what-people-think-i-do-what-i-really-do

Vo vývoji memes nezaostávalo ani Slovensko. Zo začiatku dvadsiatych rokov minulého storočia sa nám dochoval plagát, ktorý svojou formou pripomína dnešné internetové memes. Slúžil ako učebná pomôcka, upozorňujúca na neblahé dopady alkoholizmu na človeka a jeho život. Pri pohľade na tento obrázok sa skutočne nedá prehliadnuť podobnosť so súčasnými memes, kde proti sebe stoja dva do extrémov vyhrotené stereotypy.

http://www.msap.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=148:predmety-matejopilec&Itemid=9

O niekoľko storočí sa možno kolonisti na Marse počas pracovnej prestávky pozrú do internetového archívu. Zo zvedavosti si otvoria rok 2018, objavia tam memes o Trumpovi a neveriacky sa budú baviť na tom, ako sa niekto taký mohol dostať k moci. Mnohé referencie ostanú nepochopené, niektoré ľudské vlastnosti sú ale večnými témami. Selfíčka s mobilom nahradia nové technológie, budúce generácie ale určite budú mať pochopenie pre vtipy o samoľúbych narcisoch, fotografujúcich každé svoje jedlo…

Zdroje: knowyourmeme.commsap.sk
Titulná fotka: msap.sk


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.