Na japonský trón zasadá nový cisár! Zaujímavosti o monarchii v krajine vychádzajúceho slnka

O jedinečnej kultúre sa dá vždy dozvedieť niečo nové!

Zdroj: EMEFKA

Sumo zápasy, nindžovia, anime, roboti, počítačové hry. Japonsko je krajina, kde proti sebe stoja v ostrom kontraste supermoderné technológie a stáročné tradície. Jedinečná kultúra ponúka cudzincom vždy niečo nové na objavovanie.

Aj keď je Japonsko demokratickým štátom, stále zostáva monarchiou – a nielen tak hocijakou! Japonsko je najdlhšie fungujúcou monarchiou a japonská hlava štátu je v súčasnosti jediným držiteľom cisárskeho titulu na svete.

Japonci práve žijú veľkou udalosťou – nástupom nového cisára. Počas rozhovoru amerického prezidenta s japonským premiérom Abem, Trump položil otázku, aká veľká je táto udalosť v porovnaní so Superbowlom. Po Abeho odpovedi, že je to niečo „stokrát väčšie“ sa Trump okamžite rozhodol čo najskôr navštíviť Japonsko.

President Donald J. Trump and Japanese Prime Minister Abe Shinzo

Budú aj roztlieskavačky?

Cisár Akihito, ktorý bol na tróne od roku 1989, abdikoval posledný aprílový deň kvôli zhoršujúcemu sa zdraviu. Na tróne ho vystriedal jeho syn Naruhito a to je skvelá príležitosť predstaviť si zaujímavosti o japonskej monarchii.

Naruhito – 126. cisár

S prvým májom sa novým japonským cisárom stáva Naruhito, najstarší syn cisára Akihita. Naruhito sa narodil 23. februára 1960 a tento deň bude štátnym sviatkom. Cisárove narodeniny každoročne oslavuje celá krajina. Naruhito študoval históriu v Tokiu a na Oxforde, a o štúdiu v Británii dokonca napísal pamäte s názvom Temža a ja: pamäte dvoch rokov na Oxforde.

View this post on Instagram

🇯🇵🇯🇵🇯🇵🇯🇵 สำนักพระราชวังอิมพีเรียลของญี่ปุ่น ได้เผยแพร่พระฉายาลักษณ์ใหม่ของเจ้าฟ้าชายนารุฮิโตะ มกุฎราชกุมารแห่งญี่ปุ่น ซึ่งทรงฉายพระรูปพร้อมด้วย เจ้าหญิงมาซาโกะ มกุฎราชกุมารี พระวรชายา เนื่องในโอกาสวันคล้ายวันพระราชสมภพครบ 59 พรรษา 23 กุมภาพันธ์ 2562 —- Japanese Imperial Household released photos of Their Imperial Highnesses Crown Prince Naruhito and Crown Princess Masako, marked the Crown Prince’s 59th birthday on 23 February 2019. —- 皇太子さまが2019年2月23日を持ちまして59歳の誕生日を迎えられました。 —- Photos: Imperial Household Agency #crownprincenaruhito #naruhito #crownprincessmasako #masakoowada #masako #japaneseimperialfamily #japan #皇太子殿下 #皇太子妃雅子様 #雅子さま #日本 🇯🇵🇯🇵🇯🇵🇯🇵

A post shared by Royal World Thailand 🇹🇭 (@royalworldthailand) on

Naruhito si zobral za ženu neurodzenú Masako Owadovú, bývalú diplomatku. Pár má spolu dcéru Aiko. Cisár sa venuje netradičnému záujmu – ochrane vodných zdrojov.

Cestuje po celom svete a navštevuje konferencie, na ktorých vedci hľadajú spôsoby, ako zabezpečiť čistú vodu pre všetkých. Naruhito sľubuje, že cisársku rodinu priblíži ľuďom a bude odstraňovať tradičné bariéry, ktoré hlavu štátu izolujú od poddaných.

Zástava pre nenáročných

Hovorí sa, že japonská zástava sa používa už od ôsmeho storočia, presný rok jej vzniku známy nie je. Známe je ale to, že s jej návrhom určite nebolo veľa práce. Oficiálne sa začala vyvesovať na lodiach v roku 1854, od roku 1870 je úradnou štátnou vlajkou. „Komplikovaný“ redizajn z roku 1999 sa na internete stal terčom vtipov a hlavným protagonistom viacerých memes.

Rovnako ako slovenský prezident má svoju vlastnú štandardu, aj japonský cisár má cisársku vlajku. Tá zobrazuje 16-lupienkovú zlatú chryzantému na červenom pozadí.

https://sk.m.wikipedia.org/wiki/S%C3%BAbor:Flag_of_the_Japanese_Emperor.svg

Postavenie žien

Keďže japonská kultúra vychádza z úplne odlišných koreňov ako tá európska, mnohé veci v japonskej spoločnosti fungujú inak ako u nás. Týka sa to aj rodových rolí. V priebehu histórie vládlo Japonsku len osem žien, v súčasnosti ale niečo také nie je vôbec možné. Ženská línia je totiž od 19. storočia vylúčená z nároku na trón.

Platné pravidlá umožňujú získať cisársky titul len mužskému dedičovi. Princezné, ktoré sa vydajú za neurodzeného muža, strácajú svoj titul. Ženy v cisárskej rodine sú teda odsúvané na vedľajšiu koľaj a ich hlavnou povinnosťou je priviesť na svet potomka. Samozrejme mužského rodu.

Chryzantémový trón

Tento výraz sa používa na označenie japonského cisárskeho trónu. Má to ale jeden háčik – fyzicky žiaden Chryzantémový trón neexistuje. Je to totiž len obrazné pomenovanie cisárskej funkcie a nereprezentuje žiadne konkrétne kreslo.

The Takamikura throne has arrived in Tokyo from an ancient imperial palace in Kyoto ahead of the coronation of Japan's…

Gepostet von Japan Australia am Freitag, 28. September 2018

Skutočný cisársky trón sa nazýva Takamikura. Takamikura je umiestnená v Kjótskom cisárskom paláci, tradičnom sídle cisárov. Zlatom zdobený trón so závesmi sa používa pri výnimočných ceremóniách. Kvôli Naruhitovej korunovácii bol minulý rok prepravený do Tokia.

Kontroverzný cisár Hirohito

Za celosvetovo najznámejšieho japonského cisára by sme mohli považovať Hirohita. Žiaľ, s jeho menom sa spájajú prevažne negatívne veci. Hirohito vládol od 1926 až do svojej smrti v roku 1989. Stál na čele štátu počas vojny s Čínou a druhej svetovej vojny, počas ktorej sa Japonsko dopustilo najbrutálnejších vojnových zločinov.

Cielené vraždenie civilistov, hromadné znásilňovania, koncentračné tábory a experimenty na ľuďoch boli na dennom poriadku. Vojna, samozrejme, priniesla nesmierne utrpenie aj samotným Japoncom.

Hoci sa diskutuje o tom, akú reálnu moc mal japonský cisár v 30. a 40. rokoch, aspoň čiastočnú zodpovednosť Hirohito určite nesie. Za zločiny, ktorých sa japonskí vojaci počas druhej svetovej vojny dopustili však nebol nikdy súdený a na tróne zostal do svojej smrti.

Kapitulácia v druhej svetovej vojne

Po mnohých porážkach na mori aj súši, neustálom ničivom bombardovaní, totálnom ekonomickom kolapse, dvoch atómových bombách, vstupe ZSSR do vojny a hroziacej priamej invázii na domovské ostrovy verili v auguste 1945 v japonské víťazstvo už len tí najväčší optimisti. Alebo idioti.

Pre kapituláciu sa Japonci rozhodli 15. augusta a formálne bola podpísaná 2. septembra 1945. Hirohito počas rozhlasového prejavu oznámil, že „…vojenská situácia sa nevyvinula úplne v prospech Japonska,“ čo je veľmi pekne povedané „na šrot nás roz*ebali.“

View this post on Instagram

➡️ September 2, 1945. In the Tokyo Bay aboard the USS Missouri, the Japanese Foreign Minister Mamoru Shigemitsu (with top-hat and walking stick) now plenipotentiary, signs the unconditional surrender of his country in the name of the Emperor Hirohito. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Representatives of allied nations wait for the moment. They are led by a proud Douglas MacArthur, winner in the Pacific. The day before, Shigemitsu had told Hirohito: "We must turn this day of sorrow into the birth of a new Japan so we can attend the conference with honor”. . #historyofworldwars #howw #japanesesurrender #ussmissouri #shigemitsu #hirohito #japaneseempire #douglasmacarthur #iwojima #okinawa #guadalcanal #tojo #surrender #worldwartwo #secondwolrdwar #ww2

A post shared by ᎻᎥᏕᏖOᏒᎩ OF ᏔOᏒLᎠᏔᎪRᏕ (@history_of_worldwars) on

Po príchode amerických okupačných vojsk boli Japonci nútení odovzdať svoje tradičné meče – katany, symbolizujúce japonský militarizmus. Zbrane, ktoré boli veľakrát dedené niekoľko generácií, sa pre Američanov stali cenenými suvenírmi. Demokratická ústava z roku 1947 je historickým zlomom, ktorý zaviedol parlamentnú demokraciu, cisár Hirohito však zostal ako formálna hlava štátu.

Kresťanstvo v Japonsku

Pri kapitulácii Japonska zaznela z úst Hirohita zvláštna vec: Američanom ponúkol, že na znak porážky nechá svoju krajinu obrátiť na kresťanskú vieru. Spojenecké velenie takýto návrh odmietlo (čo by z toho Američania mali?) a vieru ponechalo za osobnú voľbu každého jedného obyvateľa.

Hoci prvý kostol v Japonsku bol postavený už v roku 1863, kresťania v súčasnosti predstavujú len 1% populácie. V štáte ale majú veľký vplyv – až 8 zo 62 doterajších premiérov boli kresťania. Dokonca aj manželka odchádzajúceho cisára Akihita pochádza z katolíckej rodiny, čo v čase svadby vyvolalo isté pobúrenie v konzervatívnejších kruhoch.

Pes nie je len zviera!

Japonské plemená sa tešia vo svete veľkej popularite – hlavne rasy Akita a Shiba. V Japonsku psy neboli len obyčajné domáce zvieratká, ale našli využitie aj v najvyššej politike.

V 30. rokoch 20. storočia sa psia vernosť (najlepšie v podaní domáceho plemena) stala vzorom, ktorý mal obyvateľom ukázať, že by svojmu cisárovi mali byť oddaní rovnako ako je pes oddaný svojmu majiteľovi. Nacionalistická propaganda dokázala šikovne využívať príbehy, ku ktorým patrí aj dobre známy Hačikó.

View this post on Instagram

We all know the story of Hachiko, and this statue of Hachiko in Shibuya is there to remind us of loyalty and fidelity that this dog, and many others around the world, have show for us. ⁣ ⁣ Do you have a dog? What breed?⁣ ============================⁣ 📷 Photo by @mykro⁣ ============================⁣ ➱ Features: Tag us in your photos and use #japanko_official⁣ ============================⁣ #hachiko #hachikostatue #hachikou #hachikoshibuya #visittokyo #exploretokyo #instatokyo #traveltokyo #tokyostyle #tokyocityview #tokyogram #supremetokyo #tokyodayout #tokyo #tokyotokyo #jp_gallery_member #wu_japan #ig_japan #love_bestjapan #japanwaits #photo_jpn #ptk_japan #nipponpic #visitjapanjp #japan_daytime_view #travelphotography

A post shared by Japanko Official (@japanko_official) on

Okrem symbolického významu stáli psy pri zlomových udalostiach japonských dejín. V roku 1853 výprava amerického komodora Perryho zlomila takmer 200 rokov izolacionistickej politiky, počas ktorej sa Japonsko zavrelo pred okolitým svetom. Perry s Japoncami nadviazal diplomatické a obchodné vzťahy v mene amerického prezidenta Piercea a britskej kráľovnej Viktórie.

Perry od cisára obdržal tri páry plemena japonský španiel – jeden pár pre seba, jeden pre prezidenta a jeden pre kráľovnú. Nebol to veľmi trvanlivý dar – dlhé putovanie loďou prežil len jeden pár, ktorý dal Perry svojej dcére. Tam siaha začiatok plemena mimo Japonska.

Zdroj: dogster.com, cnn.com, wikipedia.org

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
13
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
7
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Podnájomníci sa podelili o historky s najhoršími majiteľmi, s akými mali tú česť

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME