Na južnom Slovensku tento rok označili šesť mláďat vzácneho sokola rároha satelitnými vysielačkami, ktoré budú poskytovať aktuálne informácie o mieste ich výskytu.
Občianske združenie Ochrana dravcov na Slovensku o tom informovalo v tlačovej správe s tým, že takéto sledovanie jedincov rôznych vtáčích druhov prinieslo mnoho vzácnych poznatkov, ako napríklad dáta o pohybe, lovných teritóriách, migračných trasách, ale aj nebezpečenstvách, ktorým musia zväčša mladé jedince čeliť. Projekt Vysielačky na pomoc vzácnym sokolom podporil Nadačný fond SEPS v Nadácii Pontis.
Predseda združenia Jozef Chavko vysvetlil, že inštalácia vysielačiek sa uskutočňuje za špecifických podmienok, pričom prvoradá je bezpečnosť mladých jedincov. „Dôležité je monitorovať stav hniezdenia a čas vyliahnutia mláďat, aby sme vedeli čo najpresnejšie odhadnúť ich vek, a tým pádom určiť najvhodnejší čas na osadenie vysielačiek. Spravidla to býva pár dní pred vyletením z hniezda, keď sú už mláďatá dostatočne veľké a zároveň majú vyvinuté operenie. Pri inštalácii vysielačiek na sokola rároha sa používa čiapočka odskúšaná sokoliarmi, ktorá slúži na zatienenie, a tým pádom upokojenie jedinca, ktorý je tak počas osadenia vysielačky pokojný,“ informoval Chavko.
Člen projektového tímu Life Danube Free Sky z Ochrany dravcov na Slovensku Roman Slobodník doplnil, že práve pri ohrozených druhoch, akým je aj sokol rároh, majú dáta získané prostredníctvom vysielačiek nenahraditeľnú hodnotu.
„Na Slovensku sme sa dva roky po sebe (2021,2022) tešili rekordnému počtu vyvedených mláďat. Údaje z vysielačiek inštalovaných na šesť jedincov v roku 2021 nám však potvrdili vysokú úmrtnosť mláďat v prvých mesiacoch života a priniesli zaujímavé informácie o disperzných pohyboch mladých sokolov,“ doplnil Slobodník a vysvetlil, že zatiaľ čo dospelé sokoly sa na Slovensku zdržiavajú celoročne, pre mladé jedince to neplatí a vydávajú sa rôznymi smermi.
„Nanešťastie sme v tomto prípade zaznamenali úhyny mladých jedincov či stratu signálu vysielačky, vo všetkých prípadoch do pol roka od vyletenia z hniezda. Príčiny úmrtia boli rôzne, zaznamenali sme napríklad úhyn v dôsledku zásahu elektrickým prúdom, jeden jedinec bol pravdepodobne obeťou tornáda na Sicílii a ďalší bol ulovený v Kosove,“ dodal Slobodník.